Dwie obniżki składek ZUS od firm w 2020 r.

Mikroprzedsiębiorców czeka na początku roku spore zamieszanie. W styczniu mogą ubiegać się o niższe składki na starych zasadach, a w lutym zyskają nowe prawo do ulgi.

Aktualizacja: 20.12.2019 15:13 Publikacja: 20.12.2019 08:00

Dwie obniżki składek ZUS od firm w 2020 r.

Foto: Adobe Stock

Po tym jak Sejm i Senat w ekspresowym tempie uchwaliły zmiany przewidujące wprowadzenie małego ZUS+ od 1 lutego 2020 r., 320 tys. mikroprzedsiębiorców zyska prawo do ulgowych składek pod warunkiem jednak, że ich przychody nie przekroczyły w 2019 r. 120 tys. zł przychodu. Na zmianach skorzystają ci, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł.

Czytaj też: Dwie obniżki ZUS od firm w 2020 r.

Nieprzewidziane komplikacje

Problem jednak w tym, że pierwotnie te przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Wobec niepewności, jakie będzie stanowisko Senatu w tej sprawie, posłowie przełożyli wejście małego ZUS+ na 1 lutego 2020 r.

W tej sytuacji w styczniu 2020 r. nadal będą obowiązywały dotychczasowe przepisy, uzależniające prawo do niższych składek wyłącznie od wysokości przychodu z działalności w 2019 r.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że będą różne terminy na zgłoszenie się do ZUS, aby skorzystać z ulgowych składek tylko przez ten jeden miesiąc.

– Już 27 grudnia udostępnimy specjalny kalkulator na stronie eskładka.pl z nowymi parametrami niezbędnymi do wyliczenia podstawy wymiaru składek. Na początku stycznia taki kalkulator zostanie udostępniony również na stronie ZUS. To pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości przedsiębiorców – mówi Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy, którzy nie spełniali dotychczas warunków objęcia ulgowymi składkami (ale prowadzili w 2019 r. działalność co najmniej 60 dni), mają czas do 8 stycznia 2020 r. na zgłoszenie do ZUS wniosku w tej sprawie. To bardzo mało czasu na podsumowanie przychodów z 2019 r. i sprawdzenie, czy mieszczą się one w limicie 67,5 tys zł.

Około 133 tys. przedsiębiorców, którzy korzystali z małego ZUS na dotychczasowych zasadach, jest w lepszej sytuacji. Z wyjaśnień ZUS wynika, że wystarczy, by w lutym złożyli formularz ZUS DRA część II lub ZUS RCA część II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. najpóźniej do odpowiednio do 10 lub 15 lutego.

Druga szansa

Po 1 lutego 2020 r., gdy zmienią się przepisy, zarówno przedsiębiorcy korzystający z dotychczasowego małego ZUS, jak i ok. 200 tys. nowych przedsiębiorców z przychodami poniżej 120 tys. zł rocznie będą mogli skorzystać z ulgi w składkach ZUS liczonych po nowemu.

Tym razem mikroprzedsiębiorcy dostaną więcej czasu na złożenie wniosku do ZUS, bo aż do końca lutego. W tym czasie powinni sprawdzić wysokość deklarowanego do wyliczeń przeciętnego miesięcznego dochodu z 2019 r. To od niego będzie zależała wysokość składek, które zapłacą w 2020 r. Przykładowo przedsiębiorca z dochodem 5 tys. zł miesięcznie zapłaci 729,75 zł do ZUS zamiast 915,46 zł, które będą płacili przedsiębiorcy bez prawa do ulgi. Z kolei 4 tys. zł dochodu oznacza 583,80 zł składek do ZUS, a przy 3 tys. zł składka wyniesie 437,85 zł. Najniższa składka w nowym systemie to 227,69 zł miesięcznie.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju

W przyszłym roku, od stycznia, będą obowiązywały dotychczasowe zasady małego ZUS, czyli ulgowych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy spełniający warunki do zapłaty niższych składek powinni złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie do 8 stycznia 2020 r. Od 1 lutego 2020 r. zmienią się zasady opłacania ulgowych składek. Mały ZUS+ to rozszerzenie dotychczas funkcjonującego małego ZUS. Jest to rozwiązanie jeszcze korzystniejsze, które obejmie około 320 tys. osób, a składki będą liczone proporcjonalnie do ich dochodu, jeśli nie przekroczy on ok. 6 tys. zł miesięcznie. Prawie dwukrotnie, bo do 120 tys. zł, wzrośnie także próg przychodowy, który dopuszcza do korzystania z ulgi. Po zmianach przedsiębiorcy spełniający warunki nowej ulgi będą mieli czas do końca lutego na złożenie wniosku w ZUS o objęcie nowymi przepisami. Planujemy kampanię informacyjną, z wysyłką maili do przedsiębiorców z bazy CEIDG.

Po tym jak Sejm i Senat w ekspresowym tempie uchwaliły zmiany przewidujące wprowadzenie małego ZUS+ od 1 lutego 2020 r., 320 tys. mikroprzedsiębiorców zyska prawo do ulgowych składek pod warunkiem jednak, że ich przychody nie przekroczyły w 2019 r. 120 tys. zł przychodu. Na zmianach skorzystają ci, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł.

Czytaj też: Dwie obniżki ZUS od firm w 2020 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu