[b]Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny i w jaki sposób można złożyć od takiego wyroku odwołanie?[/b]
Z pytania nie wynika, o jakie postępowanie chodzi, dlatego musimy się odnieść zarówno do postępowania karnego, jak i cywilnego.
Zgodnie z art. 339 (i następne) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny.
W takich sytuacjach zazwyczaj przyjmuje się, że twierdzenia powoda są słuszne i bez wyznaczania kolejnych rozpraw sąd wydaje wyrok zaoczny w stosunku do nieobecnego pozwanego. Wyrok wydany w nieobecności pozwanego nie będzie zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w tej sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.
Pozwanemu w terminie 7 dni przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu, w którym winien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu wyrażonym przez powoda w pozwie. Jeżeli sprzeciw zostanie złożony prawidłowo, sąd wyznaczy termin rozprawy, a odpis sprzeciwu doręczy powodowi.