Na 3,9 mld euro oszacowali wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce po trzech kwartałach br. eksperci Avison Young. Choć to mniej niż w analogicznym okresie lat 2018-2019, to wynik można uznać za imponujący, zważywszy na przyjętą na początku pandemii przez inwestorów strategię „wait and see" (czekaj i obserwuj). Inwestorzy powracają do odroczonych wcześniej negocjacji, wiele transakcji powinno zostać sfinalizowanych w IV kwartale, a wartość nieruchomości będących przedmiotem zaawansowanych negocjacji, które mogą znaleźć finał jeszcze w tym roku, Avison Young szacuje na 2,5 mld euro. Duża aktywność inwestorów świadczy o tym, że Polska nadal postrzegana jest jako atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału.

Ten rok należy do magazynów, w ciągu dziewięciu miesięcy br. zainwestowano w nie 1,9 mld euro wobec 1,5 mld w całym 2019 r. III kwartał przyniósł zamknięcie kolejnej dużej transakcji portfelowej: nabycia przez GLP nieruchomości Goodmana w naszym regionie Europy. Branżę napędza przyspieszenie rozwoju e-commerce spowodowane pandemią.

W biura inwestorzy ulokowali 1,6 mld euro, z czego 230 mln w samym III kwartale, to mniej niż w poprzednich dwóch kwartałach. Znaczący spadek to po części efekt wysokiej bazy, bo w 2019 r. sprzedano m.in. Warsaw Spire, Warsaw Financial Centre czy Warsaw Trade Tower. W tym roku inwestorzy koncentrują się na mniejszych aktywach typu „core +".

Na zakup obiektów handlowych inwestorzy wydali 0,5 mld euro, mamy więc do czynienia z dalszym spadkiem wartości. To efekt przesunięcia zainteresowania z dużych galerii na mniejsze obiekty typu convenience, ten trend powinien być kontynuowany.