Jacek Marczyński

Jacek Marczyński

krytyk muzyczny

„Irena” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Zagłada w muzyce i rysunkach dzieci

Stworzenie musicalu o życiu Ireny Sendlerowej było ryzykownym pomysłem, ale końcowy efekt okazał się zaskakująco ciekawy.

Jurek Dybał: Najważniejsze to grać z pasją

– Krzysztof Penderecki był otwarty na interpretacyjne podpowiedzi wykonawców – mówi dyrygent Jurek Dybał.

Urodzinowy prezent dla orkiestry Sinfonia Varsovia

W tych dniach zostanie podpisany kontrakt na rozpoczęcie pierwszego etapu budowy siedziby dla Sinfonii Varsovia. Trudno o lepszą wiadomość dla zespołu, który czeka na to 39 lat.

Tango tym razem bez róży w zębach

Maria de Buenos Aires – kobieta stworzona przez Astora Piazzollę – pojawi się w spektaklu na kameralnej scenie Opery Narodowej już w najbliższy czwartek.

Warlikowski w Paryżu. Ból starego Hamleta

Psychodrama Krzysztofa Warlikowskiego z bohaterami Szekspira nie spodobała się widzom w Opera Bastille.

„Czarny Szekspir”. Aktor, syn wodza czy terrorysta

Ile tematów można zmieścić w jednym musicalu? „Czarny Szekspir” stara się udowodnić, że wiele. Czasami jednak zbyt wiele.

„Il Boemo”: Żył i umarł niczym Mozart

Josef Mysliveček był artystą sukcesu, ale ostatnie lata spędził w nędzy, a jego grób nie zachował się. O swoim wielkim rodaku Czesi nakręcili film „Il Boemo”, który jest już w kinach.

Algorytm czy jednak kompozytor

Odpowiedzi na pytanie, kto tworzy dziś muzykę, będzie starał się udzielić w najbliższy weekend Festiwal Prawykonań w Katowicach.

Fryderykowa kość niezgody

Organista, dyrygent i kompozytor Andrzej Szadejko postanowił na znak protestu wobec organizatorów wycofać swoje płyty z rywalizacji o Fryderyka.

Hamlet zaśpiewa u Warlikowskiego

Tragiczne dzieje królewicza duńskiego przedstawi na scenie paryskiej Opera Bastille Krzysztof Warlikowski. Premiera już 11 marca.