Jak czytamy na stronie adwokatury, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odpowiadając na liczne wystąpienia Prezesa NRA, a także na artykuły prasowe powstałe na bazie korespondencji adw. Przemysława Rosatiego z Ministerstwem, wskazał, że Ministerstwo Sprawiedliwości, dostrzegając potrzebę zrównania stawek wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych powołanych z urzędu ze stawkami wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych powoływanych z wyboru, nie tylko przygotowało projekty stosownych regulacji prawnych w tym zakresie, ale również oszacowało skutki finansowe wdrożenia projektowanych rozwiązań i podjęło działania zmierzające do zabezpieczenia środków finansowych na ten cel – w wysokości 120 mln zł – w budżecie państwa na rok 2024.
W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są obecne uzgodnienia wewnętrzne, mające na celu kompleksowe uregulowane wysokości wynagrodzenia za czynności adwokackie i radcowskie związane ze świadczeniem pomocy prawnej z urzędu, w ramach których zakłada się nowelizację rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości:
1) z 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu oraz
2) z 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.
Przewiduje się we wszystkich rodzajach spraw podwyższenie i zrównanie stawek dla adwokatów oraz radców prawnych ustanowionych obrońcami z urzędu ze stawkami w analogicznych sprawach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych ustanowionych obrońcami z wyboru.