Czy w szkole mogą działać organizacje lub partie polityczne

W szkole mogą działać organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły. Obowiązuje jednak zakaz działania w szkole partii i organizacji politycznych.

Aktualizacja: 30.09.2018 09:16 Publikacja: 30.09.2018 06:52

Czy w szkole mogą działać organizacje lub partie polityczne

Foto: 123RF

- Rodzice uczniów chcieliby, aby w szkole aktywne były organizacje polityczne. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na działalność takich organizacji w szkole?

Nie.

Zgodnie z obowiązującym od 1 września 2017 r. art. 86 ustawy – Prawo światowe (dalej p.o.) w szkole mogą działać - z wyjątkiem partii i organizacji politycznych - stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły. Podjęcie działalności w szkole przez takie stowarzyszenie lub inną organizację wymaga zgody dyrektora szkoły, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły i rady rodziców.

W szkole, w której nie tworzy się rady rodziców (por. art. 83 ust. 6 p.o.) i w której nie utworzono rady szkoły (por. art. 80 ust. 1 oraz art. 82 ust. 1 p.o.) nie ma zastosowania wymóg uzyskania ich pozytywnej opinii. Analogiczne regulacje zawierał poprzednio art. 56 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1457). Podkreśla się zatem, że szkoła powinna być miejscem politycznie neutralnym oraz że zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkole ma charakter bezwzględny i nie może zostać uchylony za zgodą dyrektora szkoły.

Jak zwrócono uwagę np. w wyjaśnieniach Kuratorium Oświaty w Kielcach (https://kuratorium.kielce.pl) przekazywanie uczniom wiedzy na temat zasad funkcjonowania życia politycznego powinno odbywać się w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem nauczania, w ramach zajęć lekcyjnych prowadzonych przez przygotowanego do tego nauczyciela i w sposób niefaworyzujący żadnego ugrupowania ani opcji politycznej. W wyjaśnieniach Kuratorium Oświaty w Krakowie (https://kuratorium.krakow.pl) podkreślono, że działania polegające na wykorzystywaniu instytucji szkoły do kolportowania informacji o manifestacjach politycznych określonych partii czy organizacji politycznych oraz zachęcania do udziału w nich są nie do zaakceptowania w obowiązującym stanie prawnym. Również w art. 108 § 2 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) zastrzeżono, że zabroniona jest agitacja wyborcza, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób (por. art. 105 k.w.), na terenie szkół wobec uczniów.

Za agitacją wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego i zasadach organizacji wyborów (art. 108 § 3 k.w.).

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 86 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 996 ze zm.)

podstawa prawna: art. 105, art. 108 § 2-3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.)

- Rodzice uczniów chcieliby, aby w szkole aktywne były organizacje polityczne. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na działalność takich organizacji w szkole?

Nie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego