Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. - Musimy wygrać tę wojnę - przekonywał w nocnym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rosja ostrzega Francję przed wysłaniem żołnierzy na Ukrainę
Ministrowie obrony Rosji i Francji, Siergiej Szojgu i Sébastien Lecornu, odbyli rozmowę telefoniczną. "Nawiązując do oświadczeń Pałacu Elizejskiego w sprawie wysłania francuskiego kontyngentu na Ukrainę, Siergiej Szojgu wskazał, że praktyczna realizacja tych słów spowodowałaby problemy dla samej Francji" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji. O poprzedniej rozmowie Szojgu i Lecornu informowano w październiku 2022 r.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Siły Powietrzne Ukrainy podały, że wojska rosyjskie wystrzeliły grupę dronów bojowych Shahed. Według tego źródła, maszyny nadlatują nad Ukrainę z kierunku północno-wschodniego. W obwodach sumskim i charkowskim ogłoszono alarm powietrzny
Prace nad umową Ukrainy z Portugalią
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas rozmowy z nowym premierem Portugalii, Luísem Montenegro, omówił realizację wcześniejszych umów obronnych między Ukrainą a Portugalią. "Poleciliśmy zespołom rozpoczęcie prac nad przygotowaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie w ramach deklaracji G7" - przekazał.
Ostrzał na północy Ukrainy
W środę wojska rosyjskie jedenaście razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa informując, że odnotowano 46 eksplozji. Według tego źródła, jedna osoba zginęła, a dwie, w tym dziecko, zostały ranne.
Walki w Donbasie
W ciągu ostatniej doby siły Ukrainy odparły dziesięć ataków Rosjan na kierunku Bachmutu i osiem na kierunku Awdijiwki - podało ukraińskie dowództwo.
Obwód biełgorodzki. 27 osób w szpitalach po ukraińskich atakach
Szef służb medycznych obwodu biełgorodzkiego Andriej Ikonnikow przekazał rosyjskim mediom informacje o liczbie osób zabitych i rannych w ukraińskich atakach na terenie regionu. Według niego, w placówkach medycznych przebywa 27 rannych, w tym jedno dziecko, zaś stan siedmiu osób jest ciężki. Według Ikonnikowa, od 12 marca w obwodzie biełgorodzkim zginęło 26 osób, a 161 zostało rannych.
Doniesienia o zniszczeniu kolumny rosyjskich pojazdów
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko podał, że na kierunku wschodnim żołnierze jednostki specjalnej Omega-1 Gwardii Narodowej rozbili kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych. W serwisie Telegram polityk opublikował nagranie, które ma pokazywać fragment ataku.
Spotkanie Kułeba-Szijjártó
W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier, Dmytro Kułeby i Pétera Szijjártó. "Zgodziliśmy się, że w ostatnich tygodniach podjęto szereg kroków w celu przezwyciężenia problemów w naszych stosunkach dwustronnych" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Kułeba. "W duchu tego pozytywnego trendu oczekujemy bardziej konstruktywnych wydarzeń w nadchodzących dniach i tygodniach" - dodał informując, że spotkanie było długie. Strona ukraińska nie podała szczegółów rozmów Kułeby z Szijjártó.
Jewłasz: Ukraina jest gotowa na zmasowane ataki
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz ocenił, że Rosjanie nie mogą do ataków na ukraińskie cele wykorzystać wszystkich swoich rakiet, ponieważ zostawiają strategiczną rezerwę na sytuacje awaryjne. - Spodziewamy się i jesteśmy gotowi na zmasowane ataki. Wróg, jak pokazują ostatnie trendy, może użyć do 100 środków napadu powietrznego różnych typów, poruszających się z różnymi prędkościami, na różnych wysokościach, pocisków manewrujących, balistycznych, kierowanych, dronów Shahed - powiedział.
Działania wojsk ukraińskich. Syrski złożył Zełenskiemu raport
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski przedstawił "długi i szczegółowy" raport o działaniach wojsk ukraińskich "w kluczowych obszarach", w tym o umacnianiu obrony, atakach na rosyjskie pozycje oraz o planach. Syrski mówił, że Ukraina prowadzi wiele prac nad umocnieniem swych terytoriów i pozycji.
Ostrzał w obwodzie charkowskim
Charkowska Prokuratura Okręgowa podała, że ok. godz. 18:20 wojsko rosyjskie przeprowadziło atak rakietowy na miasto Merefa. Według tego źródła, Rosjanie użyli pocisku Raduga Ch-59, a w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki cywilnego przedsiębiorstwa, a 55-letnia kobieta została ranna.
Ukraińcy informują o odkryciu rosyjskich składów na Krymie
Ukraiński ruch oporu Atesz podał, że jego członkowie monitorują działania sił rosyjskich na Półwyspie Krymskim. W Dżankoj "zidentyfikowano magazyny wykorzystywane przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej do przechowywania produktów, mundurów wojskowych i namiotów. Miejsce to pełni także funkcję bazy przeładunkowej" - czytamy w komunikacie.
Jewłasz: Ukraińskie służby specjalne są na wysokim poziomie
Rosja odczuwa potężne ciosy i wielokrotnie skarżyła się, że Ukraina może przeprowadzić potężne operacje, co po raz kolejny świadczy o wysokim poziomie wiedzy i kwalifikacji naszych służb specjalnych, które prowadzą takie operacje - powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Ilja Jewłasz. Dodał, że ukraińskie siły specjalne są w stanie razić obiekty rosyjskiej infrastruktury, zwłaszcza rafinerie ropy naftowej, z dość dużej odległości.
Dywersanci w obwodzie sumskim
W ubiegłym tygodniu trzy rosyjskie grupy dywersyjne atakowały obwód sumski - podał szef lokalnych władz Wołodymyr Artiuch. Przekazał on, że Rosjanie zostali zatrzymani przez ukraińską straż graniczną i ponieśli straty bojowe. Artiuch poinformował, że w 2023 r. odnotowano 52 próby wkroczenia na teren obwodu sumskiego rosyjskich grup dywersyjnych.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie pięć ataków rakietowych, 50 uderzeń z powietrza oraz 37 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich oraz atak na stanowisko ogniowe rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dwa miejsca koncentracji sił rosyjskich, system artyleryjski, stację radarową, stację do walki elektronicznej oraz punkt dowodzenia bezzałogowych statków powietrznych - brzmi komunikat.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 54 starć bojowych.
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach charkowskim, czernihowskim, sumskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.
Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przeprowadzić cztery ataki, a wieś Krynky w obwodzie chersońskim znalazła się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
W ciągu dnia wojsko rosyjskie trzykrotnie ostrzelało region Nikopola z artylerii, w rejonie nikopolskim odnotowano osiem uderzeń dronów kamikadze - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Przekazał, że uszkodzony został obiekt infrastruktury oraz prywatna firma, nie było ofiar w ludziach.
Zełenski: Rosja nie rozumie niczego poza siłą
Zachodni partnerzy Ukrainy powinni wspierać ukraińską odpowiedź na rosyjskie ataki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził pogląd, że sojusznicy Kijowa powinni wspierać ukraińskie ataki odwetowe na cele na terenie Federacji Rosyjskiej.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie sprzęt do rozminowania
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało umowę z firmą Pearson Engineering na odnowienie podarowanego przez armię brytyjską sprzętu do rozminowania, który ma zostać następnie przekazany Ukrainie. Umowa to część ogłoszonego w październiku wartego 100 mln funtów pakietu pomocy w rozminowaniu.
Ostrzał Dniepru. Wiadomo, jakiego pocisku użyli Rosjanie
We wtorek 2 kwietnia wojska rosyjskie ostrzelały Dniepr. Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Ilja Jewłasz przekazał w środę, że Rosjanie użyli kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59. Jewłasz poinformował, że pocisk został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną. - Niestety, rakieta spadła na gęsto zaludniony obszar miasta i doprowadziła do dość poważnych zniszczeń i obrażeń u ludzi - dodał rzecznik.
- Stale apelujemy do obywateli, by nie ignorowali alarmu powietrznego, gdyż nawet zestrzelenie rakiety nie gwarantuje, że zagrożenie minęło. Bardzo często głowica bojowa eksploduje bezpośrednio po zetknięciu z ziemią i, niestety, prowadzi to do tak fatalnych skutków - podkreślił.
Ukraińskie władze informowały wcześniej, że w wyniku ostrzału Dniepru uszkodzone zostały budynki mieszkalne i oświatowe, a 18 osób, w tym pięcioro niepełnoletnich, odniosło obrażenia.
Naloty w obwodzie sumskim
Szef Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wołodymyr Artiuch powiedział, że od początku roku w obwodzie sumskim odnotowano 412 rosyjskich nalotów. Dodał, że wojsko rosyjskie najczęściej używa kierowanych bomb lotniczych.
Zełenski odznaczył żołnierzy
Z informacji opublikowanych w serwisie internetowym prezydenta Ukrainy wynika, że Wołodymyr Zełenski uhonorował 408 obrońców Ukrainy odznaczeniami państwowymi za odwagę w obronie Ukrainy i bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych. W 352 przypadkach odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie.
Szijjártó: Ukraina nie zostanie w lipcu zaproszona do NATO
Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO szef MSZ Węgier Péter Szijjártó powiedział w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami, iż jest "oczywiste", że na szczycie NATO w Waszyngtonie, który ma odbyć się w lipcu z okazji 75-lecia Sojuszu, Ukraina nie zostanie zaproszona do NATO.
Według ministra, NATO chce zwiększyć swą koordynacyjną rolę w dostarczaniu Ukrainie broni i szkoleniu ukraińskich żołnierzy, a Węgry nie chcą brać w tym udziału.
- NATO jest sojuszem obronnym - mówił Szijjártó. - Węgry odrzucą każdą propozycję, która przekształciłaby NATO w sojusz ofensywny, ponieważ prowadziłoby to do poważnego niebezpieczeństwa eskalacji - zadeklarował.
Pensje w Rosji. Miszustin odpowiada komunistom
Giennadij Ziuganow, szef Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, mówił na posiedzeniu izby niższej parlamentu, Dumy, o dużej liczbie biednych Rosjan i średniej pensji wynoszącej 20 tys. rubli. Premier Rosji Michaił Miszustin oświadczył, że nie zgadza się z tymi twierdzeniami. - Mogę pokazać wyliczenia. Wiemy to od pracodawców - zaznaczył. Według Miszustina, przeciętne wynagrodzenie w Rosji wynosi 73 tys. rubli, a realny roczny wzrost dochodów wynosi 5,6 proc.
Senior ranny w rosyjskim ostrzale
Ukraińska policja podała, że ok. godz. 11:00 wojska rosyjskie przeprowadziły artyleryjski ostrzał miejscowości Kupjanśk-Wuzłowyj (rejon kupiański, obwód charkowski), w wyniku czego ranny i hospitalizowany został 70-letni mężczyzna. Śledczy wszczęli postępowanie karne.
Proukraińskie ulotki na Krymie
Działacze ruchu Żółtej Wstążki podali, że na terenie anektowanego przez Rosję Symferopola na Krymie rozdawali ulotki i naklejki patriotyczne.
Śledztwo dot. korupcji na Ukrainie. Wśród podejrzanych były doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy (SAP) poinformowały o podejrzeniach wobec siedmiu członków grupy, na czele której miał stać były doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy. W sprawie chodzi o fundusze ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa kolejowego Ukrzaliznycia i pieniądze na zakup transformatorów w czasie stanu wojennego. Według śledczych, transformatory zostały sprzedane przedsiębiorstwu po zawyżonej cenie, w związku z czym Ukrzaliznycia poniosła straty w wysokości 94,8 mln hrywien (9,62 mln zł), które mieli zając członkowie grupy przestępczej.
Ukraina: 10 lat więzienia dla kobiety za kolaborację
O sprawie informuje Prokuratura Generalna Ukrainy. Według tego źródła, mieszkanka Chersonia, uhonorowana tytułem Artystki Ludowej Ukrainy pracownica teatru, została zaocznie skazana za kolaborację. Według ukraińskich śledczych, po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie oskarżona poszła na współpracę z Rosjanami - angażuje się w działalność propagandową, wystąpiła podczas koncertu z okazji anektowania przez Rosję czterech ukraińskich obwodów.
Kobieta została skazana na 10 lat pozbawienia wolności, pozbawienie praw do pełnienia funkcji w zakresie 12 lat i konfiskatę mienia. Skazana przebywa na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę, termin odbywania kary będzie liczony od chwili jej zatrzymania.
Minister z Czech: Potrzeba więcej pieniędzy na pociski dla Ukrainy
- Potrzebujemy więcej pieniędzy na te pociski. Potrzebujemy więcej pocisków dla Ukrainy, ponieważ Rosja wciąż jest w stanie wyprodukować ich znacznie, znacznie więcej niż Ukraina ma na linii frontu. Niestety, podczas wojny ta matematyka ma znaczenie - powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský. - Chcemy, aby Ukraina była w stanie bronić się przed rosyjską agresją – dodał polityk.
Ostrzał w obwodzie donieckim
Wojska rosyjskie ostrzelały Sełydowe (rejon pokrowski obwodu donieckiego) za pomocą pocisków rakietowych - podał szef donieckich władz regionalnych Wadym Fiłaszkin informując, że uszkodzonych zostało 12 budynków wielopiętrowych, osiem mieszkalnych i siedem administracyjnych. Brak doniesień o ofiarach.
Na lotnisku wojskowym Belbek pod Sewastopolem stacjonuje 30 statków powietrznych
Na lotnisku mają znajdować się m.in. 10 samolotów Su-27/30, 4 ciężkie myśliwce MiG-31, 6 myśliwców MiG-29.
Zełenski: Do 1 czerwca Rosja chce zmobilizować 300 tys. żołnierzy
Wołodymyr Zełenski mówił o tym w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, Aleksandrem Stubbem. Zełenski mówił jednocześnie, że Ukraina nie musi zmobilizować 500 tys. żołnierzy, jak wcześniej sugerowano i „będzie szukać sił w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy” aby „ci, którzy dotychczas nie byli na froncie, trafili na front”.
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły lot nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim
Lot bombowców, na różnych etapach, monitorowały myśliwce innych krajów — informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Lot trwał pięć godzin. Bombowce eskortowały myśliwce Su-35.
Obwód kurski: Zmarła kobieta ranna w ostrzale obwodu z 31 marca
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, poinformował, że kobieta ranna w ostrzale wsi Tetkino z 31 marca zmarła w szpitalu z powodu odniesionych ran. 31 marca Starowojt informował, że kobieta została raniona odłamkami w czasie ostrzału wsi przez Ukraińców.
Zełenski: Tylko w marcu Rosja wykorzystała ponad 400 rakiet różnego typu przeciw Ukrainie
„Nasze miasto liczące ponad milion osób, Charków, był obiektem uderzeń rakiet i dronów odkąd zaczęła się pełnowymiarowa wojna. Rosyjscy terroryści zaczęli zrzucać bomby na Charków. Miasto doświadcza codziennie upokorzenia i bólu, a także codziennych strat. Krytyczna infrastruktura jest niszczona, zwykłe budynki mieszkalne burzone codziennie” - napisał w serwisie X Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Nowy prezydent Finlandii z wizytą na Ukrainie
Ukraina jest pierwszym krajem odwiedzanym przez Alexandra Stubba po objęciu przez niego urzędu prezydenta.
Dmytro Kułeba spotkał się w Brukseli z Radosławem Sikorskim
Kułeba napisał w serwisie X po spotkaniu, że z polskim ministrem rozmawiał o tym jak „Polska może przyczynić się do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej przed rosyjskimi rakietami i jak chronić polską przestrzeń powietrzną” przed naruszaniem przez rosyjskie rakiety. „Ukraina jest obecnie jedynym krajem świata, który broni się przed pociskami balistycznymi niemal każdego dnia. To oznacza, że wszystkie zestawy Patriotów dostępne na świecie powinny być dostarczone Ukrainie tak szybko, jak to możliwe” - napisał Kułeba. „Nie ma dla nich ważniejszego miejsca” - dodał.
Agencja Ukrinform publikuje zdjęcia ukraińskich obsług moździerzy
Gen. Waldemar Skrzypczak przekonuje, że nie należy bać się białoruskiej armii.
Były dowódca wojsk lądowych przypomniał, że Łukaszenko "część sprzętu wojskowego musiał oddać armii rosyjskiej" - chodzi o sytuację z 2022 roku, gdy Rosjanie uzupełniali straty, których doznali na Ukrainie.
Czytaj więcej
Rosjanie po prostu zabrali sprzęt wojskowy Aleksandrowi Łukaszence - mówił gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Wirtualną Polską.
Dmytro Kułeba w Brukseli spotkał się z szefem MSZ Danii
Kułeba wyraził „wdzięczność za pomoc wojskową, inwestycje, środki na odbudowę i inna pomoc” jakiej Dania udziela Ukrainie.
W wyniku ataku na zakład produkujący drony-kamikadze w Republice Tatarstanu ranni zostali obywatele dziewięciu krajów
Informacje takie przekazują władze Republiki Tatarstanu. Rannych w ataku zostało 14 osób pracujących w zakładach produkujących drony-kamikadze Shahed (sześć osób nadal jest w szpitalach) w tym obywatele: Kirgistanu, Sri Lanki, Zimbabwe, Rwandy, Kongo, Kenii, Nigerii i Sudanu Południowego.
Siergiej Ławrow w najbliższej przyszłości odwiedzi Chiny
O wizycie Ławrowa w Chinach poinformowała szefowa MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Ławrow ma spotkać się w Chinach m.in. z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi.
Thomas Bach kolejną ofiarą pranksterów z Rosji
Rozmowa rosyjskich pranksterów z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego trwała kilkadziesiąt minut i dotyczyła relacji MKOl z Rosjanami, ich udziale w igrzyskach olimpijskich oraz planowanej przez Kreml na wrzesień organizacji Światowych Igrzysk Przyjaźni w Moskwie i Jekaterynburgu.
Czytaj więcej
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach został kolejną ofiarą pranksterów z Rosji, którzy prawdopodobnie użyli w tym celu sztucznej inteligencji.
Problem Rosji: świat ma za dużo gazu
Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu. – Zwiększenie podaży gazu na świecie skutkuje coraz niższymi cenami surowca. Niskie ceny są korzystne dla krajów unijnych, które po zaprzestaniu importu gazu z Rosji zwiększyły zakupy LNG – zauważają analitycy Morgan Stanley.
Czytaj więcej
Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu, spowodowanej cieplejszą zimą, dużymi zapasami zgromadzonymi przez Unię Europejską ostatniego lata oraz spadkiem popytu na ten surowiec. Mimo to przybywa inwestycji w zakłady gazowe.
Czy Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 2 Brazylii?
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Kreml nie zajmuje się jeszcze kwestią obecności Putina w Brazylii. - Będziemy nadal obserwować decyzje strony brazylijskiej, organizatora szczytu, które zostaną podjęte — dodał.
Ukraińska straż graniczna: Polscy rolnicy blokują trzy przejścia na granicy Polski z Ukrainą
Andrij Demczenko, rzecznik straży granicznej Ukrainy poinformował, że w związku z blokadą na wjazd z Polski na Ukrainę czeka ok. 400 ciężarówek.
Premier Ukrainy rozpoczął wizytę w Estonii
Denys Szmyhal spotkał się w Tallinie z przewodniczącym estońskiego parlamentu, Laurim Hussarem.
Nikołaj Patruszew: Ślady od ataku terrorystycznego na halę Crocus City Hall prowadzą do ukraińskich służb specjalnych
- Próbują wmówić nam, że akt terroru nie został popełniony przez kijowski reżim, ale zwolenników radykalnej islamskiej ideologii, prawdopodobnie członków afgańskiej gałęzi ISIS (akronim oznaczający Państwo Islamskie — red.) - powiedział Patruszew występując na forum sekretarzy Rady Bezpieczeństwa państw Szanghajskiej Organizacji Wojskowej. - Jednak ważniejsze jest, by szybko ustalić kto był klientem i sponsorem tej zbrodniczej zbrodni. Ślady prowadzą do ukraińskich służb specjalnych — dodał.
W obwodzie mikołajowskim znaleziono dwa pociski kasetowe
Jeden z pocisków znajdował się na dachu garażu, drugi — przy drodze. Pociski zneutralizowano na miejscu, w związku z niemożnością bezpiecznego przetransportowania amunicji kasetowej.
Rankiem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obwód sumski
W ataku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.
Liczba rannych w ataku dronów na miasto Jełabuga w Tatarstanie wzrosła do 14 osób
Sześcioro rannych w ataku ukraińskich dronów pozostaje w szpitalach — podają przedstawiciele władz Republiki Tatarstanu. Większość rannych ma być obywatelami krajów afrykańskich.
Pięcioro dzieci rannych w ataku na halę koncertową Crocus City Hall pozostaje w szpitalach
Informacje takie przekazała poszukiwana listem gończym wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny komisarz ds. praw dzieci przy prezydencie Rosji, Maria Lwowa-Biełowa. Z jej słów wynika, że w ataku zginęło sześcioro dzieci, a siedem zostało rannych. Spośród pięciorga dzieci przebywających w szpitalach dwoje jest w stanie poważnym.
Dwie grupy ukraińskich pilotów szkolą się z obsługi F-16 w Danii i USA
Informacje takie przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy mjr Ilja Jewłasz. Wskazał on też, że kolejna grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji na mniejszych samolotach.
Uszkodzenia rafinerii w Tatarstanie to punkt zwrotny w zdolności Ukrainy do uderzenia na tyły Rosji
Atak Ukrainy na rosyjską infrastrukturę rafinacji ropy naftowej w Tatarstanie, ponad 1200 kilometrów od granicy z Ukrainą, pokazał nową strategię Ukrainy polegającą na uderzeniu na tyły Rosji – wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Amerykańscy analitycy, powołując się na dane agencji Reuters, zauważają, że uderzenie ukraińskiego drona w trzecią co do wielkości rafinerię ropy naftowej w Tatarstanie w Rosji uszkodziło główną instalację, która odpowiada za około połowę przerobu ropy w tym zakładzie. Reuters, powołując się na własne źródła, zauważył również, że ciągłe ataki ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie doprowadziły do zamknięcia około 14% wszystkich rosyjskich mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy.
„Rosjanie nie mają siły, aby regularnie przeprowadzać masowe ataki powietrzne”
Obecnie Rosja gromadzi swój sprzęt uderzeniowy, ponieważ nie ma wystarczających sił, aby stale przeprowadzać masowe ataki powietrzne na terytorium Ukrainy – twierdzi rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. „Wróg w dalszym ciągu bada naszą sytuację, szuka najbardziej odpowiednich tras, bada lokalizacje naszych systemów obrony powietrznej” – skomentował. Podkreślił, że wojska agresora będą w dalszym ciągu wystrzeliwać drony w małych ilościach, aby kontynuować ich obserwację i badanie tras.
44 kraje poparły utworzenie specjalnego trybunału dla Federacji Rosyjskiej
44 państwa w specjalnej deklaracji poparły utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni Rosji. Deklaracja podpisana została podczas konferencji „Przywrócenie sprawiedliwości dla Ukrainy” w Hadze. „Deklarujemy nasze zdecydowane potępienie wszelkich międzynarodowych zbrodni popełnionych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Czyny te, w tym próba nielegalnej aneksji regionów Ukrainy, stanowią rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz prawa międzynarodowego, z którego wynika odpowiedzialność państwowa Federacji Rosyjskiej oraz zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu międzynarodowemu, podważają poszanowanie prawa międzynarodowego porządku opartego na zasadach i podważają wartości demokratyczne” – czytamy w deklaracji.
Rosjanie zaatakowali rejon Czernihowa moździerzami i dronami
Armia rosyjska przy użyciu moździerzy i dronów FPV ostrzelała trzy gminy w obwodzie czernihowskim – poinformował Północny Oddział Państwowej Służby Granicznej. „W ciągu dnia wojska rosyjskie atakowały różnego rodzaju bronią wzdłuż granicy obwodu czernihowskiego. Zarejestrowano 49 eksplozji” – relacjonuje POPSG. Funkcjonariusze straży granicznej nie odnotowali informacji o zabitych i rannych w wyniku ostrzału wśród miejscowej ludności.
Zmarł chłopiec postrzelony przez Rosjan w obwodzie charkowskim
W środę w szpitalu zmarło 11-letnie dziecko, ranne we wtorek w wyniku ostrzału wroga we wsi Nowoosynowe w obwodzie charkowskim – poinformował Oleg Sinegubow, szef lokalnej administracji. „Okupanci zabili kolejne dziecko. Dziś 11-letni chłopiec zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w wyniku ostrzału” – napisał Sinegubow w aplikacji Telegram. Dzień wcześniej z powodu postrzału zginął ojciec chłopca.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 11 miejscowości w obwodzie chersońskim
W ostrzale zginęła jedna osoba — podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.
W nocy Rosjanie ostrzelali Sełydowe w obwodzie donieckim
Na miasto miało spaść pięć pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300 — podaje rada miasta. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało siedem budynków administracyjnych i 12 bloków mieszkalnych oraz osiem domów.
Rosyjski resort obrony twierdzi, że rośnie liczba Rosjan chcących uczestniczyć w wojnie
Od początku roku kontrakt z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej miało podpisać ponad 100 tys. osób — podało Ministerstwo Obrony Rosji. Z komunikatu resortu wynika, że „rośnie liczba osób chcących uczestniczyć w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.)”. „Codziennie do 1 700 osób zgłasza się do punktów rekrutacyjnych w kraju, by rozpocząć służbę wojskową” - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Poseł PSL o problemach w rozmowach z Ukrainą
- Ukraińcy chcą za wszelką cenę dopuścić swoje produkty na rynek UE, natomiast nie chcą spełniać standardów, które obowiązują rolników UE. Na tym polega problem, że my tę rywalizację przegramy, jeśli nie nastąpi ograniczenie napływu produktów z Ukrainy — podkreślił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL.
Czytaj więcej
Ukraińcy chcą za wszelką cenę dopuścić swoje produkty na rynek UE - mówił w rozmowie RMF FM Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 444 370 żołnierzy, 7 009 czołgów, 13 368 pojazdów opancerzonych, 11 142 zestawy artyleryjskie, 1 025 wyrzutni rakiet, 745 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 796 bezzałogowych statków powietrznych, 2 059 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 813 pojazdów (w tym cystern) i 1 838 jednostek sprzętu specjalnego.
Rejestr szkód pod auspicjami Rady Europy zbiera już skargi ze strony Ukraińców dotyczące zniszczeń nieruchomości
W tej kategorii oczekuje się między 200 tys. a 600 tys. zgłoszeń. W następnej kolejności ruszy część rejestru pozwalająca na zgłoszenia śmierci bliskiego krewnego, obrażeń, tortur lub przemocy seksualnej czy przymusowych wysiedleń.
Czytaj więcej
Ukraińcy mogą już zgłaszać szkody materialne spowodowane działaniami Rosji do oficjalnego rejestru szkód działającego pod auspicjami Rady Europy. To pierwszy krok na długiej drodze wymierzenia sprawiedliwości agresorowi.
Szefowie MSZ państw NATO będą rozmawiać o stworzeniu funduszu na wsparcie militarne dla Ukrainy
Fundusz miałby być wart 100 mln euro — podaje Reuters.
Czytaj więcej
W środę w Brukseli spotykają się szefowie MSZ państw NATO, którzy rozmawiać będą o tym jak zapewnić długoterminowe wsparcie wojskowe dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Politico: NATO ma przejąć kierownictwo nad tzw. grupą Ramstein od USA
Według informacji „Politico” ma to być forma zabezpieczenia działań grupy koordynującej dostawy broni dla Ukrainy przed sytuacją w której wybory prezydenckie w USA wygrałby Donald Trump.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 769 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Wywiad wojskowy Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego Buk na kierunku zaporoskim
Pozycja zestawu została odkryta przez zwiadowców wywiadu wojskowego, którzy następnie przekazali koordynaty ukraińskim artylerzystom.
Kanadyjscy i brytyjscy instruktorzy szkolą ukraińskich żołnierzy z walki w terenie zurbanizowanym
Szkolenie, które odbywa się w Wielkiej Brytanii, obejmuje zajęcie, oczyszczenie i wyzwolenie terenu zurbanizowanego.
SBU zatrzymało agentkę FSB, która próbowała zlokalizować lotniska wojskowe i pozycje ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w rejonie Krzywego Rogu
Kobieta była szóstym członkiem siatki agentów FSB, którą rozbił ukraiński kontrwywiad. Poprzednich członków siatki zatrzymywano w Dniepropietrowsku i Doniecku. Informacje zbierane przez agentkę FSB miały być wykorzystane przez rosyjską armię do przeprowadzania ataków powietrznych. Zatrzymana jest mieszkanką Krzywego Rogu.
Estonia zamierza kupić 18 francuskich haubic samobieżnych Caesar
Francuskie haubice mają znaleźć się w wyposażeniu nowego, samodzielnego batalionu artylerii — wynika z informacji agencji ERR. Obecnie estońska armia dysponuje 24 koreańskimi haubicami samobieżnymi K9.
Rosyjska fregata ćwiczyła odpieranie ataku powietrznego na wodach Zatoki Piotra Wielkiego
O ćwiczeniach z udziałem fregaty Rezkij informuje rosyjska Flota Pacyfiku. W czasie ćwiczeń załoga fregaty miała wykryć niewielki, poruszający się nisko cel powietrzny, który został zidentyfikowany jako dron. Następnie marynarze za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej zneutralizowali bezzałogowy statek powietrzny.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii wezwie państwa NATO do wspólnych wysiłków na rzecz wytwarzania i nabywania amunicji dla Ukrainy
„Cameron podkreśli potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy, która jest bliżej NATO niż kiedykolwiek. Zachęci sojuszników z NATO, aby dołączyli do brytyjskich inicjatyw dotyczących zakupu spełniających standardy NATO pocisków i amunicji dla ukraińskich sił zbrojnych” - głosi oświadczenie brytyjskiego MSZ przed środowym spotkaniem ministrów państw Sojuszu. W oświadczeniu czytamy też, że „wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina dołączy do NATO”.
Dwie rosyjskie fregaty uzbrojone w pociski hipersoniczne Cyrkon ćwiczyły na Morzu Barentsa
Jak podaje rosyjska Flota Północna fregaty „Admirał Gorszkow” i „Admirał Kasatonow”, wyposażone w pociski hipersoniczne Cyrkon i pociski manewrujące Kalibr, wzięły udział w ćwiczeniach na Morzu Barentsa, w czasie których załogi fregat miały zniszczyć grupę wrogich okrętów. Ćwiczenie obejmowało m.in. strzelania artyleryjskie do poruszającego się na morzu celu oddalonego o ponad 10 km. Załogi ćwiczyły też odpieranie uderzenia dronów morskich oraz dronów powietrznych i wrogiego lotnictwa.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 769 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 769 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Nikołaj Patruszew przekonuje, że Rosja musi zdemilitaryzować Ukrainę, ponieważ NATO chce zachować Ukrainę jako "antyrosyjskie terytorium pod swoją kontrolą".