David Cameron odpowiedział na pytanie o wysłanie żołnierzy NATO na Ukrainę

- Niektóre zestawy uzbrojenia mają czas przydatności do użycia. Lepiej oddać je Ukrainie, która może jej użyć, niż zutylizować, co kosztuje - mówił w rozmowie z podcastem BBC szef MSZ Wielkiej Brytanii, David Cameron.

Publikacja: 04.04.2024 13:24

David Cameron

David Cameron

Foto: AFP

Cameron przyznał, że „wojna zostanie przegrana” jeśli sojusznicy Ukrainy „nie przyspieszą” z pomocą dla tego kraju.

David Cameron: Do wyborów w USA NATO musi być w najlepszej możliwej formie

Jednocześnie Cameron wykluczył możliwość wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę, by uniknąć dawania rosyjskiemu prezydentowi, Władimirowi Putinowi, „celu”.

Na bezpośrednie pytanie czy państwa Zachodu powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę, Cameron odpowiedział: „nie„. Możliwości takiej nie wykluczał wcześniej prezydent Francji, Emmanuel Macron, który przyznał jednocześnie, że wśród sojuszników Ukrainy ”nie ma konsensusu w tej sprawie".

Czytaj więcej

Rosja: Francja poprosiła pilnie o rozmowę z Szojgu. Otrzymała ostrzeżenie

Szef MSZ Wielkiej Brytanii mówił też, że NATO musi być w „najlepszej możliwej formie” przed wyborami prezydenckimi w USA.

Szefowie MSZ państw NATO spotykają się w Brukseli, gdzie rozmawiają m.in. o propozycji Jensa Stoltenberga, by utworzyć specjalny fundusz, wart 100 mld euro, zapewniający w perspektywie pięciu lat środki na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Decyzja o stworzeniu takiego funduszu może zapaść na szczycie NATO w Waszyngtonie (w lipcu).

Wielka Brytania wykorzysta architekturę NATO, by dostarczyć wsparcie Ukrainie

David Cameron, brytyjski premier

Ewentualne utworzenie takiego funduszu jest związane z obawami o konsekwencje wygrania wyborów prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa, który — jak mówił po spotkaniu z im premier Węgier, Viktor Orbán - zapowiedział, że "nie przeznaczy ani centa na wojnę i wojna się skończy". Trump sugerował też na jednym z wieców wyborczych, że USA nie broniłyby kraju NATO jeśli ten nie będzie przeznaczał odpowiednio wysokiej kwoty na obronność.

Cameron mówiąc o tych obawach stwierdził, że NATO będzie musiało współpracować „z każdym kto wygra wybory prezydenckie w USA”, a teraz jest czas, by doprowadzić do tego, by do listopada NATO było „w najlepszej możliwej formie”.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: Rosja się zbroi i przeszła na tryb wojenny. NATO musi zareagować

- Jeśli wydobędziemy z Kongresu USA pieniądze (dla Ukrainy), jeśli dostarczymy Ukrainie broń, której ona potrzebuje, jeśli pokażemy (Władimirowi) Putinowi, że nie może nas przeczekać i że Ukraina będzie walczyć i odzyska więcej swojego terytorium; jeśli zrobimy to wszystko, ktokolwiek wygra w listopadzie... coraz więcej krajów NATO wydaje 2 proc. PKB na obronność i to jest historia sukcesu. Chcę zainwestować w ten sukces — dodał.

- Więc postawmy Ukrainę w (najlepszej możliwej) sytuacji i uczyńmy z NATO najlepszy możliwy sojusz, z największymi perspektywami sukcesu. Ktokolwiek wygra w listopadzie 2024 roku odziedziczy lepszą sytuację - stwierdził Cameron.

David Cameron: Czym innym jest działanie NATO dla Ukrainy niż misja na Ukrainie

Pytany o obawy, że wojna może rozlać się na Europę, zwłaszcza na Polskę i kraje bałtyckie, Cameron zapewnił, że atak na członków NATO doprowadzi do uruchomienia artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i uruchomienia kolektywnej obrony.

Wykluczył jednak, by żołnierze NATO mogli pojawić się na Ukrainie.

- Wielka Brytania wykorzysta architekturę NATO, by dostarczyć wsparcie Ukrainie — powiedział Cameron. Dodał jednak, że jest różnica między misją NATO „dla Ukrainy” a misją „na Ukrainie”. 

- Sądzę, że nie jest eskalacją powiedzieć, że zamierzamy pomóc niepodległemu, suwerennemu państwu walczyć z agresorem i że zamierzamy udzielić im wszelkiej pomocy jakie możemy, aby to zrobić - podkreślił.

Cameron przyznał, że „wojna zostanie przegrana” jeśli sojusznicy Ukrainy „nie przyspieszą” z pomocą dla tego kraju.

David Cameron: Do wyborów w USA NATO musi być w najlepszej możliwej formie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798
Konflikty zbrojne
Sąsiad Rosji tworzy nowe jednostki wojskowe. Pierwsza powstanie już w czerwcu
Konflikty zbrojne
USA kupiły 81 poradzieckich samolotów? Pojawiły się wątpliwości
Konflikty zbrojne
Ukraińcy giną uciekając przed wcieleniem do wojska. Głównie na jednej granicy
Konflikty zbrojne
Księżna Edynburga na ogarniętej wojną Ukrainie. Pierwsza taka wizyta
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO