Szef adwokatury reaguje na donos ministra Cieszyńskiego do ABW

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej - mec. Przemysław Rosati - chce wyjaśnień od ministra cyfryzacji, Janusza Cieszyńskiego, w sprawie zawiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o "nielegalnym wpływie na proces legislacyjny".

Publikacja: 28.08.2023 12:29

Szef adwokatury reaguje na donos ministra Cieszyńskiego do ABW

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak podały media, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała zawiadomienie od ministra cyfryzacji o wywieraniu nielegalnego wpływu na proces legislacyjny, obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.

Próba głębokiej ingerencji w prywatny biznes

Jak ujawniliśmy w "Rzeczpospolitej", rząd podejmuje kolejną próbę głębokiej ingerencji w działalność prywatnego biznesu. Chce nakazać biegłym rewidentom, którzy badają duże firmy i organizacje pozarządowe, by dostarczali do centralnej bazy raporty z tych badań.

"W rządowej instytucji – Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) – znajdą się wszystkie poufne informacje m.in. o cenach, marżach, warunkach dostaw czy planach inwestycyjnych. Krótko mówiąc, wszystkie pilnie strzeżone tajemnice biznesowe. I to nie tylko te dzisiejsze, ale też z ostatnich ośmiu lat. Dotyczy to ok. 42 tys. firm czy fundacji, które podlegają obowiązkowemu audytowi, a także wielu innych podmiotów, które poddają się audytowi dobrowolnie" - napisał w swoim artykule dziennikarz "Rzeczpospolitej" Paweł Rochowicz.

Czytaj więcej

Rząd będzie miał wgląd w firmowe tajemnice

Pomysł rządu skrytykowała m.in. Naczelna Rada Adwokacka.  Wskazała, że "stworzenie publicznej bazy informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach, gromadzącej pełną dokumentację, którą w trakcie swojej pracy pozyskują firmy audytorskie (akta audytora), bez precyzyjnego określenia, jakie dokumenty czy informacje nie podlegają przekazaniu do tej bazy, stanowi potencjalne źródło naruszenia tajemnicy adwokackiej, ale także innych, prawnie chronionych tajemnic, takich jak tajemnica radcowska, bankowa, ubezpieczeniowa, tajemnica przedsiębiorstwa, czy też informacji mogących taką tajemnicę stanowić, to jest informacji obejmujących dane dotyczące finansowania, planów inwestycyjnych, budżetów, umów, strategii biznesowej poszczególnych przedsiębiorstw".

Czytaj więcej

Adwokaci: nowe przepisy to zagrożenie dla prawników, firm i bezpieczeństwa kraju

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, zwrócił się do Ministra Cyfryzacji o wyjaśnienie, dlaczego złożył zawiadomienie, przypisując podmiotom biorącym udział w konsultacjach publicznych działania niezgodne z prawem.

W piśmie podkreślił, że "konsultacje publiczne są niezwykle ważnym elementem procesu decyzyjnego w demokratycznym państwie. Umożliwiają społeczeństwu, a także podmiotom niezależnym od władz publicznych lub politycznych wyrażanie opinii, potrzeb i oczekiwań na temat planowanych lub realizowanych działań publicznych. Konsultacje publiczne służą także budowaniu zaufania i dialogu między obywatelami a władzą".

Jak podały media, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała zawiadomienie od ministra cyfryzacji o wywieraniu nielegalnego wpływu na proces legislacyjny, obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.

Próba głębokiej ingerencji w prywatny biznes

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP