fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Brejza: PiS stworzył system drenowania państwa

Kaczyński w swoim działaniu politycznym kieruje się jedynie fetyszem władzy
Fotorzepa, Darek Golik
- Ministrowie powinni zwrócić nagrody do budżetu państwa – uważa poseł PO Krzysztof Brejza.

Rzeczpospolita: Jarosław Kaczyński zarządził, że do 15 maja ministrowie, którzy dostali rządowe nagrody, mieli przeznaczyć je na Caritas. Pan nagłośnił temat nagród. Będzie pan sprawdzał, czy przelewy zrobiono?

Krzysztof Brejza: Dostałem odpowiedź, że lewe pensje za 2018 rok (za styczeń i luty) zostały zwrócone, więcej – zostały zaksięgowane w budżecie KPRM – będziemy sprawdzać, czy wszystkie te świadczenia nienależne politycy PiS zwrócili do budżetu. Są to pieniądze Polaków, powinny trafić tam, skąd zostały wyprowadzone.

Przelewy na Caritas można nazwać zwrotami nagród?

Absolutnie nie, jest to zwrot drugich pensji.

To zamknie sprawę?

Zwrot „nagród" musi nastąpić do budżetu państwa. Przekazanie tego do jakiejś spółki, fundacji czy na cel charytatywny nie rozwiązuje problemu od strony prawnej. Nie było podstaw do wypłaty drugich pensji, nie ma uzasadnień, świadczenie to nie było motywacyjną nagrodą, bo w ogóle nie informowano wielu polityków PiS o tym, że tego typu pseudonagrody otrzymują.

Dlaczego pieniądze nie są odsyłane do budżetu państwa?

Jest to populistyczna gra Jarosława Kaczyńskiego pokazująca zupełny brak podmiotowości polityków PiS. Przy okazji ministrowie PiS nie będą aż tak stratni – będą mogli sobie część kwoty odliczyć od podatku.

Ministrowie mogą zarobić na przekazaniu nagród do Caritasu?

Tak, zyskają na całej tej operacji po kilkanaście tysięcy złotych.

Może zwrot pieniędzy do budżetu państwa jest niemożliwy?

Absolutnie jest możliwy i niezbędny. Najlepszy przykład dała pani rzecznik rządu Joanna Kopcińska, która kliknęła opcję „zwróć przelew". Jeżeli mają problem z ustaleniem numeru przelewu, powinni złożyć te środki do depozytu sądowego. W każdym razie Prokuratoria Generalna w trybie cywilnym jest zobowiązana do wyegzekwowania od polityków PiS zwrotu świadczeń nienależnych.

Joanna Kopcińska jest rzecznikiem rządu Mateusza Morawieckiego. Czyli nie tylko premier Szydło przyznawała nagrody ministrom, ale również premier Morawiecki?

Tego typu automatyczny system drugich pensji, pozorowanych pseudonagród, funkcjonował w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i kontynuował ten system Mateusz Morawiecki. Organy ścigania powinny zbadać, na jakiej podstawie prawnej i decyzją jakich osób wydatkowano 7–8 mln zł z budżetu państwa na system drugich pensji dla ponad setki polityków PiS. Szczególną sytuację ma Beata Szydło, która podjęła decyzję o przyznaniu sobie 80 tys. zł tych pozorowanych nagród. Nawet zakładając wersję (którą dziś odrzucamy w oparciu o przedstawiane przez KPRM dokumenty), że środki finansowe przelane Beacie Szydło były nagrodą, powstaje pytanie: jak można nagrodzić samego siebie? To nie tylko niezgodne z prawem, ale też po prostu nielogiczne i absurdalne.

Kto i w jakich sprawach nie odpowiedział na pańskie zapytania?

Zablokowana jest chociażby odpowiedź na interpelację o 2016 rok. Już o dwa tygodnie premier Mateusz Morawiecki przekracza termin odpowiedzi, tak bardzo boi się wskazania kwot lewych pensji wypłaconych jego politycznym przyjaciołom. Oprócz tego nie mam odpowiedzi na kilkanaście interwencji i interpelacji poselskich. To embargo informacyjne, ale zrobimy wszystko, żeby do tych informacji dotrzeć. Ostatnio z posłem Arkadiuszem Myrchą weszliśmy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na legitymacje poselskie w trybie bezpośredniej interwencji. Po godzinie otrzymaliśmy aktualne umowy na obsługę ministerstwa przez mec. Michała K. Każdy przypadek blokowania informacji i unikania odpowiedzi zwiększa naszą determinację w odsłanianiu tego ogromnego skoku na kasę w rządzie PiS.

Na razie odkryliśmy wierzchołek góry lodowej. Nadal nie mam informacji, ile pseudonagrody otrzymał przykładowo Michał Dworczyk, Patryk Jaki, Jarosław Zieliński czy Bartosz Kownacki. Nie odpowiadają ws. roku 2016, w kwestii dotyczącej tzw. nagród dla założycieli Solvere – Anny Plakwicz i Piotra Matczuka – straszą mnie naruszaniem dóbr osobistych. Dane dotyczące nagrodzonych osób w Gabinecie Politycznym Ministra Środowiska utajniają pod pozorem wypełniania dyspozycji Konstytucji RP.

Czego jeszcze nie wiemy?

Nie znamy podstaw prawnych i okoliczności uruchomienia przelewów dla polityków PiS. Warto zauważyć, że do projektu ustawy o podwyżkach wynagrodzeń „erki" w lipcu 2016 r. politycy PiS wpisali podstawę prawną nagradzania ministrów i wiceministrów przez prezesa Rady Ministrów. Chęć uregulowania tego w ustawie i stworzenia podstaw prawnych dla nagradzania ministrów konstytucyjnych wynikała zapewne z dwóch analiz NIK z 2008 i 2009 r., gdzie NIK wskazała na konieczność uregulowania tych kwestii. I co się okazało. Ustawa z lipca 2016 r. upadła. Podstawa prawna wypłaty nagród nie weszła w życie. A najprawdopodobniej politycy PiS zabezpieczyli specjalne środki finansowe na podwyżki dla siebie samych i nie mieli co z nimi zrobić. Wrócili więc do systemu z l. 2006–2007 i pod pozorem nagród uruchomili comiesięczny automatyczny dodatek będący de facto drugą, bezprawnie wypłacaną pensją w wysokości 6–7 tys. zł miesięcznie.

Co pan chciał osiągnąć, pytając rządzących o nagrody?

Chciałem uzyskać prawdziwą odpowiedź na pytanie, jak władza PiS dysponuje publicznymi pieniędzmi. To politycy PiS sami siebie uwikłali w niejasny, nietransparentny serial pokrętnych odpowiedzi, z których każda tak naprawdę rodzi kolejne pytania. Pojawiają się nowe wątki i ja je po prostu rozwijam. Uważam, że to jest mój obowiązek. Mój główny zarzut skierowany do PiS jest taki, że stworzyli chciwy, ordynarny i bezprawny system drenowania państwa do dna. Tymczasem mówimy o publicznych pieniądzach. Warto mówić głośno o tym, że PiS to w istocie ugrupowanie antypaństwowe.

Rzeczywiście system nagród opracowała minister Beata Kempa?

Media podają, że system tzw. nagród osobiście zbudowała Beata Kempa. Nie mam na ten temat wiedzy – ale to ustalę. Jeśli to prawda, to miała dobre wzorce. Posiadam bowiem informację, że system nagród dla wszystkich ministrów funkcjonował także w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006–2007. Wtedy w identyczny sposób uzupełniano wynagrodzenia całej „erki" systemem comiesięcznych dodatków. Tak wynika z jednej z odpowiedzi z 2009 r. na interpelację posłanki Sobeckiej z PiS. Mimo dwukrotnego dopytywania premiera Morawieckiego o kwoty tych dodatków – cały czas odmawia odpowiedzi.

Czy przyznanie nagród ministrom mogło się odbyć bez wiedzy Jarosława Kaczyńskiego?

Nie wierzę w to, żeby Jarosław Kaczyński nie wiedział o tym misternie zbudowanym projekcie. Pamiętamy doskonale jego niedawną wypowiedź dla pewnego portalu, o tym, że nagrody się należały. Nie kto inny, tylko on polecił Beacie Szydło pokazać pazurki w obronie nagród. Niestety, sondaże się załamały i prezes zmusza swoich ludzi do przekazania pieniędzy na Caritas, grożąc, że za niesubordynację nie wpuści ich na listy wyborcze. To wszystko pokazuje, że za Jarosławem Kaczyńskim nie stoją w istocie żadne poglądy. Ten człowiek nie ma poglądów. W swoim działaniu politycznym kieruje się jedynie fetyszem władzy. To wyjątkowo niebezpieczne, destrukcyjne i – ponownie podkreślę – antypaństwowe.

A czy premier, ministrowie i podlegli urzędnicy nie zasługują na nagrody?

Premier i ministrowie otrzymują obecnie godziwe wynagrodzenia. Ze zdumieniem słuchałem kolejnych wypowiedzi polityków PiS, którzy jeden po drugim mówili, że albo im nie starcza do pierwszego, albo deklarowali, że nie zwracali uwagi na przychodzące do nich przelewy i tak naprawdę nie wiedzą co dostali i ile. Drastycznie oderwali się od rzeczywistości. Zachowanie PiS-u tak naprawdę odzwierciedla motto życiowe Jarosława Kaczyńskiego, który przyznał kiedyś na spotkaniu z politykami swojej partii, że „gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli". Polityka to praca dla państwa, jak ktoś tego nie rozumie, niech idzie sprawdzić się gdzie indziej.

Jaka jest skala nagród rządzących z ostatnich 2.5 roku?

Skala jest ogromna i wielopoziomowa. Nagrody dostawali wszyscy czołowi politycy PiS - premier, wicepremierzy, ministrowie i wiceministrowie (łącznie 120 osób), członkowie gabinetów politycznych, wojewodowie, wicewojewodowie i rzesza działaczy PiS obsadzonych na funkcjach kierowniczych w administracji rządowej tak na poziomie centralnym, wojewódzkim jak i lokalnym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA