Dotacje na instalacje solarne opodatkowane VAT

Dofinansowanie dla gminy będzie miało bezpośredni wpływ na cenę i będzie stanowiło zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej, którą należy opodatkować VAT – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 05.12.2017 04:50

Dotacje na instalacje solarne opodatkowane VAT

Foto: Fotolia

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji z 16 listopada 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012. 800.2017.1.MGO) po raz kolejny wypowiedział się w kwestii opodatkowania VAT dotacji otrzymywanych przez gminy na budowę instalacji solarnych na rzecz mieszkańców. Omawiana interpretacja została wydana na wniosek gminy, która planowała realizację inwestycji obejmującej zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody. Wskazane instalacje i kolektory miały być montowane na nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców gminy.

Wzajemne obowiązki gmin i poszczególnych mieszkańców związane z realizacją inwestycji, zostały uregulowane w umowach, na mocy których mieszkańcy zobowiązywali się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 40 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montaży instalacji, a z drugiej strony gmina zobowiązywała się do zakupu instalacji, zamontowania jej na nieruchomości mieszkańca oraz udostępniania jej do korzystania przez okres 5 lat, a po tym okresie przekazania instalacji na własność bez dodatkowych opłat.

Wpłaty mieszkańców miały zostać przez gminę opodatkowane VAT i udokumentowane fakturami. Zgodnie z założeniami, instalacje miały być montowane na budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców, a w przypadku gdyby nie było takiej technicznej możliwości, instalacje miały być montowane na budynkach gospodarczych lub na gruncie. Na realizację przedstawionej inwestycji gmina miała pozyskać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, z którego miały być pokryte pozostałe (60 proc.) koszty inwestycji.

Gmina zadała szereg pytań dotyczących przedstawionego stanu faktycznego, natomiast omawiana interpretacja dotyczy jednego z nich, a dokładnie rozstrzygnięcia czy otrzymane przez gminę dofinansowanie w kwocie netto, pokrywające 60 proc. kosztów inwestycji, powinno zostać opodatkowane VAT, a jeśli tak to według jakiej stawki. Zdaniem gminy, dofinansowanie nie powinno zostać opodatkowane VAT. Swoje stanowisko gmina argumentowała tym, że z mocy ustawy o samorządzie gminnym do jej zadań własnych należą zadania z zakresu zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Ponadto gmina wskazała, że w celu realizacji tych zadań może zawierać umowy z podmiotami zewnętrznymi. Powyższe doprowadziło gminę do konkluzji, że realizując zadania własne nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak bowiem wskazała, nie ma zamiarów zarobkowych związanych z zakupem i montażem instalacji w ramach omawianej inwestycji. Gmina podkreśliła, że w jej ocenie jest jedynym beneficjentem dofinansowania. Jednocześnie gmina przedstawiła alternatywne stanowisko, na wypadek gdyby dyrektor KIS uznał, iż dofinansowanie należy opodatkować. W takiej sytuacji zdaniem gminy kwotę dofinansowania należałoby przyporządkować do poszczególnych mieszkańców biorących udział w projekcie i opodatkować według stawki właściwej dla danego mieszkańca.

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem gminy w przedmiocie braku opodatkowania dotacji, natomiast uznał za prawidłową jej opinię w przedmiocie stawek VAT mających zastosowanie do opodatkowania dofinansowania. Organ uzasadniając swoje stanowisko skupił się na analizie przepisów ustawy VAT, w szczególności dotyczących określenia podstawy opodatkowania. I stwierdził, że do podstawy opodatkowania VAT zalicza się dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług i w istocie stanowią pokrycie części ceny danego towaru lub usługi.

Organ zauważył też, że w świetle dyrektywy VAT, opodatkowanie dotacji stanowi wyjątek od zasad ogólnych, a opodatkowaniu powinny podlegać wyłącznie takie dotacje, które mają bezpośredni związek z ceną towaru lub usługi. Organ powołał się przy tym na wyroki TSUE w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners od Customs and Excise). Konkludując dyrektor KIS uznał, że dofinansowanie jakie miała otrzymać gmina będzie miało bezpośredni wpływ na cenę i będzie stanowiło zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej, którą należy opodatkować VAT. W kwestii zastosowania właściwej stawki VAT organ przyznał rację gminie, wskazując że należy zastosować stawkę 8 proc. lub 23 proc. w zależności od tego gdzie będzie zamontowana instalacja.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w omawianej interpretacji jest moim zdaniem kontrowersyjne. Można bowiem argumentować, że otrzymana dotacja dotyczy pokrycia kosztów projektu związanego z budową instalacji solarnych, a nie z usługami/ dostawami wykonywanymi na rzecz mieszkańców. W konsekwencji nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT jako element wynagrodzenia. Co istotne, w kwestii opodatkowania dofinansowania na odnawialne źródła energii wydawane są rozbieżne interpretacje indywidualne przez ten sam organ – dyrektora KIS. Przykładowe korzystne interpretacje: z 15 września 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.341.2017.2.JM, z 23 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.231.2017.3.MC, z 4 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.193.2017.2.MK. Skutkuje to nierównym traktowaniem tych gmin, które uzyskały odmienne interpretacje z punktu widzenia kosztów realizowanych inwestycji. W celu wyeliminowania takich przypadków została wprowadzona instytucja interpretacji ogólnej w art. 14a Ordynacji podatkowej. Ma ona na celu zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Wprawdzie jednostki samorządowe zostały pozbawione możliwości wystąpienia z wnioskiem o interpretację ogólną (art. 14a par. 1b), jednak w takim przypadku minister właściwy do spraw finansów ma możliwość wydania interpretacji ogólnej z urzędu. Drugim rozwiązaniem jest wydanie przez tegoż ministra, również z urzędu, objaśnień podatkowych, które zapewniają podatnikom moc ochronną analogiczną do interpretacji ogólnej. Obydwa te narzędzia leżą w tym przypadku jedynie w gestii ministra. Gminom pozostaje kierowanie do resortu finansów nieformalnych pism, licząc na zrozumienie ich problemu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji z 16 listopada 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012. 800.2017.1.MGO) po raz kolejny wypowiedział się w kwestii opodatkowania VAT dotacji otrzymywanych przez gminy na budowę instalacji solarnych na rzecz mieszkańców. Omawiana interpretacja została wydana na wniosek gminy, która planowała realizację inwestycji obejmującej zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody. Wskazane instalacje i kolektory miały być montowane na nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców gminy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów