Rada gminy może interpretować studium

Sprzeczność planu miejscowego ze studium skutkuje jego nieważnością. Nie oznacza to jednak, że rada gminy nie dysponuje pewną swobodą w interpretacji postanowień studium.

Publikacja: 29.11.2021 14:21

Rada gminy może interpretować studium

Foto: Adobe Stock

Głównymi instrumentami planowania przestrzennego na szczeblu gminnym są studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Studium jest aktem planistycznym o charakterze wewnętrznym – jego postanowienia nie wiążą jednostek nie podległych organizacyjnie gminie i nie wpływają na możliwość zagospodarowania danego terenu. Każda gmina musi obowiązkowo uchwalić studium dla całego swojego terenu. Artykuł 9 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 741 z późn. zm; dalej: u.p.z.p.) wprost stanowi, że studium nie jest aktem prawa miejscowego.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą