Tucker Carlson chciał rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraińcy zignorowali jego prośby

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozostawił bez odpowiedzi wszystkie prośby o wywiad z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem, który rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na początku 2024 roku.

Publikacja: 04.04.2024 10:55

Tucker Carlson

Tucker Carlson

Foto: AFP

- Zwróciliśmy się do samego Zełenskiego z wieloma prośbami o udzielenie wywiadu w celu przedstawienia jego stanowiska. Oczywiście nie odpowiedział - poinformował Tucker Carlson w wyemitowanym na X odcinku swojego programu.

Amerykański dziennikarz przeprowadził wywiad z Putinem na początku lutego. Dwugodzinna rozmowa koncentrowała się na stosunkach Rosji z USA, wojnie na Ukrainie i relacjach Rosji z NATO. Kreml twierdził, że 60 pytań zadanych podczas rozmowy nie było konsultowanych.

Czytaj więcej

Trzeci rok wojny na Ukrainie. Czy, gdzie i jak uderzą Rosjanie

Carlson tłumaczył decyzję o przeprowadzeniu wywiadu z rosyjskim prezydentem tym, że Amerykanie "nie mają pojęcia" o tym, co dzieje się w Rosji i na Ukrainie. Jednocześnie Carlson odmówił uznania siebie za zdrajcę Stanów Zjednoczonych z powodu rozmowy z Putinem.

Tucker Carlson rozmawiał z Putinem. Liczy na wywiad z Zełenskim

Dziennikarz już wcześniej sugerował, że Zełenski powinien z nim rozmawiać i wyrażał nadzieję, że do takiego wywiadu dojdzie.

Biuro prezydenta Ukrainy apelowało, by poważnie traktować rozmowę z rosyjskim prezydentem, ponieważ jej publikacja może wpłynąć na decyzję amerykańskich wyborców.

Czytaj więcej

NATO zaangażuje się bezpośrednio we wsparcie wojskowe dla Ukrainy? Mowa o 100 mld euro

- Nie lekceważcie tego wywiadu. Widzę wiele żartów w mediach społecznościowych o tym, że była to rozmowa o niczym i Amerykanie nie zrozumieją Putina. To wpłynie na amerykańskich wyborców, że ta wojna musi zostać zatrzymana poprzez wstrzymanie pomocy dla Ukrainy. I nowa administracja to zrobi — komentował Serhij Leszczenko, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy. Nazwał on również wywiad "bardzo niebezpiecznym w rękach zręcznych propagandystów".

Sam Zełenski mówił, że nie miał czasu "słuchać ponad dwóch godzin bzdur o nas, o świecie, o Stanach Zjednoczonych, o naszych stosunkach".

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny