Sprawa dotyczyła kancelarii radcy prawnego. W lipcu 2015 roku wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę, w której naliczono odszkodowanie za umieszczenie reklamy kancelarii na elewacji budynku oraz drzwiach wejściowych bez zgody wspólnoty. Wysokość odszkodowania ustalono na kwotę 110 zł miesięcznie, a jego początkowy termin płatności ustalono na 1 stycznia 2015 r.
Sąd Okręgowy w Poznaniu, do którego radca zaskarżył uchwałę, przyznał, że dopuszczalne jest pobieranie przez wspólnotę opłat za wykorzystywanie elewacji budynku i drzwi wejściowych do budynku, do zamieszczenia tablic informujących o prowadzeniu przez niego kancelarii prawnej. Wykracza to bowiem poza zakres korzystania przez powoda jako członka wspólnoty mieszkaniowej z części wspólnych nieruchomości.
Sąd uchwałę jednak uchylił, ponieważ uznał, że nałożenie obowiązku ponoszenia opłat z datą wsteczną, jest niezgodne z prawem, albowiem narusza zasadę lex retro non agit, tj. że prawo nie może działać wstecz.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu (sygn. akt I ACa 152/16), do którego odwołała się wspólnota, podzielił stanowisko Sądu Okręgowego zgodnie z którym umieszczanie reklam i tablic informacyjnych wykracza poza zakres korzystania przez członka wspólnoty mieszkaniowej z części wspólnych nieruchomości, a w konsekwencji uzasadniona pobieranie przez wspólnotę mieszkaniową stosownych opłat.
Inaczej sąd odwoławczy ocenił jednak kwestię ustalenia opłat wstecz. Jego bowiem zdaniem, nie narusza to zasady lex retro non agit, skoro opłaty za korzystanie z części wspólnych w przedmiotowym zakresie są należne za cały okres korzystania.