Co dwa tygodnie w środowe wieczory około godz. 21 będziemy oglądać kolejne utwory sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zobaczymy tradycyjne spektakle, widowiska teatru marionetek, a także przedstawienia łączące operę z baletem.
Cykl „Mozart 22" powstał w 2006 roku dla festiwalu w Salzburgu. Z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora postanowiono po raz pierwszy w historii wystawić w rodzinnym mieście Amadeusza wszystkie jego dzieła sceniczne. Przygotowano niemal 20 premier,
tylko niektóre inscenizacje powstały w poprzednich latach. Było to ogromne wyzwanie, gdyż każdego innego roku festiwal w Salzburgu zaprasza najwyżej na trzy – cztery nowe produkcje operowe.
Do udziału w mozartowskim święcie zaproszono najlepszych solistów i reżyserów. Cały cykl „Mozart 22" prezentuje zatem aktualne trendy inscenizacyjne obowiązujące w Europie, a dodatkową atrakcją jest udział znakomitych śpiewaków – od Anny Netrebko po Piotra Beczałę, który wystąpił w roli Don Ottavia w „Don Giovannim". Nie jest zresztą jedynym polskim artystą zaproszonym do udziału w festiwalu w 2006 r. W „Dyrektorze teatru" oraz w sielance „Bastien i Bastienne" obejrzymy Aleksandrę Zamojską.
Ich przedstawienia dopiero przed nami. Prezentację spektakli z Salzburga TVP Kultura rozpoczyna od pierwszego utworu, jaki skomponował Amadeusz. Miał wówczas zaledwie 11 lat. „O powinności pierwszego przykazania" nie jest jeszcze operą, to sceniczny moralitet religijny, w którym symboliczne postaci – Sprawiedliwość, Miłosierdzie i Duch Chrześcijaństwa – walczą o duszę grzesznika. Być może dałby się on namówić do powrotu na drogę cnoty, ale Duch Świata kusi go rozmaitymi ziemskimi uciechami...