Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny?

Publikacja: 12.02.2009 14:53

[b]Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny i w jaki sposób można złożyć od takiego wyroku odwołanie?[/b]

Z pytania nie wynika, o jakie postępowanie chodzi, dlatego musimy się odnieść zarówno do postępowania karnego, jak i cywilnego.

Zgodnie z art. 339 (i następne) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny.

W takich sytuacjach zazwyczaj przyjmuje się, że twierdzenia powoda są słuszne i bez wyznaczania kolejnych rozpraw sąd wydaje wyrok zaoczny w stosunku do nieobecnego pozwanego. Wyrok wydany w nieobecności pozwanego nie będzie zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w tej sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

Pozwanemu w terminie 7 dni przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu, w którym winien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu wyrażonym przez powoda w pozwie. Jeżeli sprzeciw zostanie złożony prawidłowo, sąd wyznaczy termin rozprawy, a odpis sprzeciwu doręczy powodowi.

Z kolei zgodnie z art. 479 (i następne) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link], możliwość wydania wyroku zaocznego dotyczy spraw rozpoznawanych w trybie postępowania uproszczonego.

Również w takiej sytuacji, mimo niestawiennictwa oskarżonego prawidłowo wezwanego, sąd może przeprowadzić postępowanie podczas jego nieobecności i wydać wyrok zaoczny, który doręcza oskarżonemu.

W terminie 7 dni od doręczenia odpisu wyroku zaocznego oskarżony może wnieść sprzeciw, w którym powinien usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. W razie jego uwzględnienia sąd ponownie rozpozna sprawę.

[b]Kiedy sąd może wydać wyrok zaoczny i w jaki sposób można złożyć od takiego wyroku odwołanie?[/b]

Z pytania nie wynika, o jakie postępowanie chodzi, dlatego musimy się odnieść zarówno do postępowania karnego, jak i cywilnego.

Pozostało 84% artykułu
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?