Jacek Nizinkiewicz

Czy Bruksela da się oszukać Kaczyńskiemu

Zaledwie 20 proc. polskich przedsiębiorców wierzy w niezależność sądów, co jest najgorszym wynikiem w całej UE. A przed nami sądne dni nad wymiarem sprawiedliwości.

Wspólnej listy opozycji nie będzie

PO popełnia błąd, stawiając na Donalda Tuska, a nie Rafała Trzaskowskiego – mówi prof. Antoni Dudek, politolog, UKSW.

Tymoteusz Zych, były wiceprezes Ordo Iuris: Ordo Iuris osłabia Polskę

Jerzy Kwaśniewski świadomie wznieca radykalne emocje społeczne – uważa dr Tymoteusz Zych, koordynator think tanku Logos, były wiceprezes Ordo Iuris.

Jacek Nizinkiewicz: Trzaskowski dla PiS groźniejszy niż Tusk

Wkrótce ruszy druga edycja Campusu Polska Przyszłości organizowana przez prezydenta Warszawy. Pozapartyjna inicjatywa będzie problemem dla władzy.

Jacek Nizinkiewicz: Ordo Iuris podsyca ksenofobiczne nastroje

Próba wykorzystywania zabójstwa do podgrzania społecznych emocji to szkodzenie nie tylko Ukraińcom uciekającym przed wojną, ale również psucie dobrej reputacji Polski.

Jacek Nizinkiewicz: Partia buntu pilnie poszukiwana

Paweł Kukiz stał się symbolem polityka transakcyjnego. Tyle razy zmieniał front i zaprzeczał sam sobie, aż zrobił miejsce dla nowego ugrupowania antysystemowego.

Jacek Nizinkiewicz: Jak skończy Zbigniew Ziobro

Solidarna Polska, rezygnując ze swoich kluczowych postulatów na rzecz pozostania w koalicji rządzącej, sprowadziłaby się do roli przystawki PiS. A przystawki w rękach Jarosława Kaczyńskiego zawsze źle kończą.

Więcej poety niż papieża

Norwid usilnie przypomina, że bez heroizmu ludzkość „do samej siebie «poniżona» przestaje być sobą" – wspominał w 180. rocznicę urodzin poety Karol Wojtyła. Wypowiedź papieża z 1 lipca 2001 r. na temat poświęcenia ludzkości nie tylko w czasie próby jest wciąż aktualna i uniwersalna, podobnie jak wczesne dzieła literackie Jana Pawła II, który dzisiaj mniej jest wspominany i pamiętany jako dramaturg, fenomenolog, mistyk i człowiek teatru. A szkoda, bo sprowadzanie dorobku Karola Wojtyły tylko do pontyfikatu papieskiego i doniosłych encyklik to zawężanie perspektywy dokonań wielkiego Polaka.

Jarosław Gowin: PiS zadłuża Polskę. Żyjemy na kredyt

Nie widzę powodu, żeby nie współpracować z PO – deklaruje Jarosław Gowin, lider Porozumienia, były wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz minister rozwoju w rządzie PiS i minister sprawiedliwości w rządzie PO–PSL.

Jestem muzycznym narkomanem

Ciekawe, że zapominam większość swojej muzyki, po tym jak już ją zarejestruję. I kiedy później przygotowuję koncerty, muszę uczyć się jej od nowa. Swojej własnej muzyki! Widocznie czyszczę pamięć niczym komputer, kończąc pracę nad jednym filmem, żeby móc poświęcić się kolejnemu - mówi Hans Zimmer, kompozytor muzyki filmowej.