Prokurator Kwiatkowska ma dostać odszkodowanie za zsyłkę. Wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Warszawie w poniedziałek utrzymał w mocy wyrok zasądzający na rzecz prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej 16,8 tys. zł odszkodowania za karne oddelegowanie jej z dnia na dzień do prokuratury oddalonej o 180 km od miejsca zamieszkania. Decyzję o zsyłce podjął ówczesny prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który obecnie jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Publikacja: 23.10.2023 19:41

Katarzyna Kwiatkowska

Katarzyna Kwiatkowska

Foto: Igor Zehl/CTK/PAP

O prawomocnym wyroku informuje OKO.press.

Z Warszawy do Golubia-Dobrzynia

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 r. prokurator krajowy Bogdan Święczkowski oddelegował na pół roku do odległych jednostek siedmiu oskarżycieli. Tłumaczono to w mediach potrzebą wzmocnienia prokuratur w terenie. Oddelegowani to członkowie stowarzyszenia Lex Super Omnia, walczącego o  uniezależnienie prokuratury od władzy politycznej i krytyki wobec działań prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.  Zostali przeniesieni do jednostek oddalonych o 200-500 km od domu. Na przeprowadzkę mieli 48 godzin.   

Prokurator Katarzyna Kwiatkowska, kierująca stowarzyszeniem Lex Super Omnia, dostała nakaz przeniesienia się do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu, choć mieszka w Warszawie i zajmowała się  skomplikowanymi sprawami gospodarczymi w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Decyzja podpisana przez Bogdana Święczkowskiego nie zawierała uzasadnienia. 

Czytaj więcej

Będę walczyła z jeszcze większą determinacją - rozmowa z prokurator Katarzyną Kwiatkowską

Prokurator Kwiatkowska wykonała polecenie i stawiła się do pracy w Golubiu-Dobrzyniu, lecz wkrótce złożyła pozew w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko  Prokuraturze Krajowej oraz swemu pracodawcy - Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga.

Sądy zgodne w ocenie

W lutym 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że delegowanie na pół roku do pracy z dala od domu nosiło znamiona nierównego traktowania w prac. Zasądził na jej rzecz Kwiatkowskiej 18,6 tysięcy złotych odszkodowania od prokuratury okręgowej jako faktycznego pracodawcy. Sąd uznał, że Prokuratura Krajowa była tylko sprawcą dyskryminacji. 

Od tego wyroku odwołała się prokuratura.

Czytaj więcej

Prokurator Kwiatkowska wygrała odszkodowanie za zsyłkę

Jak informuje OKO.press, 23 października Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał jednak wyrok I instancji w mocy. W jego ocenie jest bowiem prawidłowy i rzetelny. Uznał też, że karna delegacja dla Kwiatkowskiej ma cechy dyskryminacji za kierowanie Lex Super Omnia.

OKO.press podkreśla, że orzeczenie wydał skład legalnych sędziów (powołanych jeszcze przy udziale tzw. starej KRS): przewodnicząca Magdalena Tymińska, Danuta Malec i sprawozdawca Bożena Lasota.

Na ogłoszeniu orzeczenia była prokurator Kwiatkowska i prokurator Jacek Bilewicz ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, które przyłączyło się do sprawy. Nie było natomiast pełnomocniczki Prokuratury Krajowej Małgorzaty Ułaszonek-Grzelak.

Prokuratura od tego wyroku może złożyć jeszcze skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.  

O prawomocnym wyroku informuje OKO.press.

Z Warszawy do Golubia-Dobrzynia

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?