Dominika Szachniewicz

Czy lekarz może zwolnić z noszenia maseczki w zakładzie pracy

Przeciwwskazania do stosowania osłon ust i nosa w pracy może stwierdzić wyłącznie lekarz medycyny pracy. Jeżeli maseczki są obowiązkowe w firmie, takie orzeczenie lekarza medycyny pracy może być podstawą rozwiązania umowy.

Tarcza 4.0: praca zdalna na własnych zasadach

Kolejne regulacje wprowadzone tarczą 4.0 rozwiązują tylko część problemów pracodawców związanych z organizacją pracy zdalnej. Resztę zagadnień powinni uregulować samodzielnie.

Koronawirus: wyższa kwota wolna od potrąceń z pułapkami na pracodawców

Gdy pracodawca potrąci z wynagrodzenia dłużnika za małą kwotę lub niesłusznie nie potrąci nic, naraża się na grzywnę i odpowiedzialność wobec wierzycieli. Jeśli zabierze za dużo, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie z urzędu pracy w razie przestoju lub obniżki etatów także za część miesiąca

Urzędy pracy odmawiają wsparcia pracodawcom, którzy wprowadzili przestój lub obniżkę etatów w trakcie miesiące. Niesłusznie.

Koronawirus: tarcza nie ułatwia życia pracodawcom

Już po pierwszych dniach obowiązywania przepisów specustawy okazało się, że nie jest ona realną pomocą. Sposób sformułowania przepisów dotyczących wsparcia powoduje trudności z uzyskaniem dofinansowania.

Koronawirus: kodeks pracy daje szersze możliwości niż specustawa

Kodeks pracy daje szersze możliwości w zakresie wydłużania okresu rozliczeniowego niż tarcza antykryzysowa. Ponadto specustawa wprowadza dodatkowe warunki.