Przedsięborcy nie unikną składek ZUS zawierając umowę z zagraniczną firmą

Biznesmeni, którzy nie chcieli płacić składek w Polsce, przegrywają procesy z ZUS i regulują zaległości z odsetkami.

Aktualizacja: 25.01.2016 08:20 Publikacja: 25.01.2016 05:45

Przedsięborcy nie unikną składek ZUS zawierając umowę z zagraniczną firmą

Foto: 123RF

Trwająca od kilku lat zabawa w kotka i myszkę tysięcy polskich przedsiębiorców z ZUS dobiega końca. Nie unikną oni zapłaty ponad tysiąca złotych składek miesięcznie, zawierając umowę z zagraniczną firmą.

Sąd Najwyższy uznał, że ZUS może od takiego przedsiębiorcy żądać zapłaty składek w Polsce, jeśli udowodni, że zatrudnienie było fikcyjne. Nie musi wtedy stosować unijnego rozporządzenie nr 883/04 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ważny dla prowadzących działalność gospodarczą wyrok SN zapadł w sprawie przedsiębiorcy od lat prowadzącego skład złomu.

Lipne umowy

Na początku 2011 r, zatrudnił się on w angielskiej firmie jako doradca ds. logistyki na 16 godzin tygodniowo. Po kilku miesiącach zmienił pracę i został pracownikiem reklamy w londyńskim City.

Już na samym początku zagranicznego zatrudnienia przedsiębiorca poinformował ZUS, że nie będzie opłacał więcej składek w Polsce. ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające i zażądał od niego dowodów na przejazdy do Londynu i rachunków potwierdzających zakwaterowanie na miejscu. Gdy ZUS nie dostał tych dowodów, a jego angielski odpowiednik poinformował go, że obie firmy są fikcyjne, wydał decyzję nakazującą zapłatę zaległości w Polsce.

Przedsiębiorca odwołał się od niej. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten w wyroku z 21 stycznia 2016 r. stwierdził, że ZUS ma pełne prawo żądać zapłaty składek w Polsce i to bez prowadzenia skomplikowanej procedury przewidzianej w unijnych przepisach. Chodzi o ustalanie ustawodawstwa właściwego dla osoby pracującej w dwóch lub więcej państwach UE.

– Unijne przepisy miałyby zastosowanie, gdyby praca w Anglii była faktycznie wykonywana – stwierdził Krzysztof Staryk, sędzia SN.

Tysiące firm w tarapatach

To bardzo korzystny wyrok dla ZUS. W poprzednim, z 6 czerwca 2013 r. (sygn. II UK 333/12), SN uznał bowiem, że ZUS ma obowiązek respektowania zagranicznych umów o pracę.

– Trudno się dziwić przedsiębiorcom, że szukają możliwości zaoszczędzenia na składkach, bo w odróżnieniu od podatku, który płaci się od przychodu, należności do ZUS trzeba regulować niezależnie od tego, czy firma przynosi zyski czy też nie - mówi Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Ogromna skala tego problemu wskazuje na konieczność zmiany przepisów. Wiele z tych osób uciekało za granicę nie po to, by się wzbogacić, tylko po to, by utrzymać się na rynku. Teraz ludzie ci będą mieli do zapłaty po kilkadziesiąt tysięcy złotych zaległych składek ZUS plus odsetki.

Opinia

Andrzej Radzisław, radca prawny współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

Wyrok Sądu Najwyższego pokazuje, że prowadzący działalność powinni bardzo ostrożnie podchodzić do ofert cudownych oszczędności na składkach ZUS dzięki zatrudnieniu w Anglii czy w popularnych Czechach, Słowacji, na Litwie i Łotwie. Na takim procederze zarabiają najlepiej pośrednicy w zawieraniu umów z fikcyjnymi firmami. Nie stracą bowiem zysków, jakie osiągnęli. Tymczasem przedsiębiorcy zamiast obiecanych oszczędności poniosą znacznie większe koszty niż polskie składki zapłacone do ZUS w terminie. Poza zaległościami będą musieli uregulować także odsetki. Raczej trudno się też spodziewać, aby udało im się odzyskać cokolwiek od nieuczciwego pośrednika. Ostrożność jest tym bardziej wskazana, że ZUS ma pięć lat, a czasem nawet więcej, by dochodzić zapłaty składek w Polsce.

Sygn. akt III UK 61/15

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta