Polski Ład: uproszczona składka zdrowotna nie zwolni z raportu

Przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem może odprowadzać stałą opłatę na zdrowie. Ale i tak będzie musiał co miesiąc składać deklarację do ZUS.

Publikacja: 21.12.2021 18:46

Polski Ład: uproszczona składka zdrowotna nie zwolni z raportu

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na formę opodatkowania, będą zobowiązani składać miesięczne deklaracje. Tak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej ZUS.

Chodzi o nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej. Polski Ład je diametralnie zmienia, zarówno przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie ustawy o PIT, jak i ryczałtowcom. Ci drudzy zapłacą 9 proc. podstawy wymiaru. Tą podstawą będzie określony procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału 2021 r.

Ryczałtowcy zostali podzieleni na trzy grupy. Ci, którzy mają przychody (pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne) do 60 tys. zł rocznie, zapłacą składkę zdrowotną od 60 proc. przeciętnej pensji. Przy przychodach od 60 do 300 tys. zł podstawa wymiaru wyniesie 100 proc. wynagrodzenia. Przy wyższych 180 proc.

Nie znamy jeszcze przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału. Załóżmy jednak, że wyniesie 6 tys. zł. Jaką wtedy ryczałtowcy zapłacą składkę? W zależności od tego, w jakim progu się znajdą, 324, 540 lub 972 zł miesięcznie.

ZUS informuje, że przy wyliczaniu składki należy sumować przychody od początku roku. Za miesiąc, w którym przedsiębiorca przekroczy próg (i za następne), płaci już wyższą. Musi też liczyć się z dopłatą po zakończeniu roku.

Ryczałtowcy mają też inną możliwość. Mogą płacić składkę, opierając się przy jej obliczaniu na przychodzie z poprzedniego roku. Co to daje? Nie trzeba na bieżąco monitorować przychodu, składka jest odprowadzana w stałej kwocie. Oczywiście po zakończeniu roku trzeba ją zweryfikować. I w zależności od tego, czy nasze przychody wzrosły czy spadły, dopłacić do ZUS albo wystąpić o zwrot.

Czy wybór uproszczonej składki, czyli odprowadzanie jej w stałej wysokości, zwalnia z obowiązku składania co miesiąc deklaracji rozliczeniowych? Nie.

– Zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie są czynnikiem wpływającym na zwolnienie z comiesięcznego obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych. Nie ma znaczenia, że płatnik zadeklaruje ustalanie podstawy wymiaru z przychodów uzyskanych w poprzednim roku – informuje ZUS.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"