Minął termin składania wniosków o przystąpienie do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, komorniczą i notarialną. Są one zaplanowane na 29 września.
Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Sprawiedliwości (zgłoszenia nadchodzą jeszcze pocztą), na aplikacje chce zdawać około 12 tys. osób. Podobna liczba młodych ludzi przystępowała do egzaminu w ubiegłym roku. Z tegorocznych zgłoszeń wynika, że jest mniejsze niż w ubiegłym roku zainteresowanie aplikacją notarialną. Wybrało ją 850 osób, w ubiegłym roku – 1130.
Patroni dla rejentów
– Może to wynikać m.in. z tego, że powszechnie znane są kłopoty aplikantów notarialnych z uzyskaniem patrona – wskazuje Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w MS. Joanna Greguła, członek i rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, ocenia z kolei, że to nie trudności z uzyskaniem patronów zniechęcają młodych do tego zawodu.
– Te problemy zostały już rozwiązane. Samorząd notarialny robi, co może, by odpowiednio wyszkolić aplikantów. Młodzi ludzie zapewne zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje w tej chwili w notariacie. W tym roku do egzaminu notarialnego ma przystąpić około 1 tys. osób, a wszystkich notariuszy jest ponad 2 tys. Jest coraz mniej pracy na rynku, nie ma więc pewności, że po skończeniu aplikacji będzie zajęcie. Nasz zawód jest też coraz mniej atrakcyjny finansowo – wskazuje Joanna Greguła.
Podkreśla też, że na brak pewności co do dalszych losów zawodu może wpływać także fakt, że resort planuje duże zmiany w notariacie.