07:13
06.04.2024

Najnowszą relację z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 773
00:13
06.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:08
06.04.2024

Putin otworzył w Mariupolu filię Wołgogradzkiej Akademii MSW

Poinformowała o tym na Telegramie służba prasowa ukraińskiej Rady Miejskiej Mariupola

W placówce będzie uczyć się ponad 400 przyszłych funkcjonariuszy organów ścigania, co dodatkowo potwierdza zamiar Rosji przekształcenia Mariupola w bazę wojskową i służb bezpieczeństwa.

23:45
05.04.2024

Kolejny atak rakietowy na Charków

„Charków jest pod ostrzałem – w mieście słychać eksplozje” – napisał  późnym wieczorem na Telegramie mer Charkowa Ihor Terehow.

Niektóre kanały na Telegramie piszą o dwóch wystrzeleniach rakiet balistycznych z obwodu Biełgorodu i dwóch eksplozjach w mieście.

Ponadto Siły Obronne południowej Ukrainy  temu poinformowały o przemieszczeniu się nowych grup Shahedów od Morza Czarnego po obwód mikołajowski.

23:21
05.04.2024

USA i Niemcy przeciwne zaproszeniu Ukrainy do NATO?

Stany Zjednoczone i Niemcy sprzeciwiają się zaproszeniu Ukrainy do przystąpienia do NATO, twierdzi wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Ołha Stefaniszyna.

- Format zaproszenia został zaproponowany przez samą Ukrainę jako prawna gwarancja członkostwa w NATO. Jest to na porządku dziennym. Absolutnie wszyscy sojusznicy, z wyjątkiem dwóch, popierają tę decyzję. Ponieważ ta informacja stała się publiczna, USA i Niemcy próbują obecnie zwrócić uwagę na innych sceptycznych sojuszników, jak Węgry i Słowacja. Jednak kluczowe jest stanowisko tych dwóch krajów – powiedziała Stefaniszyna ukraińskim mediom.

22:59
05.04.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjską rakietę lecącą w stronę Odessy,

Siły rosyjskie wystrzeliły rakietę w stronę Odessy na południu Ukrainy, która została zestrzelona przez ukraińskie siły obrony powietrznej.

Fala uderzeniowa i spadający wrak uszkodziły szyby w obiektach firm handlowych na obszarze przybrzeżnym. Nie ma informacji o ofiarach.

22:39
05.04.2024

Wielka Brytania przekazała Ukrainie sprzęt medyczny o wartości 2 milionów funtów

Rząd Wielkiej Brytanii przekazał Ukrainie sprzęt medyczny o wartości 2 milionów funtów, w tym wentylatory, koncentratory tlenu, pompy ssące, monitory pacjenta, pompy objętościowe i podgrzewane nawilżacze.

Pakiet darowizn wesprze do 60 łóżek na intensywnej terapii.

„Wsparcie Wielkiej Brytanii dla naszych przyjaciół na Ukrainie jest niezachwiane i chcemy pomóc w każdy możliwy sposób. Darowizna ta wesprze ich szpitale i będzie stanowić uzupełnienie wcześniejszych dostaw leków i sprzętu ratującego życie” – powiedziała Victoria Atkins, Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej.

22:14
05.04.2024

Finlandia zamyka morskie punkty kontrolne w pobliżu granicy z Rosją do połowy kwietnia

Fiński rząd podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu morskich punktów kontrolnych na granicy we wschodniej części Zatoki Fińskiej dla prywatnych łodzi, aby uniemożliwić migrantom próby przedostania się tą trasą do UE z Rosji.

Oprócz decyzji o nieotwieraniu naziemnych przejść granicznych z Rosją, które od 30 listopada są zamknięte niemal nieprzerwanie, Finlandia zamknęła morskie punkty kontrolne we wschodniej części Zatoki Fińskiej, w pobliżu granicy z Rosją, dla prywatnych łodzi do 15 kwietnia.

Mikko Hirvi, zastępca dowódcy Straży Granicznej Zatoki Fińskiej, twierdzi, że ten środek zapobiegawczy nie będzie miał większego wpływu na sposób, w jaki ludzie będą mogli korzystać z prywatnych jachtów. Powiedział, że od początku wojny Rosji na pełną skalę z Ukrainą wykorzystanie tych morskich punktów kontrolnych zmniejszyło się do minimum.

21:39
05.04.2024

Rosja. Potężna powódź w Orsku na Uralu

W rosyjskim mieście Orsk pękła tama, trwa ewakuacja ludzi ze strefy zalewowej. Zalanych może być około 4 tys. domów prywatnych, które zamieszkuje nawet10 tysięcy ludzi. 

21:11
05.04.2024

"La Repubblica" nieoficjalnie o pomyśle ugody między Rosją a Ukrainą

Włoski dziennik, powołując się na nieoficjalne przecieki z instytucji UE i NATO, pisze o nowym pomyśle ugody, która miałaby zakończyć wojnę na Ukrainie. Kijów miałby się zrzec terytoriów zajętych przez Rosję, w tym Krymu i wszystkich terytoriów zdobytych przez Moskwę od lutego 2022. 

Następnie, po ustaleniu granic, pozostała część Ukrainy zostałaby natychmiast przyjęta do NATO. Takie rozwiązanie miałoby odblokować amerykańską pomoc dla Ukrainy, blokowaną przez republikanów.

20:44
05.04.2024

Obowiązkowa ewakuacja dzieci z 52 osad w obwodzie sumskim

W dwóch hromadach obwodu sumskiego ogłoszono obowiązkową ewakuację dzieci [hromada to jednostka administracyjna wyznaczająca wieś, kilka wsi lub miasto wraz z przyległymi terytoriami].

Ministerstwo Reintegracji zauważyło, że decyzja została podjęta ze względu na stan bezpieczeństwa i została uzgodniona przez członków Centrali Koordynacyjnej ds. obowiązkowej ewakuacji ludności w stanie wojennym, której przewodniczy wicepremier Iryna Wereszczuk.

W sumie ewakuowanych ma być 297 dzieci z 52 osiedli w obwodzie sumskim. Zostaną ewakuowane wraz z rodzicami lub innymi przedstawicielami prawnymi do bezpieczniejszych regionów.

20:18
05.04.2024

Korea Południowa od 2024 roku przekaże Ukrainie 2,3 miliarda dolarów pomocy

Poinformował o tym szef MSZKorei  Cho Tae-Yol, wyjaśniając, że średnio- i długoterminowy pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 2,3 mld dolarów będzie realizowany od 2024 roku.

Ponadto Korea Południowa przeznaczy 12 mln dolarów za pośrednictwem funduszu NATO na funkcjonowanie ośrodków rehabilitacyjnych dla rannych ukraińskich żołnierzy – dodał minister podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO i ich partnerów. Korea nie dostarcza Ukrainie broni i amunicji, lecz zapewnia pomoc humanitarną i finansową.

19:43
05.04.2024

Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na obwód zaporoski

W zaatakowanym regionie w wyniku odniesionych obrażeń zmarła kolejna osoba, zwiększając liczbę ofiar do trzech,

13 osób jest rannych, cztery z nich są w stanie poważnym.

19:17
05.04.2024

Norwegia podwoi wydatki na obronę do 2036 r

Norwegia planuje podwoić swoje wydatki na obronę w ciągu najbliższych 12 lat, próbując zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony Rosji.

Jak wynika z oświadczenia rządu przedstawiającego nowy długoterminowy plan obronny, skupiający się na wzmocnieniu marynarki wojennej i obrony powietrznej, Norwegia zwiększy wydatki na swoją armię o 600 miliardów koron (56 miliardów dolarów) do 2036 roku.

Zgodnie z planem państwo członkowskie NATO pozyska co najmniej pięć nowych fregat ze zdolnością zwalczania okrętów podwodnych oraz co najmniej pięć nowych okrętów podwodnych. Rząd zakupi także nowe drony i satelity obserwacyjne dalekiego zasięgu oraz wzmocni naziemne systemy obrony powietrznej, a także zdolności obrony powietrznej dalekiego zasięgu.

Według ministra obrony Bjørna Arilda Grama do końca planowanego okresu o 50 proc. zwiększy się także liczba poborowych.

18:51
05.04.2024

Pomysł rozmieszczenia wojsk na Ukrainie wywołał spór między Macronem i Scholzem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz irytacją  zareagował na pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczący potencjalnego stacjonowania wojsk sojuszniczych na Ukrainie.

Emmanuel Macron po raz pierwszy wyraził swój pogląd na temat możliwości stacjonowania zachodnich wojsk na Ukrainie podczas zamkniętego spotkania w Paryżu pod koniec lutego, gdzie zebrał około 20 sojuszników, aby omówić wsparcie dla Ukrainy. Według źródeł podczas tego spotkania przywódcy wypowiadali się podniesionym tonem.

Najbardziej  emocjonalnie zareagował Olaf Scholz, który podobnie jak większość uczestników był zaskoczony propozycją. Scholz był rzekomo wściekły, oskarżając Macrona o „próbę wciągnięcia wszystkich w III wojnę światową” i żądając przerwania rozmowy.

Macron najwyraźniej był na to przygotowany i ostro odpowiedział Scholzowi, że jego głos nie będzie decydujący.  - Nie potrzebujemy konsensusu w tej kwestii – miał stwierdzić francuski prezydent, podkreślając chęć znalezienia i przewodzenia grupie odważnych państw, do której nie zaliczałyby się Niemcy.

18:23
05.04.2024

Premier Litwy przedstawia warunki rozmieszczenia obcych wojsk na Ukrainie

Premier Litwy Ingrida Šimonytė jest głęboko przekonana, że na Ukrainę można wysłać zachodnich instruktorów wojskowych w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy, pod warunkiem istnienia odpowiedniej obrony powietrznej.

Šimonytė zauważyła, że litewscy instruktorzy wojskowi szkolą obecnie ukraińskich żołnierzy na Litwie i w innych krajach.

Premier Litwy zauważyła, że  wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o możliwym rozmieszczeniu wojsk na Ukrainie niektóre państwa odebrały jako propozycję przyłączenia się do walk.

- Istnieją różne formy pomocy lub zaangażowania. Myślę, że najważniejsze przesłanie słów prezydenta Macrona jest takie, że nie powinniśmy kreślić dla siebie czerwonych linii, gdy po drugiej stronie mamy osobę, która co drugi dzień straszy zagrożeniem nuklearnym i nie stawia sobie żadnych czerwonych linii  – powiedziała premier.

17:58
05.04.2024

Cameron jedzie do USA. Będzie namawiać republikanów

Lord Cameron uda się w przyszłym tygodniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie namawiał polityków do zatwierdzenia pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii powiedział, że spotka się ze spikerem Izby Reprezentantów Mike'em Johnsonem, aby nakłonić go do przyjęcia ustawy

- Wielka Brytania przekazała w tym roku pieniądze dla Ukrainy, podobnie jak Unia Europejska. Ameryka musi to zrobić – stwierdził Cameron.

17:41
05.04.2024

Rosyjski personel wydalony z kwatery głównej NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że kilku rosyjskich pracowników zostało wydalonych z siedziby NATO. Nie jest jasne, kiedy do tego doszło.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że prowadzili oni działalność, która w rzeczywistości nie była pracą dyplomatyczną, ale wywiadowczą – powiedział  Stoltenberg w rozmowie z niemieckim „Bildem”. Nie powiedział, ilu Rosjan zostało wydalonych, ani nie podał żadnych szczegółów na temat tego, jakie informacje wywiadowcze zebrali podczas pobytu w kwaterze głównej NATO, która mieści się w Brukseli.

17:32
05.04.2024

Rośnie częstotliwość ataków chemicznych prowadzonych przez Rosjan

Stosowanie przez Rosjan środków chemicznych podczas działań bojowych przeciwko Siłom Obronnym Ukrainy stało się systematyczne, a częstotliwość ataków chemicznych rośnie-przekazało Dowództwo Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według doniesień, w ciągu ostatniego miesiąca mobilne jednostki środków i sił wsparcia oraz inne jednostki Sił Obronnych Ukrainy udokumentowały 371 przypadków użycia przez Rosjan amunicji wypełnionej niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, czyli o 90 proc. więcej niż wcześniej.

Łącznie Siły Obronne Ukrainy udokumentowały 1412 przypadków użycia przez Rosjan amunicji wyposażonej w niebezpieczne substancje chemiczne w okresie od lutego 2023 r. do marca 2024 r.

17:07
05.04.2024

Obrońca Arsenalu Ołeksandr Ziczenko deklaruje

Obrońca Arsenalu Ołeksandr Ziczenko powiedział, że gdyby został powołany przez swój kraj, opuściłby Premier League, aby walczyć na Ukrainie. Zinczenko, który wystąpił w 60 meczach reprezentacji Ukrainy, powiedział w programie  BBC Newsnight, że stawi się na wezwanie.

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w tym tygodniu ustawę obniżającą wiek umożliwiający mobilizację armii z 27 do 25 lat.

16:43
05.04.2024

W rosyjskim nalocie na  obwód zaporoski zginęły dwie osoby, sześć zostało rannych

W piątkowe popołudnie gubernator regionu Iwan Fiodorow poinformował, że w rosyjskim ataku powietrznym na Zaporoże na południu Ukrainy zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych.

Wśród rannych jest dziewięcioletni chłopiec i jego matka.

16:15
05.04.2024

Rosja twierdzi, że Ukraina próbowała uderzyć dronami w elektrownię jądrową

Rosja po raz kolejny stwierdziła, że Ukraina próbowała zaatakować elektrownię atomową w Zaporożu.

„Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na terytorium elektrowni jądrowej w Zaporożu za pomocą kilku  dronów” – pisze prokremlowska agencja TASS.

Zarówno Ukraina, jak i Rosja oskarżają się nawzajem o próbę spowodowania katastrofy nuklearnej poprzez atak na elektrownię, która od początku wojny znajduje się pod kontrolą Moskwy.

15:55
05.04.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie  

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem samolotu MiG-31K, ciężkiego naddźwiękowego myśliwca przechwytującego wojsk rosyjskich, który może być uzbrojony w hipersoniczne pociski Ch-47M2 Kindżał.

15:33
05.04.2024

Ofiary w Zaporożu

Szef administracji obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow podał, że są ofiary rosyjskiego ataku na Zaporoże.

15:14
05.04.2024

Wybuchy w Charkowie

Mer Charkowa Ihor Terechow podał, że w mieście słychać eksplozje. Informując, że wcześniej miasto było atakowane za pomocą kierowanych bomb lotniczych zastrzegł, że informacje na temat ewentualnych ofiar i zniszczeń są zbierane.

15:03
05.04.2024

Eksplozje w Zaporożu  

Szef ukraińskich władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow podał, że podczas nalotu w Zaporożu doszło do dwóch eksplozji. Kilka minut wcześniej w regionie ogłoszono alarm powietrzny

14:52
05.04.2024

Charków celem Rosjan?

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak ocenił w wywiadzie dla "Politico", że rosyjskie ataki na cele na Ukrainie z ostatnich trzech tygodni wpisują się w kampanię przed wielką rosyjską ofensywą. Według Jermaka, najbardziej prawdopodobnym celem głównego uderzenia wojsk rosyjskich będzie Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

14:38
05.04.2024

Kreml ma plan jak poprawić transport na Krym

Rosjanie budują jednotorową lądową linię kolejową. Ukraiński wywiad przygotowuje „incydenty".

Czytaj więcej

Rosja buduje linię kolejową na Krym. Kijów zna dokładną trasę
14:34
05.04.2024

Rosjanie informują o zajęciu wsi w obwodzie donieckim

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska armia przejęła wieś Wodjanoje, na kierunku awdijiwskim. Rosjanie twierdzą, że kontynuują wdzieranie się w głąb linii obronnych Ukrainy na tym odcinku. 

14:11
05.04.2024

Turcja zawiesiła obowiązywanie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych

Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej obowiązywanie traktatu mającego ograniczyć liczebność sił konwencjonalnych w Europie, zawiesiła Polska. To reakcja państw NATO na wypowiedzenie Traktatu przez Rosję.

14:10
05.04.2024

Zniszczone biuro Lekarzy bez Granic na Ukrainie

Ukraiński oddział organizacji Lekarze bez Granic podał, że w nocy jego biuro w Pokrowsku (obwód doniecki) zostało zbombardowane i zniszczone. "Wszyscy nasi pracownicy są bezpieczni. Pięciu cywilów, którzy znajdowali się w pobliżu biura, zostało rannych" - czytamy w komunikacie.

13:50
05.04.2024

Zniszczony rosyjski czołg

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie, na którym widać atak ukraińskiego drona na unieruchomiony rosyjski czołg.

13:32
05.04.2024

W obwodach czernihowskim, sumskim, donieckim ogłoszono alarm powietrzny

Obwody te są zagrożone atakiem z powietrza.

12:50
05.04.2024

Rosjanie: Osiem osób rannych w wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód rostowski

W rejonie morozowskim obwodu rostowskiego Ukraińcy mieli atakować lotnisko wojskowe.

12:27
05.04.2024

Trzy osoby ranne w ostrzale wsi Suzemki w obwodzie briańskim

Informacje o skutkach ostrzału przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. W ostrzale uszkodzony został budynek administracyjny i cerkiew, a także kilka samochodów.

12:13
05.04.2024

Premier Ukrainy: Litwa przeznaczyła na pomoc Ukrainie 1,5 proc. PKB

Denys Szmyhal zauważył, że poziom pomocy udzielonej Ukrainie przez Litwę jest porównywalny z poziomem wydatków na obronność niektórych państw na świecie.

11:55
05.04.2024

Sankcje Ukrainy na Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na 86 podmiotów z Rosji, głównie przedsiębiorstwa przemysłowe, oraz na siedem osób, w tym obywateli Ukrainy, Rosji, Rumunii i Izraela - podały rosyjskie media.

11:37
05.04.2024

Ukraińskie drony nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy i nad ranem w pięciu regionach Rosji zestrzelono 53 drony Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie media donoszą, że zaatakowane zostały lotniska wojskowe, na których stacjonują m.in. samoloty Su-34 i bombowce Tu-95.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowała lotniska wojskowe w Rosji. "Ponad 60 eksplozji"
11:32
05.04.2024

Rosjanie informują o ostrzale rejonu grajworońskiego

Ostrzeliwana ma być wieś Dronowka, która znajduje się w rejonie grajworońskim obwodu biełgorodzkiego.

11:19
05.04.2024

Władze obwodu chersońskiego pokazały skutki porannego ostrzału Chersonia

W ostrzale ranne zostały trzy osoby — 60-letnia kobieta, 54-letni mężczyzna i 81-letnia kobieta.

11:14
05.04.2024

Rosyjski „car dżinsów” debiutuje wśród najbogatszych ludzi na świecie. Jego firma kwitnie w czasach sankcji

Władimir Miernikow, 76-letni twórca firmy Gloria Jeans, najpopularniejszego rosyjskiego producenta dżinsów, zadebiutował na liście miliarderów „Forbesa”. Ostatnie dwa lata, po wyjściu z rynku rosyjskiego zachodnich firm odzieżowych, były dla firmy Mielnikowa bardzo udane.

Czytaj więcej

Triumf rosyjskiego „króla dżinsów”. 76-latek debiutuje na liście miliarderów
10:33
05.04.2024

Obwód kurski ostrzelany przez Ukraińców

Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt poinformował, że rejon głuszkowski obwodu kurskiego został ostrzelany przez Ukraińców. Pociski spadły na wieś Tetkino, gdzie ranna została kobieta oraz na wieś Popowo-Leżaczi.

10:31
05.04.2024

Litera „L” nielegalna w Rosji

Jak uznał rosyjski Sąd Najwyższy, łacińska litera „L” jest symbolem Legionu Wolność Rosji, będącego organizacją terrorystyczną. W związku z tym, oficjalnie zdelegalizowana została ona w kraju. "W celu samoidentyfikacji Legion używa symboli w postaci łacińskiej litery »L« i biało-niebieskiej flagi, a także godła: na czarnej tarczy zaciśnięta pięść podświetlona na biało i napis "WOLNOŚĆ ROSJI" wykonany w kolorze biało-niebieskim" — czytamy w decyzji sądu.

Czytaj więcej

Litera "L" nielegalna w Rosji. Sąd: To symbol Legionu Wolność Rosji
10:17
05.04.2024

Odwołano alarm rakietowy dla obwodu biełgorodzkiego

Alarm obowiązywał w Biełgorodzie i rejonie szebekińskim.

10:03
05.04.2024

W ciągu doby w obwodzie sumskim i czernihowskim ostrzelano 16 miejscowości

Informacje takie przekazuje Dowództwo Operacyjne „Północ”.

09:38
05.04.2024

Pierwsza w tym roku dostawa nowych bombowców frontowych Su-34 trafiła do rosyjskiej armii

The United Aircraft Corporation, część koncernu Rostec poinformowała o rozpoczęciu dostaw bombowców armii w ramach programu zamówień wojskowych. Bombowce Su-34 mogą przenosić 8 ton ładunku, mają zasięg do 4 tys. km.

09:24
05.04.2024

Uchodźcy z Ukrainy napędzają polską gospodarkę

Jako konsumenci, pracownicy, przedsiębiorcy i podatnicy uchodźcy z Ukrainy w 2023 r. wnieśli do polskiej gospodarki ok. 0,7-1,1 proc. PKB.

Czytaj więcej

Ukraiński zastrzyk do polskiego PKB. Ile polskiej gospodarce dają uchodźcy?
09:06
05.04.2024

Rosjanie ostrzelali rejon dnieprowski w Chersoniu

W ostrzale są ranni — podał szef lokalnej administracji, Roman Mroczko.

08:38
05.04.2024

Ukraińskie drony miały atakować w nocy trzy rosyjskie lotniska wojskowe

Celem ataku miało być lotnisko w obwodzie rostowskim, a także lotnisko w rejonie jejskim Kraju Krasnodarskiego i baza lotnicza w miejscowości Engels, w obwodzie saratowskim.

08:15
05.04.2024

Atak w obwodzie odeskim

Ukraińskie wojsko podało, że w nocy siły rosyjskie zaatakowały od południa dronami bojowymi nadlatującymi w kilku falach. Zestrzelenie niektórych maszyn spowodowało uszkodzenie prywatnych domów w obwodzie zaporoskim, nie było rannch - podano. Według strony ukraińskiej, celem ataku była m.in. infrastruktura energetyczna w obwodzie odeskim, lecz wszystkie cztery drony na tym kierunku miały zostać zniszczone.

08:06
05.04.2024

W ciągu doby w ostrzale obwodu donieckiego zginęły dwie osoby, a dziewięć zostało rannych

Informacje takie podaje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin.

07:41
05.04.2024

W nocy i nad ranem Rosjanie przeprowadzili trzy ataki na miejscowości w rejonie krasnopolskim w obwodzie sumskim

Na rejon krasnopolski w nocy i nad ranem spadło w sumie osiem pocisków moździerzowych i jeden artyleryjski.

07:27
05.04.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 16 miejscowości w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W ostrzale rannych zostało 10 osób.

07:03
05.04.2024

W nocy nad Rosją strącono 53 drony

Informacje takie podaje rosyjski resort obrony. Drony były strącane nad obwodem rostowskim (44), saratowskim (1), kurskim (1) i biełgorodzkim (1), a także nad Krajem Krasnodarskim (6).

06:56
05.04.2024

Nad ranem rosyjskie drony dwukrotnie zaatakowały Nikopol

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono dwa drony-kamikadze.

06:51
05.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 445 900 żołnierzy, 7 033 czołgi, 13 459 pojazdów opancerzonych, 11 221 zestawów artyleryjskich, 1 029 wyrzutni rakiet, 747 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 847 bezzałogowych statków powietrznych, 2 059 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 922 pojazdy (w tym cysterny) i 1 849 jednostek sprzętu specjalnego.

06:31
05.04.2024

W Rosji po zamachu pod Moskwą nie ustaje dyskusja na temat przywrócenia kary śmierci

Pierwszy opowiedział się za tym zastępca Putina w Radzie Bezpieczeństwa i były prezydent Dmitrij Miedwiediew. Szef frakcji rządzącej Jednej Rosji Władimir Wasiliew zapowiadał z kolei, że zajmie się tym niższa izba rosyjskiego parlamentu. Za zniesieniem wprowadzonego jeszcze w 1997 r. moratorium opowiedział się też szereg innych rosyjskich polityków i urzędników. Sprawa nie jest jednak prosta.

Czytaj więcej

Po zamachu w Crocus City Hall. W Rosji chcą przekazać zamachowców katom Łukaszenki
06:22
05.04.2024

Za zaproszeniem Kijowa do NATO lub przynajmniej określeniem kalendarza takiej akcesji są kraje bałtyckie i Francja

To za mało, aby taki plan stał się realny: niepomiernie bardziej wpływowa Ameryka i Niemcy są przeciw. Pozostaje więc ekwilibrystyka słowna. Ma ona pokazać, że jednak Ukraina robi jakiś postęp na drodze do wejścia do paktu i wymyka się z rosyjskiej strefy wpływów. Na ostatnim szczycie NATO w Wilnie zapisano, że sojusz „będzie gotowy do zaproszenia Ukrainy do przystąpienia do paktu wtedy, gdy alianci się na to zgodzą, a warunki po temu zostaną spełnione”. Czy w ramach tej poetyki mowy-trawy da się coś więcej wycisnąć? Głowią się nad tymi w tej chwili najlepsi oratorzy Zachodu — pisze dziennikarz działu Świat Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Ukraina w NATO? Obietnica bez pokrycia mobilizuje Rosję
06:05
05.04.2024

Szef MSW Ukrainy: 25 proc. terytorium Ukrainy zaminowane

Ihor Kłymenko podał, że w związku z działaniami wojennymi toczącymi się na Ukrainie, na 25 proc. terytorium kraju znajdują się miny i inne  ładunki wybuchowe (m.in. niewypały).

05:33
05.04.2024

Rosyjska armia "udaremniła atak terrorystyczny" w rejonie jejskim

Szef władz rejonu jejskiego w Kraju Krasnodarskim, Roman Bublik, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o „doniesieniach o błyskach na niebie” i zapewnia, że „rejon jejski i Kraj Krasnodarski są pod godną zaufania ochroną”. „Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej działały szybko (...), próba ataku terrorystycznego w naszym rejonie została powstrzymana w dużej odległości od rejonu” - napisał Bublik.

05:08
05.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 771 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:38
05.04.2024

Ukraińskie wojska desantowo-szturmowe publikują nagranie, na którym widać zniszczenie kolumny rosyjskich pojazdów wojskowych

Kolumna została zniszczona przez żołnierzy 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej i 12. Brygady Gwardii Narodowej.

04:36
05.04.2024

W nocy w Odessie rozległy się eksplozje

O eksplozjach w mieście informuje telewizja Suspilne na swoim kanale w serwisie Telegram. Wcześniej informowano, że w stronę Odessy lecą drony-kamikadze.

04:34
05.04.2024

Władimir Putin zdalnie otworzył oddział Wołgogradzkiej Akademii MSW w okupowanym Mariupolu

O tym, że w zajętym przez Rosjan Mariupolu zainaugurował działanie oddział Akademii MSW z Wołgogradu informuje mariupolska rada miejska na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:31
05.04.2024

Gubernator obwodu murmańskiego w ciężkim stanie po ataku nożownika

Andriej Chibis ma znajdować się na oddziale intensywnej terapii. W czwartek Chibis spotykał się z mieszkańcami w lokalnym centrum kulturalnym. Po spotkaniu, w momencie, gdy wychodził z budynku, Chibis został zaatakowany przez mężczyznę uzbrojonego w nóż.

Czytaj więcej

Rosja: Gubernator obwodu, z którego startują bombowce strategiczne, raniony nożem
04:29
05.04.2024

W dwóch rosyjskich obwodach ogłoszono w nocy alarm powietrzny

Zagrożone atakiem dronów miały być obwody kurski i woroneski.

04:27
05.04.2024

Nad rejonem morozowskim obwodu rostowskiego strącono ponad 40 celów powietrznych

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. W wyniku ataku powietrznego uszkodzona została podstacja elektryczna co zakłóciło dostawy prądu w rejonie.

04:25
05.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 771 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 771 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 771 dniu wojny

PAP

04:24
05.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 771