Ukraińcy będą walczyć o odszkodowania. Najpierw rejestracja, potem sąd

Ukraińcy mogą już zgłaszać szkody materialne spowodowane działaniami Rosji do oficjalnego rejestru szkód działającego pod auspicjami Rady Europy. To pierwszy krok na długiej drodze wymierzenia sprawiedliwości agresorowi.

Publikacja: 03.04.2024 04:30

Zniszczenia wojenne w Iziumie, miejscowości w regionie Charkowa

Zniszczenia wojenne w Iziumie, miejscowości w regionie Charkowa

Foto: AFP, Anatolii Stepanov

Zainicjowany rok temu rejestr już zbiera skargi ze strony Ukraińców, na razie dotyczące zniszczeń części mienia, a konkretnie nieruchomości. W tej kategorii oczekuje się między 200 tys. a 600 tys. zgłoszeń. W następnej kolejności ruszy część rejestru pozwalająca na zgłoszenia śmierci bliskiego krewnego, obrażeń, tortur lub przemocy seksualnej czy przymusowych wysiedleń.

Nawet 10 milionów zgłoszeń o szkodach na Ukrainie

Ponadto firmy i państwo ukraińskie będą mogły składać wnioski o odszkodowanie za zniszczoną infrastrukturę krytyczną i straty biznesowe spowodowane wojną. Łącznie zgłoszonych przypadków poniesionych szkód może być nawet 10 milionów.

– Ukraińcy nie chcą słyszeć, że sprawiedliwość zostanie wymierzona. Chcą ją widzieć już teraz. Nie tylko na polu bitwy, ale także na salach sądowych i w realnych decyzjach. I mają prawo tego żądać – powiedział we wtorek Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, na otwarciu konferencji „Przywrócenie sprawiedliwości dla Ukrainy” w Hadze.

Ukraińcy nie chcą słyszeć, że sprawiedliwość zostanie wymierzona. Chcą ją widzieć już teraz

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy,

Wydarzenie jest współorganizowane przez Ukrainę, Holandię i Komisji Europejską, uczestniczy w nim 57 państw. Kułeba przyznał, że rejestr jest dla Ukraińców namacalnym dowodem, że sprawiedliwość będzie wymierzana. Ukrainie bardzo zależy na tym, żeby inicjatywy takie miały charakter międzynarodowy, żeby były osadzone w prawie międzynarodowym i żeby wszystkie zbrodnie Rosjan były dokładnie udokumentowane i niepodważalne.

Rejestr to jeden z elementów całej struktury wymierzania sprawiedliwości agresorowi. Kułeba wymienił pozostałe trzy ścieżki odpowiedzialności. Utworzono Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA), a jego prokuratorzy prowadzą obecnie dochodzenie i przygotowują akty oskarżenia w sprawie tego przestępstwa.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał pierwsze nakazy aresztowania

Ponadto Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już pierwsze cztery nakazy aresztowania, w tym Władimira Putina. – Spodziewamy się, że będzie więcej nakazów aresztowania – powiedział Kułeba. Wreszcie podjęto już pierwsze decyzje o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów na korzyść Ukrainy. Na razie mowa tylko o odsetkach od rezerw rosyjskiego banku centralnego, ale Ukraina ma nadzieję, że to skromny pierwszy krok.

Czytaj więcej

Zbrodnie wojenne w Ukrainie: jaki trybunał osądzi zbrodniarzy

Są i inne inicjatywy, które wciągają instytucje w Hadze w bezprecedensowe działania w Ukrainie. Eurojust, europejska organizacja współpracy prokuratur, stał się centralnym ośrodkiem koordynującym krajowe dochodzenia w sprawie przestępstw międzynarodowych. Poza tym po raz pierwszy w historii Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego koordynuje dochodzenia wraz z Ukrainą i sześcioma państwami członkowskimi UE w kontekście Wspólnego Zespołu Śledczego (JIT) w sprawie domniemanych przestępstw międzynarodowych popełnionych w Ukrainie.

– Każda z tych inicjatyw stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia, że sprawcy międzynarodowych zbrodni popełnionych w Ukrainie zostaną pewnego dnia pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny – powiedział Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA nie pomogą Izraelowi w uderzeniu na Iran. "Nie chcemy wojny"