04:43
05.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 772
00:11
05.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
05.04.2024

Rosja. Pożary w Kursku po ataku dronów

Wieczorem 4 kwietnia w rosyjskim Kursku wybuchły co najmniej trzy pożary, w wyniku których uszkodzony został budynek mieszkalny. Władze lokalne podają, że są to następstwa ataku dronów i operacji obrony powietrznej.

O atakach poinformowały władze lokalnej administracji.

23:40
04.04.2024

Litwa dostarczy Ukrainie sprzęt dla elektrociepłowni

Litwa udzieli pomocy ukraińskiemu sektorowi energetycznemu, wysyłając wielkogabarytowy sprzęt dla elektrowni cieplnych.

Do porozumienia doszło podczas internetowego spotkania ukraińskiego ministra energetyk Hermana Hałuszczenki z litewskim ministrem energetyki Dainiusem Kreivysem, W trakcie spotkania Hałuszczenko poinformował swojego litewskiego odpowiednika o konsekwencjach niedawnych ataków Rosji na ukraiński sektor energetyczny.

23:22
04.04.2024

Miliony dolarów na rozminowanie Ukrainy

Międzynarodowi partnerzy Ukrainy przeznaczą w latach 2022–2027 ponad 700 mln dolarów w postaci równoważnych środków na projekty humanitarnego rozminowywania. „Dzięki wspólnej pracy możliwe będzie przywrócenie gruntów do produktywnego użytku, ochrona ludności przed skutkami zagrożeń wybuchowych i wzmocnienie systemu przeciwminowego na Ukrainie” – czytamy w raporcie.

Od początku inwazji na pełną skalę doszło do 656 wypadków z minami. W wyniku eksplozji  zginęło 296 cywilów, a kolejnych 665 zostało rannych.

22:56
04.04.2024

Minister obrony Holandii komentuje inicjatywę Jensa Stoltenberga

Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren uważa propozycję Jensa Stoltenberga dotyczącą utworzenia funduszu NATO dla Ukrainy o wartości 100 miliardów euro za „bardzo interesującą”.

Ollongren zauważyła, że konieczne jest „przestudiowanie szczegółów tej propozycji Sekretarza Generalnego NATO”.

 - Obecnie koordynujemy pomoc dla Ukrainy w Grupie Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, tzw. formacie Ramstein. To specjalny format w odpowiedzi na zakrojoną na szeroką skalę inwazję Rosji. Niestety, ta wojna prawdopodobnie będzie trwała długo, dlatego zawsze jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy. Uważam więc, że jest to bardzo interesująca propozycja i nie mogę się doczekać dyskusji na jej temat w kontekście NATO – powiedziała holenderska minister obrony.

22:36
04.04.2024

OD 1 września ukraińskie dzieci pójdą do polskich szkół

Od 1 września br. wszystkie ukraińskie dzieci, które w związku z wojną znalazły się w Polsce, będą miały obowiązek uczęszczać do lokalnych szkół.

22:11
04.04.2024

Dmitrij Miedwiediew zabrał głos ws. misji NATO

Polityk stwierdził, że "wszystkie te mikrogenitalne organy NATO są zobowiązane do wykonywania rozkazów Sił Zbrojnych Ukrainy i nikogo więcej", bo w przeciwnym razie nie zostaną wpuszczone do ”do tak zdławionego, umierającego kraju jak 'Ukraina'”.

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew o wojskach NATO na Ukrainie: Jak oddziały SS Hitlera
21:36
04.04.2024

Elektrownia nuklearna w Zaporożu „na skraju przerwy w dostawie prądu”

Według krajowej agencji  Energoatom elektrownia jądrowa w Zaporożu jest „na skraju” przerwy w dostawie prądu w następstwie rosyjskiego ataku.

Zewnętrzna linia napowietrzna dostarczająca energię z ukraińskiej sieci energetycznej do elektrowni w Zaporożu została dzisiaj odłączona po rosyjskim ostrzale, poinformował Energoatom.

„W przypadku przerwania tej ostatniej linii komunikacji z krajową siecią elektroenergetyczną elektrownia znajdzie się na skraju kolejnej przerwy w dostawie prądu, co stanowi poważne naruszenie warunków jej bezpiecznej pracy” – kontynuowano w oświadczeniu.

Wcześniej rosyjscy urzędnicy zatrudnieni w zakładzie zauważyli awarię linii wysokiego napięcia prowadzącej do elektrowni, największej w Europie i podali, że badane są przyczyny.

21:09
04.04.2024

Sikorski zapowiada misję NATO

- Zdecydowaliśmy się na utworzenie misji NATO. Nie oznacza to, że idziemy na wojnę, ale że będziemy teraz mogli wykorzystać zdolności koordynacyjne, szkoleniowe i planistyczne sojuszu, aby wspierać Ukrainę w bardziej skoordynowany sposób — powiedział Sikorski.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski zapowiada misję NATO. "Nie idziemy na wojnę"
20:40
04.04.2024

Ukraińskie ataki mogły zakłócić nawet 15 proc. mocy produkcyjnych Moskwy

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie mogły zakłócić ponad 15 proc.  mocy produkcyjnych Moskwy, twierdzi urzędnik NATO.- W zależności od rozmiaru uszkodzeń naprawa może zająć dużo czasu — dodaje.

20:17
04.04.2024

Macron: Rosja może próbować zakłócić igrzyska olimpijskie w Paryżu

- Nie mamy co do tego wątpliwości, mogą dojść do ataków, w tym do informacyjnych — powiedział prezydent Francji

19:54
04.04.2024

Blinken: NATO pragnie stworzyć pomost dla członkostwa Ukrainy

Sekretarza stanu USA Antony Blinken przemawiał w Brukseli z okazji 75. rocznicy powstania NATO.

- Potwierdziliśmy, że przyszłość Ukrainy należy do NATO i naszym obecnym celem jest stworzenie pomostu do pełnego członkostwa Ukrainy. Oferujemy dodatkowe wsparcie i lepszą współpracę w miarę przeprowadzania przez Ukrainę reform niezbędnych do przyłączenia się do sojuszu — mówił Blinken.

Blinken pochwalił postępy Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, ale stwierdził, że niezbędna jest większa pomoc dla Kijowa. Dodał, że USA chcą, aby Ukraina posiadała armię odstraszającą agresora i że trwają dyskusje, jak to osiągnąć.

19:38
04.04.2024

Dziesięć osób zatrutych po ataku Rosji w obwodzie chersońskim

Dziesięć osób zostało zatrutych produktami spalania powstałymi w wyniku pożaru wywołanego rosyjskim atakiem na osadę Dariwka w obwodzie chersońskim.

Ołeksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej obwodu chersońskiego, przekazał, że w nocy przez trzy godziny Rosjanie atakowali wieś Poniatówka. Po ataku miejscowi mieszkańcy zaczęli skarżyć się na problemy ze wzrokiem i oddychaniem. Łącznie do szpitala o pomoc skierowano 10 osób z objawami zatrucia.

19:27
04.04.2024

Pieskow komentuje stosunki Rosja-NATO

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji uważa  Sojusz Północnoatlantycki za czynnik destabilizujący.

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla diagnozuje stosunki Rosja-NATO. Mówi o "bezpośredniej konfrontacji"
19:08
04.04.2024

Alarm przeciwlotniczy na terytorium całej Ukrainy

18:44
04.04.2024

Ukraina wybiera kierunek na zieloną energię

Od początku rosyjskiej napaści uruchomiono na Ukrainie trzy elektrownie OZE. Stało się to możliwe dzięki zwiększonym inwestycjom partnerów krajowych i międzynarodowych, w tym EBOR, który rozważa obecnie możliwość finansowania rozwoju regionu Dniepr-Buz.

Czytaj więcej

Kijów stawia na rewolucję energetyczną. Rosyjskie ataki jej nie zaszkodzą
18:26
04.04.2024

Prezydent Litwy popiera pomysł utworzenia funduszu wsparcia wojskowego NATO dla Ukrainy

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda z radością przyjął propozycję Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga dotyczącą utworzenia funduszu o wartości 100 miliardów euro na wsparcie Sił Obronnych Ukrainy.

Nausėda powiedział, że fundusz będzie kolejnym instrumentem wsparcia dla Ukrainy, który nie będzie ograniczał pomocy udzielanej temu krajowi w innych formach. Podkreślił, że utworzenie takiego funduszu nie ograniczy możliwości krajów w zakresie wnoszenia znacznie większych wpłat na rzecz Ukrainy.

18:05
04.04.2024

Stoltenberg: Niektórzy członkowie NATO obiecali szukać dla Ukrainy systemów obrony powietrznej

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że sojusznicy z NATO „rozumieją pilną potrzebę” wzmocnienia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, zwłaszcza systemów obrony powietrznej.

Sojusznicy przejrzą swoje zapasy, sprawdzą, czy są jakieś sposoby na dostarczenie większej liczby systemów, w szczególności Patriotów, ale także oczywiście zadbają o to, aby systemy, które już  są na Ukrainie, miały amunicję i części zamienne, aby wszystko funkcjonowało tak, jak powinno – powiedział Stoltenberg,

17:46
04.04.2024

Konsultant Departamentu Stanu USA: NATO i tak wkrótce będą musiały wysłać wojska na Ukrainę

W felietonie dla portalu UnHerd konsultant Departamentu Stanu USA Edward Luttwak, , historyk wojskowości i strateg, napisał, że państwa NATO i tak wkrótce będą musiały wysłać wojska na Ukrainę, w przeciwnym razie sojusz będzie zmuszony pogodzić się z „katastrofalną porażką”.

17:20
04.04.2024

Litewski minister:  Ładne historie nie wygrywają wojen

Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy, stwierdził, że bez znaczących dostaw broni i gwarancji prawdziwego bezpieczeństwa chwalebna narracja o jedności i solidarności z Ukrainą wydaje się cynizmem.

„Kuszące jest powstrzymywanie się, pozostawienie tego losowi i udawanie, że nie mamy wpływu na wynik, ale nie jest to sposób na wywiązanie się z naszych historycznych obowiązków. Jedyny sposób jest taki: decydujemy się zmienić kurs, podchodzimy do sprawy poważnie i pomagamy Ukrainie osiągnąć pełne zwycięstwo” - pisze litewski polityk.

 „Nie ma zbyt wiele tajemnic w tym, co może się wydarzyć, jeśli będziemy czekać na cud. Terytoria mogą zostać utracone, kraje mogą zostać okupowane. Ta historia nie ma pozytywnego obrotu ani szczęśliwego zakończenia, chyba że zdecydujemy się napisać scenariusz od nowa" - napisał Lansbergis.

17:00
04.04.2024

Putin zmienia zdanie

W czwartek Putin stwierdził, że celem ataku na Crocus City Hall było „rozbicie jedności narodu”, a ataku nie mogli przeprowadzić „terroryści islamscy”.

Czytaj więcej

Atak na Crocus City Hill. Putin tłumaczy, dlaczego w Rosję nie mogli uderzyć islamiści
16:38
04.04.2024

Rosjanie po raz pierwszy wzięli na cel ukraińską elektrownię słoneczną

3 kwietnia siły rosyjskie po raz pierwszy zaatakowały ukraińską elektrownię słoneczną.

Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu Ukrenergo, ukraińskiego narodowego przedsiębiorstwa energetycznego, powiedział, że był to najprawdopodobniej pierwszy przypadek ukierunkowanego ataku na obiekt wytwarzający energię odnawialną

16:11
04.04.2024

Węgry planują sprzeciwić się jakiejkolwiek propozycji NATO, „która prowadziłaby do eskalacji”

Podczas spotkania NATO w Brukseli, gdzie ministrowie spraw zagranicznych omawiają długoterminowe wsparcie dla Ukrainy, minister spraw zagranicznych Węgier powiedział, że jego kraj sprzeciwi się każdej propozycji NATO, która doprowadziłaby do eskalacji konfliktu między Rosją a Ukrainą.

15:47
04.04.2024

Dwie osoby zginęły w ataku drona na okupowaną Nową Kachowkę

Przedstawiciele władz okupacyjnych podali, że ofiary to technicy, którzy przywracali komunikację mobilną w obwodzie. Obaj zginęli w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego zrzuconego przez ukraiński dron.

15:37
04.04.2024

Rosyjska Flota Bałtycka organizuje ćwiczenia dowódczo-sztabowe

W ćwiczeniach bierze udział 1 500 żołnierzy i 80 jednostek sprzętu, 10 okrętów, łodzi i jednostek wsparcia — głosi oświadczenie rosyjskiej armii. Celem ćwiczeń jest podniesienie gotowości bojowej Floty Bałtyckiej.

15:03
04.04.2024

Biełgorod trafiany jest codziennie od trzech tygodni

Już w trakcie walk ochotnicy Legionu Wolna Rosja zauważyli, że rozbite domy są okradane przez putinowskich żołnierzy.

Czytaj więcej

Stabilna tradycja w obwodzie biełgorodzkim: rosyjscy żołnierze kradną
14:50
04.04.2024

Dmytro Kułeba prosi zachodnich sojuszników o dostarczenie Ukrainie zestawów Patriot (WIDEO)

14:34
04.04.2024

Granica Finlandii z Rosją będzie zamknięta do odwołania

Szef MSW Finlandii, Mari Rantanen oświadczyła, że Finlandia nie otworzy przejść granicznych na granicy z Rosją po 15 kwietnia, czyli po dniu do którego na mocy wcześniejszej decyzji granica miała pozostawać zamknięta. Rantanen podkreśliła, że sytuacja na granicy - na którą Rosja miała sprowadzić imigrantów, by zwiększyć presję migracyjną na sąsiedni kraj - nie zmieniła się znacząco.

14:01
04.04.2024

Władimir Putin: Rosja nie może być celem ataku ataku islamskich fundamentalistów

Putin przekonywał, że Rosja jest „unikalnym przykładem harmonii międzywyznaniowej i jedności międzyreligijnej oraz międzyetnicznej”. Według prezydenta Rosji celem ataku terrorystów na halę koncertową Crocus City Hall była jedynie chęć „zniszczenia jedności kraju”.

13:38
04.04.2024

Rosjanie twierdzą, że w ciągu doby strącili jeden ukraiński myśliwiec i 196 dronów

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu myśliwca Su-27, 196 dronów i 18 pocisków wystrzelonych przez zestawy HIMARS. Łącznie, od początku wojny Ukraina miała stracić - według strony rosyjskiej — 582 samoloty, 270 śmigłowców, 18 734 bezzałogowych statków powietrznych, 495 zestawów przeciwlotniczych.

13:30
04.04.2024

David Cameron wyklucza wysłanie żołnierzy NATO na Ukrainę

Cameron apeluje jednocześnie, by sojusznicy Ukrainy przyspieszyły udzielanie wsparcia militarnego temu państwu.

Czytaj więcej

David Cameron odpowiedział na pytanie o wysłanie żołnierzy NATO na Ukrainę
13:26
04.04.2024

Rosyjskie LNG pod ścianą

Klęska Gazpromu na rynku UE i sankcje na zachodni sprzęt dla rosyjskich zakładów LNG biją w rosyjski sektor gazowy.

Czytaj więcej

Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą
12:35
04.04.2024

Zachodnie marki luksusowe tracą wiarę w normalizację sytuacji w Rosji

Część zachodnich marek luksusowych, które zawiesiły działalność na rynku rosyjskim, zostawiła sobie furtkę w postaci pustych butików w najbardziej eksluzywnych lokalizacjach w rosyjskich miastach. Zamknięte salony utrzymywano przez ostatnie dwa lata w nadziei ina zakończenie wojny i powrót normalnych relacji handlowych między Rosją a Zachodem. Teraz giganci rynku dóbr luksusowych zaczynają się poddawać i zrywają lub nie przedłużają umów najmu butików w Rosji.

Czytaj więcej

Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
12:31
04.04.2024

Premier Ukrainy spotkał się z premier Łotwy

Denys Szmyhal podkreślił, że Łotwa jest gotowa przeznaczać rocznie 0,25 proc. swojego PKB na pomoc dla Ukrainy.

11:49
04.04.2024

10 osób rannych, 4 zginęły w nocnym ataku Rosji na Charków (WIDEO)

W czasie ataku dron-kamikadze trafił w budynek mieszkalny. Śmierć poniosło m.in. trzech ratowników.

11:47
04.04.2024

Kreml otwarty na dialog z Emmanuelem Macronem

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że choć obecnie nie ma planu dotyczącego rozmowy Władimira Putina z Emmanuelem Macronem, to jednak rosyjski przywódca „jest otwarty na dialog”. Pieskow powiedział o tym po rozmowie Siergieja Szojgu z ministrem obrony Francji, do której miało dojść z inicjatywy strony francuskiej.

11:38
04.04.2024

Andrzej Duda: Wszystkie kraje NATO powinny realizować jasną i klarowną politykę umacniania bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w NATO jest bezpieczeństwem kolektywnym. Wszyscy musimy mieć dobrze wyposażone, funkcjonujące armie. Dlatego wystąpiłem z propozycją, by poziom minimalnych wydatków w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego został podniesiony do 3 proc. (PKB) - powiedział Andrzej Duda, który wygłasza oświadczenie w 75. rocznicę powstania NATO. Duda dodał, że „jego propozycje przyjęto z wielkim zainteresowaniem” w Kongresie i Senacie USA i „przyznano mu rację”. - Nie zostało to także zanegowane w czasie rozmów w Białym Domu — podkreślił.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: Rosja się zbroi i przeszła na tryb wojenny. NATO musi zareagować
11:30
04.04.2024

Donald Tusk: Polska nie przewiduje bezpośredniego udziału w wojnie na terenie Ukrainy

Premier odpowiedział tak w Gliwicach na pytanie o to, czy Polska mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę.

11:28
04.04.2024

Rosjanie ostrzelali cerkiew we wsi Zołota Bałka w rejonie berysławskim

W internecie opublikowano zdjęcie uszkodzonego budynku Cerkwi.

10:57
04.04.2024

Tucker Carlson wysłał prośby o rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim

Amerykański dziennikarz poinformował, że mimo wielu próśb, Ukraińcy nie odpowiedzieli.

Czytaj więcej

Tucker Carlson chciał rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraińcy zignorowali jego prośby
10:36
04.04.2024

Dmytro Kułeba w Brukseli mówi, że Ukraina potrzebuje zestawów Patriot

Uczestniczący w spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Brukseli Kułeba mówił, że „Rosja w sposób systematyczny niszczy gospodarkę ukraińską” i „niszczy całe miasta” co wpisuje się w strategię Rosji „wymazania Ukrainy z mapy”. - Moje podstawowe przesłanie dziś to: Patrioty. Ratowanie ukraińskich żyć i miast zależy od możliwości Patriotów i innych zestawów obrony powietrznej. Patrioty to jedyne systemy, które są w stanie strącać pociski balistyczne — podkreślił Kułeba.

10:28
04.04.2024

MSW Ukrainy podaje imiona trzech ratowników, którzy zginęli w ataku Rosjan na Charków

W nocnym ataku na Charków — jak podaje szef MSW, Ihor Kłymenko, zginęli 52-letni Władisław, 32-letni Serhij i 41-letni Wołodymyr. Kłymenko publikuje też zdjęcia poległych ratowników. Łącznie w ataku na Charków zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

10:23
04.04.2024

W ataku ukraińskiego drona okupowanej części obwodu chersońskiego zginęły dwie osoby

Informację o ofiarach przekazał przedstawiciel władz okupacyjnych. Według jego słów w ataku zginęły dwie osoby, które „transportowały wodę i żywność do sklepu” w jednej z okupowanych przez Rosjan wsi.

09:46
04.04.2024

W obwodzie zaporoskim rozległy się eksplozje

Wcześniej w obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny.

09:36
04.04.2024

Jedna z linii wysokiego napięcia przestała dostarczać zasilanie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Elektrownia jest zasilana obecnie przez dwie linie wysokiego napięcia.

09:27
04.04.2024

Z obwodu biełgorodzkiego ewakuowano ponad 9 tys. dzieci

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Dzieci są ewakuowane z obwodu biełgorodzkiego w związku z ostrzałem obwodu przez Ukraińców.

09:06
04.04.2024

Media: Niemieckie firmy zaangażowane w rosyjską odbudowę okupowanego Mariupola 

Niemieckie firmy Knauf i WKB Systems GmbH są zaangażowane w prowadzoną przez Rosjan odbudowę okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim, który został zniszczony przez rosyjskie wojska — wynika z dziennikarskiego dochodzenia niemieckiej telewizji ARD.

Odbudowa Mariupola jest częścią rosyjskich działań propagandowych mających na celu ukrycie dowodów zniszczeń spowodowanych przez siły rosyjskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjskie ataki zniszczyły ponad 95 proc. budynków w mieście.

Dziennikarze ARD przejrzeli strony internetowe firm budowlanych, dokumenty, zdjęcia i filmy, aby znaleźć dowody zaangażowania niemieckich firm w odbudowę zniszczonego Mariupola.

Ujawnili, że Rosja wykorzystuje w pracach budowlanych m.in. cement firmy Knauf. Niemiecka firma zatrudnia obecnie 4000 osób w Rosji i generuje miliardowe obroty na rynku rosyjskim.

08:26
04.04.2024

Cztery ataki dronów na Charków. Spod gruzów wyciągnięto mężczyznę

Służby w Charkowie poinformowały, że Rosjanie przeprowadzili atak na miasto z wykorzystaniem czterech dronów. Zginęły 4 osoby, a 12 zostało rannych.

Ratownikom udało się wydostać spod gruzów 67-letniego mężczyznę.

08:19
04.04.2024

Bloomberg: Głosowanie ws. pomocy dla Ukrainy zostanie przeprowadzone za kilka tygodni

Czołowi Republikanie przekazali, że głosowanie w sprawie pomocy dla Ukrainy w Kongresie odbędzie się nie wcześniej niż za kilka tygodni — podał Bloomberg. Słowa te były sprzeczne z zapewnieniem spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona, który 1 kwietnia powiedział, że głosowanie odbędzie się "zaraz po Wielkanocy".

07:56
04.04.2024

Rosja ostrzeliwała obwód sumski

Do dwóch ostrzałów doszło w nocy i nad ranem. Ostrzelane zostały miejscowości Esmańśk i Krasnopole.

07:43
04.04.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych, placówka edukacyjna i przedszkole.

07:41
04.04.2024

W nocy nad obwodem tulskim i biełgorodzkim strącono pięć ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Trzy drony strącono nad obwodem biełgorodzkim, a dwa nad obwodem tulskim.

07:37
04.04.2024

Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina przetrwała pierwsze miesiące wojny tylko dzięki pomocy Polski

- Ukraińcy skorzystali z pomocy polskiej wtedy kiedy my ich ratowaliśmy. Nie robiliśmy tego, by oczekiwać wdzięczności, ale nie oczekiwaliśmy też czarnej niewdzięczności. Ukraińcy przekonują, że wszyscy mają z ich interesami się liczyć zapominając, że Polska również, broniąc swojej gospodarki, rolnictwa, ma swoje narodowe interesy — podkreślił były minister rolnictwa.

Czytaj więcej

Były minister rolnictwa: Niewdzięczność Ukraińców. Przetrwali początek wojny dzięki Polsce
07:16
04.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 445 040 żołnierzy, 7 018 czołgów, 13 386 pojazdów opancerzonych, 11 171 zestawów artyleryjskich, 1 026 wyrzutni rakiet, 746 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 817 bezzałogowych statków powietrznych, 2 059 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 861 pojazdów (w tym cystern) i 1 845 jednostek sprzętu specjalnego.

06:50
04.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 770 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

06:27
04.04.2024

Plotki o ataku Rosjan na Charków gęstnieją od ponad tygodnia

Dla ich wsparcia rosyjska armia bez przerwy ostrzeliwuje Charków ze wszystkich dostępnych rodzajów broni. – Strzelają nawet rakietami S-300, w 40 sekund dolatują do miasta – przyznał Ihor Terechow, mer miasta.

Czytaj więcej

Trzeci rok wojny na Ukrainie. Czy, gdzie i jak uderzą Rosjanie
06:14
04.04.2024

Jędrzej Bielecki: Ameryka nie może sobie pozwolić na porzucenie NATO

Niektórzy wskazują, że żywotne interesy USA leżą w Azji, bo to tu w starciu z Chinami rozstrzygnie się, kto będzie w XXI wieku pierwszą potęgą świata. Tyle że tandemu rosyjskiego-chińskiego nie da się rozdzielić. Jeśli Putin postawi na swoim w Europie, Xi pójdzie w jego ślady w Azji — pisze dziennikarz działu Świat „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Putin uratował NATO. Donald Trump nie będzie mógł go teraz porzucić
06:09
04.04.2024

Jens Stoltenberg chce, aby NATO koordynowało dostawy broni dla Ukrainy

– (Pomoc wojskową dla Ukrainy) Trzeba (...) uczynić bardziej przewidywalną i solidną, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wsparcie dla Ukrainy powinno być bardziej zależne od długoterminowych zobowiązań NATO. W ten sposób damy Ukrainie to, czego potrzebuje. Będzie to także sygnał dla Moskwy – powiedział w środę Stoltenberg.

Czytaj więcej

NATO czeka zmiana. Stoltenberg przygotowuje przesłanie dla następcy
05:47
04.04.2024

Łotwa przekaże Ukrainie 12 samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom

Samochody zostaną przekazane bezpłatnie. Trafią m.in. do jednostek podległych Ministerstwu Obrony Ukrainy i do Instytutu Medycznego ukraińskiej Akademii Nauk Medycznych.

05:19
04.04.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dwóch dronów nad obwodem tulskim

Drony miały zostać strącone przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

05:13
04.04.2024

Siergiej Szojgu w rozmowie z ministrem obrony Francji mówił o "ukraińskich śladach" w ataku terrorystycznym pod Moskwą

Rozmowa miała się odbyć na „pilne żądanie Paryża” - twierdzą Rosjanie. Poprzednia rozmowa Szojgu i Lecornu miała miejsce w październiku 2022 roku.

Czytaj więcej

Rosja: Francja poprosiła pilnie o rozmowę z Szojgu. Otrzymała ostrzeżenie
04:42
04.04.2024

Wołodymyr Zełenski: Historyczna szansa na powstrzymanie rosyjskiego rewanżyzmu

- Maj i czerwiec powinny być czasem aktywności dla dobra Ukrainy, dla osiągnięcia naszych celów na tej wojnie. Rozumiemy na co przygotowuje się Rosja, czego chce, dlaczego będzie rekrutować żołnierzy do armii. My, wszyscy my i nasi partnerzy, musimy odpowiedzieć zdecydowanie na rosyjskie operacje — wszelkie rosyjskie operacje. Musimy wygrać tę wojnę. To historyczna szansa Ukrainy na powstrzymanie rosyjskiego rewanżyzmu i musimy z niej skorzystać - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:39
04.04.2024

Żołnierze 46. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej publikują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego zestawu rakietowego Grad

Wyrzutnia została namierzona przez drona i zniszczona ogniem ukraińskiej artylerii rakietowej.

04:34
04.04.2024

Była łotewska parlamentarzystka poszukiwana za usprawiedliwianie rosyjskich zbrodni wojennych

Łotewska prokuratura poinformowała, że Gloria Grewcowa, była członkini parlamentu, nie odpowiada na wezwania do stawienia się przed śledczymi. Byłej parlamentarzystce grozi do pięciu lat więzienia za usprawiedliwianie zbrodni wojennych i podżeganie do wrogości etnicznej. W 2022 roku w nagraniu umieszczonym na TikToku twierdziła, że na Ukrainie toczy się „wojna domowa”, a „ukraiński naród walczy z ukraińską armią”. W innym nagraniu Grewcowa kwestionowała też prawdziwość faktów historycznych podawanych przez Muzeum Okupacji Łotwy, które upamiętnia radziecką okupację kraju.

04:31
04.04.2024

Cztery osoby zginęły, 10 zostało rannych w nocnym ataku dronów-kamikadze na Charków

Zdjęcia i nagrania ilustrujące skutki ataku publikuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W czasie ataku dron-kamikadze uderzył w blok mieszkalny.

04:29
04.04.2024

W nocy ukraińskie Siły Powietrzne ogłosiły alarm rakietowy w południowych i wschodnich obwodach Ukrainy

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało też o dronach-kamikadze nad obwodami charkowskim, dniepropietrowskim i chmielnickim.

04:24
04.04.2024

Ukraińska 66. Samodzielna Brygada Zmechanizowana zniszczyła pięć składów amunicji na kierunku łymańskim

Informacje o tym przekazał dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Pawliuk. 66. Brygada Zmechanizowana, jak podkreślił gen. Pawliuk, to jednostka, której pododdziały walczyły w obronie m.in. Marijinki, Nowomychajłiwki i Krasnohoriwki.

04:22
04.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 770 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 770 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 770 dniu wojny

PAP

04:21
04.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 770