Jacek Marczyński

Jacek Marczyński

krytyk muzyczny

Koncert dla Ukrainy. Z nadzieją na pokój

Jedna z najciekawszych młodych polskich skrzypaczek Sara Dragan zagra w niedzielę 4 grudnia w sali „nowa Miodowa” w Warszawie. Całkowity przychód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla Ukrainy.

Tajemnica wiecznego piękna

Niewiele zespołów na świecie potrafi tak dzisiaj zatańczyć romantyczną „Giselle” jak Polski Balet Narodowy.

Streaming: Tani bilet do muzycznego świata

Deutsche Grammophon uruchamia własną platformę STAGE+. Ma to być największa internetowa sala koncertowa dla muzyki klasycznej.

Walentyn Sylwestrow, sławny uczeń mistrza

Walentyn Sylwestrow to symbol siły ukraińskiej kultury. Jego muzyki, ale i jego profesora Borysa Latoszyńskiego, nie mogło zabraknąć na Festiwal Eufonie.

Sprzedawcy młodzieńczych marzeń

Piosenki Myslovitz i Artura Rojka w wykonaniu zdolnych młodych aktorów świetnie prowadzonych reżysersko złożyły się na dobry spektakl Teatru Roma.

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Kobiety biorą prawie wszystko

Jadwiga Mackiewicz, Agata Szymczewska i Anna Sułkowska-Migoń zdobyły Koryfeusze Muzyki Polskiej. Za wydarzenie roku uznano Konkurs Chopinowski.

Odnaleziony polski stradivarius. Obecna wartość skrzypiec szacowana jest na ok. 10 mln dolarów

Niezwykle cenne skrzypce, które w 1944 r. po powstaniu warszawskim Niemcy zabrali z Muzeum Narodowego w Warszawie, prawdopodobnie znajdują się we Francji.

Wielkie balety na wielkich ekranach

Po Nowym Jorku i Londynie Paryż jako kolejna światowa metropolia operowa włączył się do prezentacji swoich spektakli w polskich kinach. Tegoroczny sezon startuje 10 listopada od pokazu „Śpiącej królewny”.

„Norwid”. Jazz i nieprzewidywalny aktor

Miała to być muzyka inspirowana tekstami Norwida. Kiedy włączył się Andrzej Chyra, powstała inna jakość, co pokazują koncerty i świetna płyta.

Piąty sezon „The Crown” na Netliksie. Serialowa monarchia trwa nadal

Kolejny piąty już sezon „The Crown” od 9 listopada jest dostępny na Netfliksie. Nastąpiły znaczące zmiany w obsadzie głównych ról serialu.