Ze składek ZUS zwolni szerszy zakres działalności i cykliczna faktura

Rozmowa z Andrzejem Radzisławem, radcą prawnym współpracującym z kancelarią LexConsulting.pl

Aktualizacja: 31.12.2014 09:27 Publikacja: 31.12.2014 02:00

Andrzej Radzisław, radca prawny współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

Andrzej Radzisław, radca prawny współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

Foto: Rzeczpospolita

Rz: Co oznacza ostatni wyrok Sądu Najwyższego dla menedżerów zasiadających w zarządach spółek?

Andrzej Radzisław: To ogromna zmiana w odczytywaniu dotychczasowych przepisów. Po raz pierwszy Sąd Najwyższy potwierdził bowiem interpretację przepisów stosowaną przez ZUS w stosunku do kontraktowych menedżerów. Do tej pory wszyscy opierali się na wyroku SN z 2008 r. (I UK 138/08), w którym sędziowie powiedzieli, że menedżer ma prawo wybrać podstawę do ubezpieczenia. Najnowszy wyrok SN w tej sprawie może zmienić podejście sądów powszechnych do oskładkowania kontraktów, co negatywnie odbije się na kieszeni menedżerów.

Czy ten wyrok dotyczy wszystkich menedżerów na kontraktach?

Dotyczy on sytuacji, gdy zasiadający w zarządzie menedżer obok kontraktu ma osobną działalność gospodarczą obejmującą wyłącznie zarządzanie spółkami. Taka działalność jest wykonywana osobiście, więc zdaniem ZUS, potwierdzonym przez SN, należą się z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne. Menedżer nie może w takiej sytuacji płacić składek z działalności gospodarczej.

Z czego wynika to ostrzejsze traktowanie menedżerów zasiadających w zarządach spółek?

Nie wynika to z żadnego przepisu dotyczącego ubezpieczeń społecznych. Wręcz przeciwnie, mówią one, że każdy ubezpieczony ma prawo wybrać, z jakiego tytułu chce być ubezpieczony. W tym przypadku obowiązek płacenia składek od kontraktów menedżerskich wynika jedynie z interpretacji przepisów.

Co to oznacza dla spółek korzystających z kontraktów menedżerskich?

Z pewnością spółki zatrudniające w zarządach menedżerów z oddzielną działalnością gospodarczą powinny zdawać sobie sprawę, że mogą zostać zmuszone dopłacić do tych kontraktów dodatkowe składki na ZUS. Pod uwagę trzeba wziąć okres nawet dłuższy niż pięć lat wstecz. Może to dać ogromne kwoty należności wobec ZUS.

Czy można uniknąć zapłaty tych składek?

Co się stało, tego nie można już zmienić. Można jednak uniknąć zapłaty tych składek na przyszłość. Warto zwrócić uwagę, że korzystny dla ZUS wyrok SN dotyczy sytuacji, gdy obok kontraktu menedżer ma działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie zarządzania spółkami. Jeśli więc taki menedżer rozszerzy zakres prowadzonej działalności także na inne czynności, niezwiązane z zarządzaniem, może wybrać niższe składki ZUS z tej działalności.

Czy wystarczy tylko takie formalne rozszerzenie działalności?

Nie. Musi to być faktycznie wykonywana dodatkowa działalność. Czym zajmie się taki menedżer, nie ma większego znaczenia. Choć oczywiście nie powinno to kolidować z jego obowiązkami jako członka zarządu w danej spółce. Ten dodatkowy biznes nie musi być także wykonywany bardzo intensywnie. Jako dowód dla ZUS wystarczy jedna faktura za takie usługi raz na dwa czy trzy miesiące.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność