Reklama
Rozwiń

Adwokaci wybierają nowego prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego

Na rozpoczętym Krajowym Zjeździe Adwokatury zostanie wybrany m.in. prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego palestry.

Publikacja: 21.11.2013 08:13

Adwokaci wybierają nowego prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego

Foto: www.sxc.hu

O reelekcję ubiega się dotychczasowy prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Ziobrowski. Konkuruje z nim Radosław Baszuk, obecnie wiceprezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

Jakie widzą najważniejsze problemy i zadania w adwokackim sądownictwie dyscyplinarnym?

– Najważniejsze jest, abyśmy nadal swoimi staraniami – etyką, rzetelną pracą – dawali dowód tego, że adwokatura sprawnie prowadzi swoje sądownictwo dyscyplinarne – mówi mec. Ziobrowski. – Musimy pokazywać, że nie jest nam potrzebna żadna ingerencja z zewnątrz, żadne przekazywanie naszych spraw do sądów apelacyjnych – podkreśla obecny prezes WSD. Nawiązuje do pomysłów, które pojawiają się m.in. w Sejmie, by przenieść sądownictwo dyscyplinarne, w całości lub częściowo, do sądów powszechnych.

Także mec. Radosław Baszuk zwraca uwagę na „konieczność budowania w opinii publicznej obrazu sądownictwa dyscyplinarnego jako instytucji sankcjonującej przestrzeganie prawa i zasad etyki zawodu, a jednocześnie gwarantującej niezależność adwokatury i jej członków od nacisków władzy publicznej".

– Konieczne jest także usprawnienie pracy naszego sądownictwa dyscyplinarnego m.in. poprzez planowanie terminów rozpraw z wyprzedzeniem, wcześniejsze przy gotowywanie rozpraw tak, by sprawy były rozpatrywane szybciej – mówi mec. Baszuk. I dodaje, że sądownictwo adwokackie nie jest obecnie wolne od tych wszystkich wad, jakie funkcjonują także w sądownictwie powszechnym.

Zwraca ponadto uwagę na konieczność podnoszenia poziomu orzecznictwa WSDNRA oraz cyfryzacji sądu i digitalizacji akt.

Z kolei mec. Ziobrowski podkreśla, że chciałby kontynuować proces szkolenia sędziów sądów dyscyplinarnych, ujednolicania orzecznictwa. Zapowiada także proces dalszego opracowywania katalogu rzeczowego orzecznictwa.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono