Ostatnia szansa na odliczenie składki zdrowotnej od podatku

Jeśli przedsiębiorca zrobi przelew do ZUS jeszcze w grudniu, skorzysta z ulgi w PIT. W przyszłym roku już jej nie będzie.

Publikacja: 29.12.2021 20:41

Ostatnia szansa na odliczenie składki zdrowotnej od podatku

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z Polskim Ładem zapłaconych w przyszłym roku składek zdrowotnych nie odliczymy już od podatku. Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Przedsiębiorcy, którym zależy na uldze, powinni więc pospieszyć się z przelewem do ZUS. Jeśli zapłacą składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w tym roku odliczą ją od PIT.

Czy takie przyspieszenie przelewu jest legalne? Oczywiście. Fiskus nie ma nic przeciwko. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" podkreśliło, że przepisy wyznaczają tylko końcowy termin na uregulowanie składek (w następnym miesiącu). Nie zabraniają opłacania ich z wyprzedzeniem.

– Przedsiębiorca, który opłaci w grudniu 2021 r. składkę za ten miesiąc, może ją odliczyć od podatku – potwierdził resort finansów.

Czytaj więcej

Polski Ład: duża składka zdrowotna od sprzedanych towarów

Czytaj więcej

Składka zdrowotna: mali przedsiębiorcy bez wsparcia w liczeniu

Ile można zyskać na szybszym przelewie? Teraz przedsiębiorcy płacą składkę w stałej kwocie, niezależnie od tego, ile mają dochodu. Co miesiąc 381,81 zł. Z tego 328,78 zł odliczają od podatku i taką kwotę można zyskać, przyspieszając wpłatę.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że wszystkie składki, także na ubezpieczenia społeczne, trzeba płacić razem, na jedno konto. Tak też należy zrobić w grudniu. Jeśli opłacimy samą składkę zdrowotną, ZUS rozłoży otrzymaną kwotę na poszczególne zobowiązania.

Przypomina o tym też Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na nasze pytanie podkreśliło, że przedsiębiorca, dokonując wpłaty, powinien uwzględnić wszystkie należne składki, do których opłacania jest zobowiązany, a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli musi płacić także składki na ubezpieczenia społeczne i inne fundusze, to dokonanie wpłaty w kwocie odpowiadającej wyłącznie składce zdrowotnej nie będzie jednoznaczne z jej rozliczeniem w całości. ZUS rozdziela bowiem wpłatę na należności z tytułu składek proporcjonalnie.

Wpłata zatem zostanie podzielona, a w konsekwencji składka zdrowotna może zostać rozliczona tylko częściowo – czytamy w odpowiedzi resortu finansów.

Ministerstwo zastrzega też, że będzie problem z odliczeniem, jeśli przedsiębiorca ma zaległości wobec ZUS. Grudniowa wpłata zostanie bowiem w pierwszej kolejności zaliczona na ich poczet.

W przyszłym roku, oprócz likwidacji ulgi w PIT, zmienią się także zasady obliczania składki zdrowotnej. Będzie liczona od dochodu z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. U korzystających z liniowego PIT wyniesie 4,9 proc. dochodu. Składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. zapłacimy jednak jeszcze zryczałtowaną. Wyniesie 9 proc., a podstawą wymiaru będzie kwota odpowiadająca 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2021 r. Ma być znana około 20 stycznia.

Składkę zdrowotną za dany miesiąc zapłacimy do 20. dnia następnego, a będziemy ją liczyć od dochodu z poprzedniego. Przykładowo składkę za luty obliczamy do dochodu ze stycznia. A za marzec od dochodu z lutego.

Kolejna zmiana: nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą musieli co miesiąc wysyłać deklarację do ZUS.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek