fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: urlopy wypoczynkowe w czasie pandemii

AdobeStock
Pracodawca nie może zakazać pracownikowi wypoczywania w miejscu o dużym ryzyku zarażenia. Ma jednak inne możliwości, aby w sezonie urlopowym zminimalizować zagrożenie paraliżu firmy.

Od pewnego czasu możemy zaobserwować zmniejszenie rygorów sanitarnych zarówno przez władze polskie, jak i przez inne państwa na świecie. Jednocześnie wiele krajów otwarcie zachęca turystów do przyjazdu, a linie lotnicze wznawiają połączenia, których celem są wakacyjne kurorty. Tym samym wielu pracowników coraz chętniej planuje urlopy, nie wykluczając przy tym wyjazdów za granicę. Mając jednak na uwadze nietypową sytuację, w jakiej się znajdujemy, pojawia się szereg kwestii, które powinien wziąć pod uwagę zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Po pierwsze: zakaz ograniczeń

Kodeks pracy zapewnia każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego wypoczynku. Pracodawca co do zasady nie może narzucać pracownikom sposobu spędzenia urlopu wypoczynkowego. W szczególności nie może zabronić wyjazdu z kraju lub spędzenia urlopu w rejonie, w którym stwierdzono bardzo dużą liczbę zarażeń. Tym bardziej, że pracownik nie ma obow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA