Sygnalista nie musi zgłaszać nadużyć bezpośrednio

Kanał wewnętrzny zgłaszania nieprawidłowości w organizacji może obsługiwać osoba trzecia. Firma może więc skorzystać z outsourcingu, czyli wypełniania obowiązków przez podmiot zewnętrzny.

Publikacja: 09.06.2021 16:00

Sygnalista nie musi zgłaszać nadużyć bezpośrednio

Foto: Adobe Stock

Ostatnio coraz głośniej jest o sygnalistach, a wszystko za sprawą Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Docelowo nakłada ona obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń na wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 pracowników, przedsiębiorstwa narażone z punktu widzenia prania pieniędzy, instytucje finansowe, jak również podmioty publiczne (np. gminy). Dodatkowo ustanawia minimalny standard zabezpieczenia sygnalistów i wyraźnie zachęca państwa członkowskie do poszerzania zakresu tej ochrony. Zatem prawo krajowe jak najbardziej może dalece zaostrzać unijne regulacje.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP