Rosja: Gubernator obwodu, z którego startują bombowce strategiczne, raniony nożem (WIDEO)

Adriej Chibis, gubernator obwodu murmańskiego w Rosji, został w czwartek wieczorem raniony nożem w brzuch, po spotkaniu z mieszkańcami miejscowości Apatyty.

Publikacja: 05.04.2024 05:06

Andriej Chibis

Andriej Chibis

Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Chibis został ugodzony w brzuch w momencie, gdy wychodził z budynku lokalnego centrum kulturalnego, w którym odbyło się spotkanie. Napastnik został zatrzymany przez funkcjonariuszy Gwardii Rosyjskiej.

Atak nożownika na gubernatora obwodu murmańskiego: Stan rannego jest poważny

Chibis, mimo doznanej rany, miał o własnych siłach dojść do samochodu, którym przewieziono go do szpitala. Tam przeszedł operację. Główny lekarz szpitala miejskiego do którego trafił gubernator, Jurij Sziriajew, określił stan gubernatora jako poważny.

- Przebywa na intensywnej terapii (...). Dalsze leczenie będzie odbywać się na oddziale intensywnej terapii — oświadczył.

Wcześniej informowano, że życiu Chibisa nic nie zagraża.

Napastnik, który ugodził nożem gubernatora, również potrzebował pomocy medycznej — poinformowała asystentka szefa departamentu śledczego Komitetu Śledczego obwodu murmańskiego.

Napastnik miał doznać obrażeń w czasie zatrzymania go przez funkcjonariuszy Gwardii Rosyjskiej. Zatrzymany ma być mieszkańcem miasta Apatyty. 

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie wzięli na cel Kijów. W stronę stolicy wystrzelono pociski hipersoniczne

W spotkaniu, po którym doszło do ataku, brało udział ponad 300 osób, w tym „wielu znanych miejskich aktywistów, szefów kluczowych przedsiębiorstw miejskich i instytucji” - podają władze miasta Apatyty.

Śledztwo ws. ataku na Chibisa nadzorem objął Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej — poinformował przewodniczący Komitetu, Aleksandr Bastrykin.

Andriej Chibis ma 45 lat. Gubernatorem obwodu murmańskiego jest od 27 września 2019 roku. Jest też sekretarzem regionalnego oddziału rządzącej Rosją partii Jedna Rosja od 15 listopada 2019 roku. W przeszłości był wiceministrem budownictwa w latach 2013-2019.

W obwodzie murmańskim znajduje się baza, z której startują rosyjskie bombowce strategiczne

Apatyty to miasto liczące nieco ponad 50 tys. mieszkańców, położone za kołem podbiegunowym.

W obwodzie murmańskim, którego gubernatorem jest Chibis, znajduje się m.in. baza lotnicza Ołenia, z której — w czasie zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę - startują bombowce strategiczne Tu-95MS.

Przestępczość
Największy proces współczesnych Niemiec. Sąd nad spiskowcem Heinrichem XIII
Przestępczość
Szwecja: Dwie strzelaniny w Sztokholmie. Jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Przestępczość
USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
Przestępczość
Zaginął 25 lat temu, sąsiad więził go w piwnicy. Był zaledwie 200 metrów od domu