Świadectwo pracy: co powinno zawierać

Podsumowując przebieg zatrudnienia, pracodawca powinien wskazać kwalifikacje uzyskane przez podwładnego, ale nie ocenę wykonywania przez niego obowiązków po nabyciu tych umiejętności. Nie ma też prawa podać tam przyczyn rozwiązania umowy.

Publikacja: 27.09.2018 06:20

Świadectwo pracy: co powinno zawierać

Foto: Fotolia.com

Świadectwo pracy powinno zawierać informacje istotne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz z ubezpieczenia społecznego. Bywa jednak, że obok tego, co trzeba wykazać w tym dokumencie, pracodawca zamieszcza informacje dodatkowe odnoszące się do oceny podwładnego, w tym podaje okoliczności uzasadniające zakończenie współpracy.

Czytaj także: Kiedy wykorzystany urlop ojcowski wykazuje się w świadectwie pracy

Informacja o kwalifikacjach...

Świadectwo pracy to nie tylko zbór niezbędnych informacji, jakie pracodawca musi wykazać zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy. W ust. 8 tego dokumentu zamieszcza również informacje uzupełniające, w tym na żądanie pracownika. W szczególności dotyczy to wiadomości o uzyskanych kwalifikacjach.

Problem w tym, że z przepisów szczegółowych normujących zasady wypełniania świadectwa pracy nie wynika sposób, w jaki pracodawca powinien zrealizować wniosek podwładnego dotyczący zamieszczenia informacji uzupełniającej dotyczącej uzyskanych kwalifikacji. Z pewnością w tym miejscu można po prostu „wypunktować" poszczególne kwalifikacje nabyte przez pracownika w trakcie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo. Czy jednak pracodawca może podejść do sprawy w sposób bardziej opisowy, podając jakość pracy świadczonej przez pracownika w zakresie poszczególnych, wykazanych umiejętności?

... bez własnej opinii

Mimo braku szczególnych regulacji w tym zakresie, wydaje się, że pracodawca powinien się ograniczyć wyłącznie do przywołania w sposób chronologiczny uzyskanych kwalifikacji. W treści świadectwa nie powinien dokonywać oceny pracownika w zakresie jakości wykonywanej pracy w związku z poszczególnymi kwalifikacjami.

Przyczyna zwolnienia

Odrębną kwestią są informacje zamieszczane w świadectwie pracy, które mają związek z okolicznościami będącymi powodem zakończenia współpracy. Zdarza się, że pracodawca – obok wskazania trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy – zamieszcza tam informacje, które pierwotnie wskazano w uzasadnieniu rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony albo te, które były podstawą zakończenia współpracy w trybie dyscyplinarnym.

Świadectwo pracy nie jest dokumentem, w którym może się znaleźć ocena pracownika w zakresie jakości świadczonej przez niego pracy czy okoliczności uzasadniające zakończenie współpracy. Osoba, która otrzyma świadectwo pracy, w którym znajdą się elementy odnoszące się do oceny jej pracy, ma prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie tego dokumentu. Pracodawca, który odmówi wydania nowego świadectwa, ryzykuje, że były etatowiec skieruje sprawę do sądu pracy i / lub do Państwowej Inspekcji Pracy. Wprawdzie przepisy dotyczące świadectw pracy nie przewidują bezpośrednio prawa złożenia skargi do PIP, ale jest to jak najbardziej możliwe. Inspekcja jest bowiem organem kontroli i nadzoru ustawowo zobowiązanym do kontroli przestrzegania przez pracodawców prawa pracy – w tym zasad, jakie wiążą się z prawidłową realizacją przepisów dotyczących wydawania świadectw pracy.

Autor jest prawnikiem, ekspertem prawa pracy

W odrębnym dokumencie

W praktyce zdarza się, że to sam pracownik we wniosku o zamieszczenie w świadectwie informacji uzupełniających żąda, aby pracodawca ustosunkował się do sposobu wykonywania przez niego pracy w związku z nabytymi kwalifikacjami. Można wówczas przyjąć, że pracodawca ma prawo odmówić i poprzestać na zwięzłym zapisie wskazującym na uzyskane kwalifikacje. Jakość wykonywanych obowiązków związanych z nabytymi umiejętnościami może być natomiast przedmiotem wydanej na żądanie pracownika odebnej pozytywnej opinii dotyczącej przebiegu jego pracy.

Świadectwo pracy powinno zawierać informacje istotne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz z ubezpieczenia społecznego. Bywa jednak, że obok tego, co trzeba wykazać w tym dokumencie, pracodawca zamieszcza informacje dodatkowe odnoszące się do oceny podwładnego, w tym podaje okoliczności uzasadniające zakończenie współpracy.

Czytaj także: Kiedy wykorzystany urlop ojcowski wykazuje się w świadectwie pracy

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP