fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy lekarz może zwolnić z noszenia maseczki w zakładzie pracy

Pracownik w maseczce
AdobeStock
Przeciwwskazania do stosowania osłon ust i nosa w pracy może stwierdzić wyłącznie lekarz medycyny pracy. Jeżeli maseczki są obowiązkowe w firmie, takie orzeczenie lekarza medycyny pracy może być podstawą rozwiązania umowy.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 wielu pracodawców, niezależnie od obowiązujących przepisów prawa, zdecydowało się na stałe wprowadzić na terenie zakładu pracy obowiązek noszenia maseczek czy innych osłon twarzy ust i nosa. Pracownicy nie zawsze jednak chcą respektować obowiązek zasłaniania ust i nosa, mimo że aktualnie jest to obowiązek powszechny z uwagi na wprowadzenie na terenie Polski tzw. czerwonej strefy.

Aby uniknąć konsekwencji związanych z nakazem zasłaniania ust i nosa, pracownicy coraz częściej przynoszą zaświadczenia wydane przez lekarzy różnych specjalności, w celu potwierdzenia, że powinni wykonywać pracę bez stosowania maseczki, a noszenie osłon jest w ich przypadku szkodliwe dla zdrowia. Takie zaświadczenia pracodawca może jednak kwestionować.

Czytaj także: Koronawirus: by odsłonić twarz, potrzebne ma być zaświadczenie

Powszechny obowiązek...

Aktualnie obowiązek zasłania ust i nosa wynika z rozporządzeni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA