fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Robyg: sprzedaż 3 tys. mieszkań rocznie będzie wyzwaniem

materiały prasowe
Rynek nie jest już taki łatwy,ale firma spodziewa się zrealizować tegoroczny plan sprzedaży i utrzymać pułap w najbliższych latach.

Robyg, który niemal rok temu został przejęty przez fundusz należący do Goldman Sachs i zdjęty z warszawskiej giełdy, niebawem rozpocznie sprzedaż na nowym rynku – wrocławskim.

Deweloper ma mocną pozycję w Warszawie i Gdańsku, wejście do stolicy Dolnego Śląska zapowiadał od dawna.

– We Wrocławiu mamy grunty umożliwiające budowę około 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej. Oprócz budownictwa wielorodzinnego to także domy szeregowe i wille miejskie. W tym roku rozpoczniemy tam pierwszy etap inwestycji – komentuje Artur Ceglarz, wiceprezes Grupy Robyg.

Deweloperska spółka zapowiadała, że na celowniku ma również Kraków. Po pozyskaniu jako inwestora strategicznego Goldmana Sachsa rynek spodziewał się przyspieszenia ekspansji.

– Analizujemy możliwości wejścia na inne rynki, pośpiech nie jest tu jednak wskazany – mówi Ceglarz.

Po trzech kwartałach 2018 r. firma sprzedała 2,02 tys. lokali – o 25 proc. mniej niż rok wcześniej. To znacznie mocniejsza zniżka niż średnia dla notowanych deweloperów – tu spadek sięgnął 8,4 proc. – oraz szerokiego rynku (sześć aglomeracji analizowanych przez firmę REAS), który skurczył się o ponad 19 proc. W całym bieżącym roku REAS prognozuje spadek sprzedaży o 14 proc., do 62,5 tys. mieszkań – co oznacza powrót do poziomu z 2016 r.

– Rynek wciąż uznajemy za mocny, choć w tym roku sprzedaż mieszkań w Polsce będzie niższa niż rok wcześniej. Powodem jest wzrost cen lokali wynikający z rosnących kosztów realizacji. Poza tym spadek sprzedaży to pochodna niższej podaży związanej między innymi z przeciągającymi się postępowaniami administracyjnymi oraz kłopotami na rynku budowlanym – mówi Ceglarz.

Czego można się spodziewać w najbliższej przyszłości?

– Pułap cen mieszkań jest już na tyle wysoko, że spodziewamy się raczej stabilizacji. Jeśli chodzi o podaż, mamy w grupie generalnego wykonawcę współpracującego od lat z gronem podwykonawców. Płacimy na czas, co nie jest bez znaczenia na rynku budowlanym – wskazuje wiceprezes Grupy Robyg.

– Jesteśmy w trakcie budowy 6 tys. mieszkań, a chcielibyśmy znacznie więcej, by utrzymać poziom sprzedaży z ostatnich lat (około 3 tys. – red.). Dopóki stopy procentowe są niskie, dopóty jesteśmy spokojni o popyt na lokale – podsumowuje Ceglarz.

Robyg liczy, że w całym roku znajdzie nabywców na 2,7–3 tys. lokali. W ubiegłym zanotował rekordowy wynik, sprzedając 3,47 tys. mieszkań i zajmując trzecie miejsce wśród deweloperów z rynku kapitałowego.

Spełnienie tegorocznej prognozy wymaga, by firma sprzedała w czwartym kwartale 680–980 lokali. Z powodu opóźnień w uzyskiwaniu pozwoleń trzeci kwartał wypadł najsłabiej w tym roku – Robyg sprzedał 500 mieszkań.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA