Egzamin wstępny na aplikacje - pytania z postępowania karnego

Blisko 8 tysięcy kandydatów na adwokatów i radców prawnych zmierzy się w sobotę z testem.

Publikacja: 24.09.2015 08:43

Egzamin wstępny na aplikacje - pytania z postępowania karnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W najbliższą sobotę, 26 września, odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck od blisko trzech miesięcy pomagamy się kandydatom przygotować testu. Dziś publikujemy ostatnią część materiałów. Procedurę karną zostawiliśmy na koniec. Wymaga szczególnego potraktowania, gdyż od 1 lipca obowiązuje ogromna nowelizacja prawa karnego i procedury karnej. Dziś informujemy o tym, jakimi prawami rządzi się wnoszenie apelacji i kasacji.

Apelacja

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, apelacja przysługuje:

1) stronom od wyroku sądu I instancji,

2) pokrzywdzonemu od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu.

Termin do wniesienia apelacji. Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem (art. 445 § 1 k.p.k.).

Apelacja wniesiona przed upływem terminu złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wywołuje skutki określone w art. 422 k.p.k. i podlega rozpoznaniu. Apelację taką można uzupełnić w terminie 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem.

Przymus adwokacko-radcowski. Apelacja od wyroku sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora, powinna być sporządzona i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego.

Modyfikacja zakresu rozpoznania. Apelację co do winy uważa się za zwróconą przeciwko całości wyroku.

Apelację co do kary uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych.

Apelację co do środka karnego uważa się zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o środkach karnych. Zaskarżyć można również brak rozstrzygnięcia w przedmiocie środka karnego.

W apelacji można podnosić zarzuty, które nie stanowiły lub nie mogły stanowić przedmiotu zażalenia.

Przyjęcie apelacji. O przyjęciu apelacji zawiadamia się:

1) prokuratora,

2) obrońców i pełnomocników oraz

3) strony.

Po zawiadomieniu wymienionych podmiotów niezwłocznie przekazuje się akta sądowi odwoławczemu.

Jeżeli apelacja została wniesiona przez prokuratora, obrońcę lub pełnomocnika, dołącza się do zawiadomienia odpis apelacji strony przeciwnej, chyba że w sprawie była wyłączona jawność rozprawy ze względu na ochronę informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne" lub „ściśle tajne".

Rozprawa i posiedzenie. Sąd odwoławczy rozpoznaje sprawę na rozprawie, a w wypadkach przewidzianych przez ustawę – na posiedzeniu. Jeśli postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie dochodzenia, sąd odwoławczy orzeka na rozprawie jednoosobowo, chyba że prezes sądu lub sąd postanowi inaczej (art. 449 k.p.k.).

Postępowanie dowodowe. Sąd odwoławczy dopuszcza dowody na rozprawie, jeżeli nie jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości. Dowody można dopuścić również przed rozprawą (art. 452 § 2 k.p.k.).

Zakaz orzekania na niekorzyść. Sąd odwoławczy nie może skazać oskarżonego:

1) który został uniewinniony w I instancji lub

2) co do którego w I instancji umorzono postępowanie, lub

3) co do którego warunkowo umorzono postępowanie.

Sąd odwoławczy nie może zaostrzyć kary przez wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Wyrok sądu odwoławczego. Sąd odwoławczy orzeka wyrokiem o:

1) utrzymaniu w mocy,

2) uchyleniu lub

3) zmianie wyroku sądu I instancji.

Uzasadnienie wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie 14 dni (art. 457 § 1 k.p.k.).

Jeżeli sąd zmienia lub utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy, uzasadnienie sporządza się na wniosek strony, chyba że zostało złożone zdanie odrębne.

W uzasadnieniu należy podać:

1) czym kierował się sąd, wydając wyrok oraz

2) dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne.

Kiedy kasacja

Kasacja może być wniesiona od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie oraz od prawomocnego postanowienia sądu odwoławczego o umorzeniu postępowania i zastosowaniu środka zabezpieczającego określonego w art. 93 lub 94 KK.

Uprawnienie stron. Do wniesienia kasacji uprawnione są strony (art. 520 § 1 k.p.k.).

Strona, która nie zaskarżyła orzeczenia sądu I instancji, nie może wnieść kasacji od orzeczenia sądu odwoławczego, jeżeli orzeczenie sądu I instancji utrzymano w mocy lub zmieniono na jej korzyść.

Podmioty szczególne. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny, a także rzecznik praw obywatelskich, mogą wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie. Rzecznik praw dziecka może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka. Organy te mają prawo żądać do wglądu akt sądowych i prokuratorskich oraz akt innych organów ścigania po zakończeniu postępowania i zapadnięciu rozstrzygnięcia (art. 521 k.p.k.).

Jednorazowe zaskarżenie. Kasację w stosunku do tego samego oskarżonego i od tego samego orzeczenia każdy uprawniony może wnieść tylko raz (art. 522 k.p.k.).

Podstawy kasacji. Kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień stanowiących bezwzględne podstawy uchylenia orzeczenia (wymienione w art. 439 k.p.k.) lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary. Strona nie może również wnieść kasacji na podstawie zarzutu naruszenia art. 440 k.p.k. (jeżeli utrzymanie orzeczenia w mocy byłoby rażąco niesprawiedliwe, podlega ono zmianie na korzyść oskarżonego albo uchyleniu niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów).

Ograniczenia. Kasację na korzyść można wnieść jedynie w razie skazania oskarżonego za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Testy, tabele, ustawy w pigułce - z czego się uczyć

- M. Stepaniuk, „Aplikacja adwokacka. Pytania, odpowiedzi, tabele", wyd. C.H. Beck,

- A. Heliosz, „Aplikacja od ogółu do szczegółu. Akty normatywne w pigułce", wyd. C.H. Beck,

- K. Czajkowska-Matosiuk, „Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach. Tom 1–2, wyd." C.H. Beck,

- J. Ablewicz, A. Gacka-Asiewicz, „Terminy ustawowe cywilne i karne", wyd. C.H. Beck,

- „Teksty ustaw. Egzaminy. Aplikacje radcowska i adwokacka. Tom 1–3", wyd. C.H. Beck,

- A. Heliosz, „Ustawy dodatkowe – aplikacja komornicza i notarialna", wyd. C.H. Beck.

Zobacz także cykl artykułów "Jak się dostać na aplikację"

W najbliższą sobotę, 26 września, odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck od blisko trzech miesięcy pomagamy się kandydatom przygotować testu. Dziś publikujemy ostatnią część materiałów. Procedurę karną zostawiliśmy na koniec. Wymaga szczególnego potraktowania, gdyż od 1 lipca obowiązuje ogromna nowelizacja prawa karnego i procedury karnej. Dziś informujemy o tym, jakimi prawami rządzi się wnoszenie apelacji i kasacji.

Apelacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów