fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sygnalista nie musi zgłaszać nadużyć bezpośrednio

Sygnalista
Adobe Stock
Kanał wewnętrzny zgłaszania nieprawidłowości w organizacji może obsługiwać osoba trzecia. Firma może więc skorzystać z outsourcingu, czyli wypełniania obowiązków przez podmiot zewnętrzny.

Ostatnio coraz głośniej jest o sygnalistach, a wszystko za sprawą Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Docelowo nakłada ona obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń na wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 pracowników, przedsiębiorstwa narażone z punktu widzenia prania pieniędzy, instytucje finansowe, jak również podmioty publiczne (np. gminy). Dodatkowo ustanawia minimalny standard zabezpieczenia sygnalistów i wyraźnie zachęca państwa członkowskie do poszerzania zakresu tej ochrony. Zatem prawo krajowe jak najbardziej może dalece zaostrzać unijne regulacje.

Dyrektywa 2019/1937

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Unii Europejskiej wynika, że brak ochrony sygnalistów w samym obszarze zamówień publicznych przynosi Unii straty szacowane na 5,8–9,6 mld euro rocznie. Stąd wniosek, że najwyższy czas zapewnić sygna...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA