Niefrasobliwość, brak należytej staranności, czy świadomości zagrożenia osoby składającej wniosek za pośrednictwem nieoficjalnych systemów teleinformatycznych udostępnionych na różnych stronach internetowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. GIODO przypomina i uczula, że w ten sposób pozyskane dane osobowe mogą być wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa.

Sprawca kradzieży może podszyć się pod wnioskodawcę i np. dokonać zakupu telefonu w ofercie abonamentowej lub założyć konto w banku lub firmie pożyczkowej i zaciągnąć na taką osobę zobowiązanie pieniężne (kredyt, pożyczkę) z zamiarem niewywiązania się z zaciągniętego zadłużenia. W konsekwencji to na osobie, której wykorzystano dane osobowe w celu popełnienia powyższych przykładowych przestępstw będzie ciążyć spłata zaciągniętych zobowiązań aż do wyjaśnienia sprawy. Osoby, którym skradziono tożsamość narażone są także na konieczność stawiania się na każde wezwanie organów ścigania prowadzących sprawy przestępstw popełnionych z użyciem ich danych. Warto również wiedzieć, że konto bankowe założone na inną osobę może również być wykorzystane w procederze prania pieniędzy lub w celach wsparcia finansowego ataków terrorystycznych.

W związku z powyższym, w przypadku składania wniosków drogą elektroniczną (przez Internet), Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaleca korzystanie z oficjalnych, dedykowanych do tego serwisów (portali) internetowych, wskazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: www.giodo.gov.pl