fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doręczenia elektroniczne między podmiotami publicznymi i prywatnymi

Adobe Stock
W ostatnich miesiącach trwała intensywna debata na temat zmian w procedurze cywilnej, dotyczących doręczeń pism w postępowaniu sądowym.

Nowelizacja wejdzie w życie już za kilkanaście tygodni, w Ministerstwie Cyfryzacji trwają natomiast prace nad kolejnymi zmianami. Mają one wprowadzić system elektronicznych doręczeń między podmiotami publicznymi i prywatnymi.

Proces wdrażania systemu umożliwiającego mieszkańcom wnoszenie i odbiór pism w toku postępowań administracyjnych czy sądowych przebiega w Polsce dosyć opornie.

Przepisy obowiązują, brakuje systemu

Doskonałym przykładem były losy ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadzała do procedury cywilnej przepisy, umożliwiające wymianę pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Każdy sąd powinien więc udostępniać możliwość wnoszenia do niego pism w formie elektronicznej. Z uwagi na ograniczenia techniczne, w okresie 3 lat od wejścia w życie ustawy (to jest do 8 września 2019 r.), wybór doręczeń elektronicznych jest możliwy je...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA