Rok wyborczy w samorządach radców i adwokatów

Korporacje wyłonią swoje nowe władze, m.in. dziekanów w okręgach i prezesów na szczeblu krajowym.

Publikacja: 27.12.2012 09:04

Zarówno u radców, jak i adwokatów funkcję w samorządzie można pełnić tylko przez dwie kadencje.

Zarówno u radców, jak i adwokatów funkcję w samorządzie można pełnić tylko przez dwie kadencje.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Ruszają procedury wyborcze w samorządach prawniczych. Warszawscy radcy prawni, którzy chcą pracować w okręgowej komisji wyborczej, mogą już zgłaszać swoje kandydatury. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych wybierze członków komisji już 9 stycznia.

W tym roku korporacje adwokacka i radcowska będą wybierały swoje władze, i to zarówno na szczeblu okręgowym, jak i ogólnopolskim. Kończą się bowiem trzyletnie kadencje.

W obu korporacjach najpierw będą się odbywały zgromadzenia okręgowe. Tam zostaną wybrane władze izb (m.in. dziekani) oraz delegaci na zjazdy krajowe.

– Zgromadzenia izb będą się odbywały w różnych terminach, to okręgowe rady decydują o datach – informuje Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. – Terminy są więc wyznaczane od czerwca do września. Pomorska izba już wyznaczyła termin na czerwiec, a wielkopolska na wrzesień – dodaje.

Zarówno u radców, jak i adwokatów funkcję w samorządzie można pełnić tylko przez dwie kadencje. Dlatego też o kolejny wybór nie będą mogli starać się m.in. dziekani okręgowych izb adwokackich z Warszawy, Katowic czy Wrocławia.

Prezes KRRP nie będzie mógł się ubiegać o trzecią kadencję

Nie ma przeszkód formalnych, by o ponowny wybór starał się Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Do zmiany warty na szczeblu krajowym będzie natomiast musiało dojść u radców prawnych. Maciej Bobrowicz jest bowiem prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych już drugą kadencję.

Do wyboru krajowych władz obu samorządów dojdzie podczas krajowych zjazdów.

– Kalendarz wyborczy jest ciągle ustalany, krajowy zjazd radców prawnych odbędzie się jednak najprawdopodobniej w listopadzie – przewiduje Agnieszka Dąbrowska, przewodnicząca Krajowej Komisji Wyborczej samorządu radcowskiego.

Zwraca uwagę, że aby uniknąć podejmowania zbyt pochopnych i emocjonalnych decyzji, kandydaci do poszczególnych organów w okręgach powinni być zgłaszani na piśmie co najmniej 30 dni przed zgromadzeniem.

W związku z coraz większą liczbą radców prawnych zmieniono zasady wyboru delegatów na zjazd krajowy. Jeden przedstawiciel będzie przypadał na 118 członków tego samorządu (do tej pory jeden delegat przypadał na 100 radców).

Znany jest już dokładny termin Krajowego Zjazdu Adwokatury – będzie to 22–24 listopada. Gospodarzami będą adwokaci z Katowic.

– Dokładna liczba delegatów nie jest jeszcze znana, będzie ich jednak najprawdopodobniej około 400, ale dokładniej będzie można określić tę liczbę po marcowym egzaminie – zapowiada dziekan Kusz.

W marcu egzamin adwokacki będzie zdawało bowiem ok. 3 tys. osób (a radcowski – ok. 6 tys.).

W związku ze zwiększającą się liczbą członków palestry zmieniono zasady wyłaniania delegatów – jeden będzie przypadał na 40 adwokatów (do tej pory był jeden na 35).

– Jednak każda izba musi mieć co najmniej sześciu delegatów, nawet jeśli liczba jej członków nie przekracza 240 osób – mówi dziekan Kusz.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo