Naruszenie zasad wyznaczania sędziego: wyrok – ważny czy nie? Odpowie SN

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy naruszenie zasad wyznaczania sędziego do sprawy oznacza nieważność postępowania z jego udziałem.

Publikacja: 07.04.2022 07:31

Naruszenie zasad wyznaczania sędziego: wyrok – ważny czy nie? Odpowie SN

Foto: Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego gdański Sąd Apelacyjny. A wiemy, jak dużą wagę przywiązuje się teraz do przejrzystego i nieuznaniowego wyznaczania sędziego do sprawy, najlepiej w losowaniu, choć są od tego wyjątki.

Raport z losowania

Sąd rozpatrywał apelację powódki Anny L. przeciwko wspólnocie mieszkaniowej od wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w sprawie o ustalenie nieistnienia uchwały tej wspólnoty.

Zgodnie z sądowym raportem z losowania przydziału sprawy jej referentem (w tym wypadku całym składem) został sędzia Rafał S. Oddalił on powództwo, ale następnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił zaskarżony wyrok i nakazał SO ponowne rozpoznanie sprawy.

Po zwrocie akt do SO przewodniczący wydziału cywilnego z pominięciem wymagań art. 386 § 5 kodeksu postępowania cywilnego przydzielenie tej sprawy poddał pod losowanie z wyłączeniem sędziego S. Ale nazwisko nowej sędzi Jolanty W. nie zostało wygenerowane przez system ani wydrukowane, tylko odręcznie dopisane.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd okręgowy oddalił powództwo i w kolejnej apelacji powódka zarzuciła, że nowa sędzia bezpodstawnie wydała wyrok, gdyż przy jej wyznaczaniu pominięto art. 386 § 5 k.p.c. Przepis ten stanowi, że w przypadku uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w tym samym składzie, chyba że nie jest to możliwe lub powodowałoby nadmierną zwłokę w postępowaniu.

Czytaj więcej

Aneta Łazarska: System przydziału spraw premiuje absencje sędziów

Dwie różne normy

Sąd apelacyjny powziął wątpliwości co do zastosowanego wyboru oraz wchodzących w rachubę przepisów, które zawarł w dwóch pytaniach prawnych do Sądu Najwyższego.

Po pierwsze, czy po przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania naruszenie zasady niezmienności składu sądu wyznaczonego do rozpoznania sprawy na podstawie art. 386 § 5 k.p.c., przez zarządzenie przewodniczącego wydziału o wyłonieniu nowego składu w drodze losowania z pominięciem sędziego wyznaczonego do rozpoznania sprawy może powodować sprzeczność składu orzekającego z przepisami prawa (art. 379 pkt 4 k.p.c.)? I po drugie, czy art. 55 § 4 prawa o ustroju sądów powszechnych wyłącza możliwość badania sprzeczności składu orzekającego z prawem w takiej sytuacji.

Artykuł 55 jest jednoznaczny i nie było podstaw do zmiany sędziego i zarządzenia ponownego losowania. Sędzia S. orzekał nadal w tym sądzie, nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, ani nie orzekał w delegacji do innego sądu – wskazuje w uzasadnieniu pytania prawnego sędzia sądu apelacyjnego Wiesław Łukaszewski.

W ocenie sądu apelacyjnego doszło do naruszenia zasad wyznaczania sędziego, co skutkuje nieważnością postępowania przed sądem okręgowym. SA miał jednak wątpliwości, czy z tymi zasadami nie stoi w sprzeczności art. 55 § 4 zdanie drugie prawa o ustroju sądów powszechnych. Mówi on, że sędzia może orzekać we wszystkich sprawach w swoim miejscu służbowym, a w innych sądach w przypadkach określonych w ustawie.

Mówi też jednak, że przepisy o przydziale spraw oraz wyznaczaniu i zmianie składu sądu nie ograniczają kompetencji sędziego i nie mogą być podstawą stwierdzenia sprzeczności składu sądu z przepisami prawa, nienależytego obsadzenia sądu lub udziału osoby nieuprawnionej lub niezdolnej do orzekania w wydaniu orzeczenia. Dlatego sąd apelacyjny prosi Sąd Najwyższy o wyjaśnienie tej sprzeczności.

Czytaj więcej

Będzie losowanie składu w dyscyplinarkach sędziów

Sygnatura akt: III CZP 97/22

Opinia dla "Rzeczpospolitej"
Artur Rycak - adwokat, kancelaria Prawa Pracy i HR

Pytanie prawne Sądu Apelacyjnego jest niezwykle ciekawe i dotyczy relacji między art. 386 § 5 k.p.c. a art. 55 § 4 prawa o ustroju sądów powszechnych. W opisanej sprawie na pierwszy rzut oka taka sprzeczność wyznaczenia sędziego z przepisami prawa występuje, ale wnioski co do ewentualnej nieważności postępowania muszą być formułowane niezwykle ostrożnie. Przede wszystkim SN musi zbadać funkcje i cele przepisów dotyczących przydziału spraw uregulowanych w ustawie o ustroju sądów, w szczególności, czy mają one charakter organizacyjno-administracyjny, czy też raczej procesowy. O tym, czy dany przepis ma charakter procesowy, nie decyduje zaś jego umiejscowienie w ustawie procesowej – tu: k.p.c. – ale jego charakter i cel.

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego gdański Sąd Apelacyjny. A wiemy, jak dużą wagę przywiązuje się teraz do przejrzystego i nieuznaniowego wyznaczania sędziego do sprawy, najlepiej w losowaniu, choć są od tego wyjątki.

Raport z losowania

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara