Będzie losowanie składu w dyscyplinarkach sędziów

Wydane w środę zarządzenie Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej przewiduje m.in. możliwość losowania właściwego składu sądu do rozpoznania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych.

Publikacja: 31.03.2022 11:57

Będzie losowanie składu w dyscyplinarkach sędziów

Foto: Fotorzepa / Danuta Matloch

mat

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych (art. 110 par. 1 i 3) w sprawach dyscyplinarnych sędziów w pierwszej instancji orzekają sądy dyscyplinarne przy sądach apelacyjnych. Wyjątkiem są sprawy dotyczące przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących znamiona umyślnych przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, które zostały zastrzeżone do właściwości Sądu Najwyższego.

W pozostałych sprawach, ponieważ ustawowo od rozpoznania sprawy wyłączony jest sąd, w okręgu którego pełni służbę sędzia objęty postępowaniem dyscyplinarnym, sąd dyscyplinarny właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy wyznacza Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej na wniosek rzecznika dyscyplinarnego.

Zarządzenie wydane w środę przez sędziego Adama Rocha przewiduje, że strona postępowania ma prawo do złożenia do Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej wniosku o wyznaczenie sądu w wyniku losowania.

Losowanie będzie odbywać się z grona dziesięciu sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych, z wyłączeniem sądu, w okręgu którego pełni służbę sędzia objęty postępowaniem dyscyplinarnym.

Czytaj więcej

Znamy założenia reformy Izby Dyscyplinarnej. Prezydent złoży ustawę
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne