Radcowie prawni pracują nad nowym kodeksem etyki. – Projekt poddany pod dyskusję samorządu zakłada wprowadzenie do praktyki radcowskiego zawodu wielu rewolucyjnych, do tej pory niestosowanych w Polsce rozwiązań. Tak np. zobowiązuje do przestrzegania zasad etyki nie tylko samych radców, ale także kancelarie – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Projekt wskazuje też na kwestie zachowania tajemnicy zawodowej w związku z działaniami podejmowanymi w Internecie – dodaje.
Dokument będzie jeszcze przedmiotem dyskusji w środowisku radców. W piątek został przez Krajową Radę Radców Prawnych skierowany do komisji ds. etyki.
– Zakładamy, że nowy kodeks etyki ma szansę być przyjęty na najbliższym Zjeździe Krajowym w 2013 r. – informuje prezes Bobrowicz.
Zobowiązanie do przestrzegania etyki kancelarii (w tym pojęciu mieszczą się także radcy wykonujący działalność samodzielnie) dotyczy m.in. ustalania z klientem wynagrodzenia. Obowiązujący kodeks etyki mówi o zakazie ustalania przez radcę wysokości wynagrodzenia wyłącznie proporcjonalnie do osiągniętego wyniku (można tak określić tylko honorarium dodatkowe). Nowelizacja odnosi tę zasadę do kancelarii i wskazuje, że takie wynagrodzenie dodatkowe, uzależnione od wyniku, nie może przekroczyć 30 proc. wartości przedmiotu sprawy.
Kancelarie mają również odpowiadać za złamanie zasad dotyczących reklamy.