NSA: brak możliwości zaskarżenia bezczynności organu w przedmiocie rozpoznania wniosku o uzupełnienie decyzji narusza prawo do sądu

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w jednym z wyroków, że wykluczenie możliwości zaskarżenia bezczynności organu w przedmiocie rozpoznania wniosku o uzupełnienie decyzji mogłoby naruszać prawo do sądu.

Publikacja: 19.05.2021 00:01

Urzędnik to nie cudotwórca

Urzędnik to nie cudotwórca

Foto: Adobe Stock

Przepisy procedury administracyjnej wyznaczają terminy załatwienia spraw przez organ administracji. Jest to przejaw zasady ogólnej szybkości postępowania. Organy administracji publicznej powinny bowiem działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia (art. 12 § 1 kpa).

Sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki (art. 35 § 1 kpa). Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ (art. 35 § 2 kpa).

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą