fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co wierzyciel upadłego konsumenta wiedzieć powinien

Adobe Stock
Przedsiębiorcy obsługujący konsumentów, szczególnie w zakresie kredytów i pożyczek stanowiących długoterminowe zobowiązania finansowe, powinni mieć świadomość nowego kształtu reżimu upadłości konsumenckich obowiązującego od 24 marca 2020 r. w wyniku nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe. Jakie są najistotniejsze zmiany?

Pierwsza nowość to umożliwienie ogłoszenia upadłości również tym osobom, które w sposób zawiniony przyczyniły się do stanu niewypłacalności lub go pogłębiły. W poprzednim stanie prawnym wniosek o ogłoszenie upadłości w takiej sytuacji podlegał oddaleniu. Obecnie kwestia zawinienia będzie brana pod uwagę dopiero na dalszych etapach procedury, a przy ogłaszaniu upadłości sąd przeanalizuje głównie niewypłacalność dłużnika. W skrócie – ogłosić upadłość będzie konsumentowi łatwiej, oddłużenie nie będzie jednak oczywiste.

Jak przedsiębiorca czy jak konsument

Postanawiając o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, sąd będzie mógł skierować postępowanie do trybu właściwego dla przedsiębiorców w sytuacji, gdy uzasadni to duży majątek dłużnika, znaczna liczba wierzycieli lub przewidywania co do stopnia skomplikowania danej sprawy. Może się zatem okazać, że niektórzy (w praktyce zapewne nieliczni) spośród upadających konsumentów będą traktowani niema...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA