Akcyza: kiedy podatnik może być uznany za zakład energochłonny

Ze zwolnienia od akcyzy mogą korzystać podmioty, które prowadzą działalność określoną kodem PKD wskazanym w ustawie o podatku akcyzowym, niezależnie od tego czy stanowi ona ich działalność przeważającą.

Publikacja: 09.04.2018 02:00

Akcyza: kiedy podatnik może być uznany za zakład energochłonny

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 stycznia 2018 r. (I SA/Kr 1176/17).

Wniosek o interpretację wpłynął od spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie m.in. produkcji mrożonych warzyw. W KRS nie został wpisany przeważający przedmiot działalności gospodarczej. Natomiast w ramach działalności objętej kodem PKD 10.39.Z ujawnionym w KRS, wskazane jest, że spółka kupuje warzywa, które następnie zamraża, pakuje i sprzedaje. Przy procesie mrożenia zużywane są znaczne ilości energii elektrycznej.

Spółka spytała, czy w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej objętej kodem PKD 10.39.Z będzie uprawniona (zakładając spełnienie pozostałych warunków) do zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 31d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (dalej: ustawa). Zdaniem spółki, ustawa nie wymaga, aby jedna z działalności była wyłączną lub przeważającą działalnością podatnika ubiegającego się o zwrot akcyzy. Wystarczające jest, aby jedna z wymienionych działalności była faktycznie wykonywana.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 sierpnia 2017 r. (0111-KDIB3-3.4013.88.2017.1.MS) nie podzielił stanowiska spółki. Zdaniem organu, jeśli żadna z działalności wymienionych w art. 31d ust. 1 ustawy nie jest działalnością przeważającą, to ustalanie progu energochłonności nie może odnosić się do przedsiębiorstwa jako całości. Całe przedsiębiorstwo nie może więc być uznane za zakład energochłonny. Organ odwołał się przy tym do wyroku z 12 października 2017 r. (V SA/Wa 2282/16), w którym WSA w Warszawie oddalił skargę przy analogicznym stanie faktycznym właśnie z powodu niewyodrębnienia przeważającej działalności w KRS.

Spółka wniosła skargę na tę interpretację do WSA w Krakowie.

WSA uchylił interpretację, przychylając się do stanowiska spółki. Sąd podkreślił, że wykładnia językowa art. 31d ust. 1 pkt 1 ustawy prowadzi do wniosku, iż każdy podmiot prowadzący działalność o kodzie PKD wymienionym w tym przepisie, może być uznany za zakład energochłonny w rozumieniu art. 31d ust. 2 ustawy. Sąd nie podzielił zdania przedstawionego w wyroku wydanym przez WSA w Warszawie, twierdząc, że w ww. orzeczeniu niepotrzebnie odwołano się do wykładni funkcjonalnej, ponieważ wykładnia językowa jest wystraczająca. Ponadto, zdaniem sądu, definicja zakładu energochłonnego z art. 31d ust. 2 ustawy skutecznie zapobiega hipotetycznym nadużyciom prawa przez podatników.

Michalina Żukowska, współpracowniczka zespołu zarządzania wiedzą podatkową Deloitte

Komentarz eksperta

Aleksandra Szwaba, konsultantka w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Kwestia praktycznego zastosowania zwolnienia od akcyzy przewidzianego dla zakładów energochłonnych określonego w art. 31d ustawy budzi wiele wątpliwości od momentu jego wprowadzenia i wejścia w życie 1 stycznia 2016 r., w związku z czym jest przedmiotem wielu sporów toczących się obecnie przed sądami administracyjnymi w całym kraju.

Od pewnego czasu w interpretacjach indywidualnych organy podatkowe zaczęły stawać na stanowisku, że zakłady energochłonne mogą korzystać ze zwolnienia od akcyzy zapłaconej od całości energii elektrycznej wykorzystanej na potrzeby działalności gospodarczej jedynie wtedy, gdy przeważającym przedmiotem działalności danego podmiotu jest działalność zakwalifikowana do kodów PKD określonych w ustawie. W wielu wydanych interpretacjach organy podatkowe negują zatem prawo do zastosowania zwolnienia przez podmioty, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują działalność upoważniającą do skorzystania ze zwolnienia zgodnie z art. 31d ustawy, jednak nie jest to ich działalność przeważająca.

Komentowany wyrok wskazuje na możliwość nowego, bardziej przyjaznego dla przedsiębiorców podejścia organów podatkowych w kwestii zwolnień od akcyzy przewidzianych dla zakładów energochłonnych w art. 31d ustawy. Sąd orzekł bowiem, że ze zwolnienia od akcyzy mogą korzystać zakłady energochłonne, które prowadzą działalność określoną kodem PKD wskazanym w ustawie, niezależnie od tego czy stanowi ona ich działalność przeważającą. Zdaniem WSA, ww. przepis nie wyklucza możliwości stosowania zwolnienia dla całości wykorzystanej energii, jeżeli dany zakład energochłonny, oprócz działalności wymienionej w art. 31d ustawy, prowadzi również inną działalność niewymienioną w tym przepisie lub gdy działalność ta nie jest jego działalnością przeważającą.

Jak słusznie podniósł WSA, literalne brzmienie art. 31d ustawy nie wprowadza żadnego dodatkowego warunku odnoszącego się do zakresu prowadzonej działalności, a w szczególności nie warunkuje możliwości ubiegania się o częściowy zwrot zapłaconej akcyzy od wykonywania przez zakład energochłonny jedynie działalności, dla której kod PKD został wskazany w art. 31d ust. 1 pkt 1. ustawy.

Ponadto, jak wskazuje WSA w uzasadnieniu wyroku, niezbędne jest, aby prowadzona działalność gospodarcza wypełniała warunki kosztowe (udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym) do uznania danego podmiotu za zakład energochłonny, niezależnie od tego czy prowadzona przez niego działalność o wskazanym w art. 31d ustawy kodzie PKD jest przeważająca. Jednocześnie, w ocenie WSA, organ podatkowy wprowadził w interpretacji nowy warunek dla zastosowania zwolnienia od akcyzy, którego nie przewidział ustawodawca, czyli wszedł w sferę zastrzeżoną dla ustawodawcy.

Reasumując, WSA kierując się wykładnią językową stwierdził, że w celu skorzystania ze zwolnienia od akcyzy określonego w art. 31d ustawy, przewidzianego dla zakładów energochłonnych, w wartości produkcji sprzedanej uwzględnia się całość przychodów (bez VAT) pomniejszonych o podatek akcyzowy, powiększony o dotacje otrzymane do produktu jakie osiąga przedsiębiorca, a nie jedynie przychody osiągnięte z działalności objętej kodami PKD wskazanymi w ustawie. Ponadto, nie jest ustawowym wymogiem, aby działalność zaklasyfikowana do określonych w ustawie kodów PKD wykonywana przez zakład energochłonny była jego działalnością przeważającą.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 stycznia 2018 r. (I SA/Kr 1176/17).

Wniosek o interpretację wpłynął od spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie m.in. produkcji mrożonych warzyw. W KRS nie został wpisany przeważający przedmiot działalności gospodarczej. Natomiast w ramach działalności objętej kodem PKD 10.39.Z ujawnionym w KRS, wskazane jest, że spółka kupuje warzywa, które następnie zamraża, pakuje i sprzedaje. Przy procesie mrożenia zużywane są znaczne ilości energii elektrycznej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów