Rosja: Francja poprosiła pilnie o rozmowę z Siergiejem Szojgu. Otrzymała ostrzeżenie

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o telefonicznej rozmowie ministra obrony, Siergieja Szojgu z ministrem obrony Francji, Sébastienem Lecornu.

Aktualizacja: 04.04.2024 05:18 Publikacja: 04.04.2024 05:12

Sébastien Lecornu i Siergiej Szojgu

Sébastien Lecornu i Siergiej Szojgu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 771

W czasie rozmowy ministrowie mieli zadeklarować „gotowość do dialogu w sprawie Ukrainy”. Rozmowa miała się odbyć na „pilne żądanie Paryża” - twierdzą Rosjanie. Poprzednia rozmowa Szojgu i Lecornu miała miejsce w październiku 2022 roku.

Siergiej Szojgu poinformował francuskiego ministra o „ukraińskich śladach” w ataku terrorystycznym na halę Crocus City Hall

„Punkt startowy (rozmów) mógłby być oparty na Stambulskiej Inicjatywie Pokojowej. Organizowanie spotkania w Genewie bez udziału Rosji jest bezcelowe” - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Rosji.

Konferencja pokojowa w Genewie jest organizowana z inicjatywy Ukrainy. Uczestnicy mają na niej rozmawiać na temat planu pokojowego przygotowanego przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Rosja przedstawiła Ukrainie żądania. Jednoznaczna odpowiedź Kijowa

Szojgu w czasie rozmowy miał przekazać francuskiemu ministrowi „dostępne informacje o ukraińskich śladach w ataku terrorystycznym na halę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą”.

„Szojgu podkreślił, że śledztwo wszczęte w związku z atakiem terrorystycznym na Crocus City Hall z pewnością zostanie zakończone, a wszyscy winni zostaną ukarani” - czytamy w komunikacie resortu obrony Rosji. „Są informacje o ukraińskim śladzie w organizacji tego ataku terrorystycznego” - dodaje rosyjski resort obrony.

Szojgu podkreślił, że śledztwo wszczęte w związku z atakiem terrorystycznym na Crocus City Hall z pewnością zostanie zakończone

Fragment komunikatu resortu obrony Rosji

- Kijowski reżim nie robi niczego bez zgody zachodnich opiekunów. Mamy nadzieję, że w tym przypadku francuski wywiad nie stał za tym — miał powiedzieć Szojgu.

Lecornu miał przekazać kondolencje w związku z zamachem, do którego doszło 22 marca. Jednocześnie zapewnił, że Ukraina i Zachód nie mają nic wspólnego z zamachem, odpowiedzialność za który wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie — a konkretnie jego afgański odłam Państwo Islamskie — Prowincja Chorasan (ISIS-K). W zamachu z 22 marca zginęły 144 osoby. Był to najbardziej krwawy zamach w Rosji od ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie.

Siergiej Szojgu do francuskiego ministra: Po wysłaniu wojska na Ukrainę będziecie mieć problemy

W czasie rozmowy pojawił się też temat ewentualnego wysłania na Ukrainę francuskiego kontyngentu wojskowego. Kilka tygodni temu, po spotkaniu w Paryżu przywódców państw zachodnich, prezydent Francji Emmanuel Macron nie wykluczył, że na Ukrainę mogą trafić żołnierze państw Zachodu, choć zastrzegł, że w sprawie tej nie ma konsensusu między sojusznikami Ukrainy.

„W związku z oświadczeniami Pałacu Elizejskiego o wysłaniu francuskiego kontyngentu na Ukrainę, Siergiej Szojgu wskazał, że praktyczna realizacja tego stworzyłaby problemy dla samej Francji” - czytamy w komunikacie rosyjskiego resortu obrony.

Wcześniej Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej informowała, że według jej informacji francuscy żołnierze są już szkoleni w związku z planami wysłania ich na Ukrainę, na którą początkowo miałby trafić liczący 2 tys. żołnierzy francuski kontyngent.

Francja o rozmowie Siergieja Szojgu z Sébastienem Lecornu: Potępiliśmy rosyjską agresję na Ukrainę

Strona francuska informując o rozmowie podała, że Lecornu zadeklarował, iż Francja zawsze jest gotowa stawiać czoła terroryzmowi oraz na "zwiększenie wymiany (informacji) w celu walki z tym zagrożeniem tak skutecznie, jak to możliwe".

Ministerstwo Obrony Francji podało też, że Lecornu wezwał Moskwę, aby „przestała instrumentalizować” atak terrorystyczny na halę pod Moskwą próbując powiązać go z Ukrainą.

Lecornu miał też „jednoznacznie potępić agresywną wojnę, którą Rosja rozpoczęła przeciw Ukrainie”.

„Francja będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo i tak intensywnie jak będzie to potrzebne w jej walce o wolność i suwerenność” - głosi komunikat resortu obrony Francji.

W czasie rozmowy ministrowie mieli zadeklarować „gotowość do dialogu w sprawie Ukrainy”. Rozmowa miała się odbyć na „pilne żądanie Paryża” - twierdzą Rosjanie. Poprzednia rozmowa Szojgu i Lecornu miała miejsce w październiku 2022 roku.

Siergiej Szojgu poinformował francuskiego ministra o „ukraińskich śladach” w ataku terrorystycznym na halę Crocus City Hall

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
Dyplomacja
Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"
Dyplomacja
Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie
Dyplomacja
Niemiecki dziennik z uznaniem o Polsce: Kluczowy kraj NATO, ma wpływy w USA
Dyplomacja
Tusk "w trakcie układania dużej układanki" na Zachodzie. "Prezydent nie pomaga"