Od pewnego czasu możemy zaobserwować zmniejszenie rygorów sanitarnych zarówno przez władze polskie, jak i przez inne państwa na świecie. Jednocześnie wiele krajów otwarcie zachęca turystów do przyjazdu, a linie lotnicze wznawiają połączenia, których celem są wakacyjne kurorty. Tym samym wielu pracowników coraz chętniej planuje urlopy, nie wykluczając przy tym wyjazdów za granicę. Mając jednak na uwadze nietypową sytuację, w jakiej się znajdujemy, pojawia się szereg kwestii, które powinien wziąć pod uwagę zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Po pierwsze: zakaz ograniczeńKodeks pracy zapewnia każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego wypoczynku. Pracodawca co do zasady nie może narzucać pracownikom sposobu spędzenia urlopu wypoczynkowego. W szczególności nie może zabronić wyjazdu z kraju lub spędzenia urlopu w rejonie, w którym stwierdzono bardzo dużą liczbę zarażeń. Tym bardziej, że pracownik nie ma obow...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.