W trakcie ostatniego posiedzenie Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw (druk nr 1725).
W związku z propozycjami zawartymi w proponowanym projekcie Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych zwrócił uwagę Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych prof. dr hab. Dariusza Rosatiego na zawarte w nim istotne wady prawne.
Zdaniem samorządu radcowskiego niekorzystne zmiany w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące spółek komandytowych oraz komandytowo – akcyjnych bez wątpienia wpłyną na nieopłacalność wykonywania zawodu radcy prawnego w tych formach, pozostawiając jedynie formalną, wręcz iluzoryczną możliwość świadczenia pomocy prawnej w ramach spółek komandytowych czy komandytowo – akcyjnych.
- Wprowadzenie w życie projektowanej zmiany, a w konsekwencji wyeliminowanie sytuacji rzeczywistego wykonywania zawodu radcy prawnego w spółkach komandytowych i komandytowo – akcyjnych, doprowadzi do istotnego ograniczenia form prowadzenia działalności gospodarczej przez radców, gdyż spośród spółek pozostaną im do wyboru jedynie trzy rodzaje spółek osobowych - podkreślają radcy.
Obecnie radcowie prawni mogą wykonywać zawód tylko w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce: cywilnej lub jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. Nie mogą natomiast wykonywać zawodu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Dotyczy to również adwokatów.