23:30
06.04.2024

Koniec sobotniej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

23:29
06.04.2024

Pięciu cywilów, w tym nastolatka, zabitych przez Rosjan w obwodzie donieckim

W wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie rejonu pokrowskiego w obwodzie donieckim zginęło w sobotę pięć osób, w tym dziecko, a dwie kolejne osoby zostały ranne — poinformowała Prokuratura Generalna. Najeźdźcy zaatakowali m.in. wieś Kurachiwka. Zginęły tam cztery osoby, w tym 38-letnia matka i jej 16-letnia córka. Ranny został także 52-letni mężczyzna. Z kolei w Krasnohoriwce zginął 25-letni mężczyzna, a inny, 29-letni, odniósł obrażenia.

23:04
06.04.2024

900 tys. rubli kary za zdjęcia sprzed czterech lat na VKontakte

Mieszkanka Kubania został ukarany grzywną w wysokości 900 tys. rubli (równowartość ok. 38,5 tys. zł) za „propagandę LGBT” na portalach społecznościowych - podają rosyjskie agencje propagandowe. Podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie kobiety były zdjęcia publikowane przez nią w serwisie VKontakte w 2019 i 2020 roku. Przez funkcjonariuszy rosyjskich służb zostały one uznane za „propagandę nietradycyjnych stosunków seksualnych”. ​​Dziewczyna „w pełni przyznała się do winy” i „wyraziła skruchę za to, co zrobiła” - przekazała RIA Nowosti.

Sądowi ze Sławiańska nad Kubaniem nie przeszkodziło to, że Rosyjski Sąd Najwyższy uznał „międzynarodowy ruch społeczny LGBT” za „organizację ekstremistyczną” i zadecydował o jego zakazaniu dopiero w 2023 roku.

22:37
06.04.2024

Zełenski: 300 tys. to nie ostateczna liczba żołnierzy, jaką Rosja może zmobilizować

Rosja przygotowuje się do zmobilizowania 1 czerwca 300 tys. żołnierzy, ale nie jest to ostateczna liczba, jaką może zmobilizować - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z ukraińską telewizją. Zauważył też, że szkolenie żołnierzy w Rosji jest bardzo krótkie. - To widać po poziomie wyszkolonych żołnierzy rosyjskich na froncie, więc będą potrzebować miesiąca, aby mieć taką liczbę ludzi. Ponieważ nie są zbyt zdyscyplinowani, mogą nie mieć czasu na zmobilizowanie 300 tys. ludzi już pierwszego dnia. Niemniej jednak musimy polegać na danych, którymi dysponujemy i musimy być gotowi - przestrzegał.

22:00
06.04.2024

Korea Południowa pomaga Ukrainie

Korea nie dostarcza Ukrainie broni i amunicji, lecz zapewnia pomoc humanitarną i finansową. W tym 12 mln dol. dla rannych żołnierzy.

Czytaj więcej

Korea Południowa na pomocą Ukrainie. Kwota robi wrażenie
21:20
06.04.2024

Zełenski zapewnia, że Ukraina ma zapas rakiet do obrony powietrznej

Wołodymyr Zełenski zauważył, że intensywność rosyjskiego ostrzału jest obecnie duża. Według niego Ukraina posiada obecnie zapas rakiet do obrony powietrznej, należy jednak wziąć pod uwagę, że Rosja może jeszcze zwiększyć intensywność ostrzału, a wówczas takich pocisków Kijowowi nie wystarczy.

Czytaj więcej

Ilu systemów Patriot potrzebuje Ukraina, by obronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi? Zełenski podał liczbę
20:41
06.04.2024

Alarm powietrzny w Biełgorodzie

W mieście Biełgorod, położony,m40 km na północ od granicy z Ukrainą, ogłoszono zagrożenie rakietowe - informują rosyjskie agencje.

20:13
06.04.2024

Alarm powietrzny w południowo-wschodniej Ukrainie

W kilku regionach na południu Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. O udanie się do schronów proszeni są m.in. mieszkańcy obwodów chersońskiego i odeskiego.

alerts.in.ua

20:05
06.04.2024

Rosjanie zbombardowali Berysław

W sobotę Rosjanie zrzucili ładunek wybuchowy z drona na Berysław - poinformowała na Telegramie administracja wojskowa obwodu chersońskiego. „Dziś po południu rosyjskie wojsko zrzuciło ładunek wybuchowy z drona w pobliżu sklepu w Berysławiu” – czytamy w komunikacie. Dwie osoby zostały ranne.

19:27
06.04.2024

Rosyjski polityk wieszczy Armenii drogę Ukrainy

Premier Armenii Nikol Paszynian „prowadzi Erywań ukraińską ścieżką” - stwierdził Leonid Słucki, przewodniczący Komitetu Dumy do spraw międzynarodowych, przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, ugrupowania koncesjonowanej opozycji. „Staje się to coraz bardziej oczywiste w miarę rozwoju formatu Armenia-USA- UE” - napisał na Twitterze, przekonując, że jest to efektem „niepowodzeń Kijowa” na froncie. „Najwyraźniej poglądy ludzi Zachodu w coraz większym stopniu zaczęły skupiać się najpierw na Mołdawii, a potem na Armenii” – napisał na swoim kanale na Telegramie rosyjski polityk aktywnie wspierający politykę Kremla na Krymie.

18:47
06.04.2024

Ukraina ratuje budżet zniszczony przez wojnę

Rząd w Kijowie postanowił sprywatyzować mnóstwo państwowych firm.

Czytaj więcej

Wielka prywatyzacja na Ukrainie. Pod młotek idą ciekawe obiekty
18:11
06.04.2024

Ruchy rosyjskiej artylerii na Krymie

Ukraińscy partyzanci zarejestrowali ruch kolumny rosyjskich dział samobieżnych w kierunku miasta Dżankoj na Krymie. Poinformował o tym „Atesz”, tatarsko-ukraiński oddział partyzancki, który jest aktywny na okupowanym półwyspie. „Wysoka intensywność walk na południu Ukrainy i znaczne straty poniesione przez okupantów zmuszają ich do wymiany zniszczonego sprzętu i personelu wojskowego” - dodano w komunikacie.

17:31
06.04.2024

Zełenski spotkał się z delegacją Kongresu USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych podczas podróży roboczej do obwodu czernihowskiego. W skład amerykańskiej delegacji weszli m.in.: senator z Partii Republikańskiej Joni Ernst, członkowie Izby Reprezentantów Chuck Edwards (oboje Partia Republikańska) oraz Wiley Nickel, Tom Suozzi i Mike Quigley (Partia Republikańska).

Zełenski podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi, jego administracji i obu amerykańskim partiom za wsparcie Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji. - Jestem wdzięczny za wizytę reprezentatywnej delegacji dwupartyjnej i dwuizbowej w obwodzie czernihowskim, która jest potężnym sygnałem wsparcia dla wszystkich Ukraińców. To bardzo ważne, że we wsi Jahidne zobaczyliście na własne oczy straszliwe skutki rosyjskiej agresji - powiedział prezydent.

16:51
06.04.2024

20 ataków Ukrainy w ciągu doby na obwód biełgorodzki

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińska armia zaatakowała przy użyciu dronów obwód biełgorodzki ponad 20 razy. W rezultacie tych ataków jeden cywil został ranny – przekazał gubernator regionu Wiaczesław Gładkow.

16:13
06.04.2024

Miedwiediew znów oskarża Ukrainę ws. ataku pod Moskwą

Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w swojej tyradzie na Telegramie przekonuje w sobotę, że prawdziwymi organizatorami ataku terrorystycznego w Crocus City Hall pod Moskwą byli przedstawiciele ukraińskiej administracji. Jak zwykle, nie wskazał żadnych dowodów na potwierdzenie swoich tez. Napisał jedynie, że „już pierwsze informacje opublikowane z telefonów” terrorystów „jasno wskazują narodowość organizatorów”, a Kijów - według niego - chciał „zrekompensować sobie niepowodzenia na froncie”. „Będą musieli odpowiedzieć albo zgodnie z prawem, albo inaczej. Tak samo postępują z terrorystami na całym świecie świecie. Bez przedawnienia” – perorował Miedwiediew.

Zdaniem komentatorów Miedwiediew chciałby wrócić ze swego zesłania w kremlowskiej Radzie Bezpieczeństwa do bieżącej polityki i stąd pewnie jego coraz bardziej nonsensowne występy i wpisy w mediach społecznościowych, skierowane do jednego odbiorcy – Władimira Putina.

15:33
06.04.2024

Norwegia boi się Rosji

Rząd w Oslo zwiększa budżet na zbrojenia.

Czytaj więcej

Norwegia zwiększa budżet na amię. Chce być gotowa na atak Rosji
14:49
06.04.2024

Litwa przekazała Ukrainie transportery opancerzone M577

„Naszym celem strategicznym jest ciągłość wsparcia Ukrainy. Dostarczona przez nas i naszych sojuszników broń i sprzęt w decydujący sposób przyczyniają się do walki Ukrainy o niepodległość i bezpieczeństwo całej Europy. Będziemy udzielać Ukrainie wsparcia tak długo, jak będzie konieczne” – powiedział minister obrony narodowej Litwy Laurinas Kaschyunas.

14:16
06.04.2024

W tym roku będzie więcej ukraińskich dronów

Ukraińskie drony niszczą okupanta, chronią życie żołnierzy pierwszej linii i pomagają zmniejszyć potencjał wojenny Rosji – mówi prezydent Wołodymyr Zełenski. „Na niebie i na morzu nasze drony udowodniły, że ukraińska siła może pokonać rosyjskie zło” – podkreślił prezydent. Zapowiedział też, że dronów będzie coraz więcej.

13:57
06.04.2024

Myśliwce zniszczyły dwa drony Orlan-10

W obwodzie odeskim żołnierze odeskiej brygady rakiet przeciwlotniczych zniszczyli dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne rozpoznawcze Orlan-10 – poinformowały Siły Obronne Południowej Ukrainy.

13:22
06.04.2024

Rosjanie atakują własne samoloty

Nacisk na rosyjską obronę powietrzną wywołany działaniami Ukrainy prowadzi do ataków Rosjan na własne samoloty – poinformował brytyjski wywiad. „24 marca 2024 roku Ukraina uderzyła w cele w Sewastopolu i we Flotę Czarnomorską. Prawie na pewno doprowadziło to do postawienia w stan najwyższej gotowości lokalnej rosyjskiej obrony powietrznej. W przeszłości pojawiały się niepotwierdzone doniesienia o podobnych przypadkach, zwykle po okresach ukraińskich działań przeciwko siłom rosyjskim na nielegalnie okupowanym terytorium” – czytamy w komunikacie na Twitterze.

12:48
06.04.2024

Holandia pracuje nad różnymi możliwościami zwiększenia produkcji broni dla Ukrainy

Aby zwiększyć produkcję broni dla Ukrainy, należy korzystać ze wszystkich możliwości – oświadczyła minister obrony Holandii Kaisa Ollongren w rozmowie z agencją Ukrinform. „Holandia aktywnie współpracuje z producentami, aby zwiększyć produkcję, otworzyć nowe linie produkcyjne, przeprowadzić wspólne zakupy, co pozwoli na duże dostawy dla Ukrainy” – powiedziała Ollongren.

12:19
06.04.2024

Siły Obrony Powietrznej atakują „Szahedy” w obwodzie chersońskim

Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Mykoła Olesczuk pokazał, jak w sobotni wieczór siły obrony powietrznej zniszczyły w obwodzie chersońskim sześć rosyjskich dronów Shahed.

11:53
06.04.2024

Na Białorusi wysyłane są wezwania do wojska za pomocą SMS-ów

Na Białorusi wysyłane są powiadomienia SMS o poborze do sił zbrojnych. Stawienie się w urzędzie rejestracji i poboru do wojska po otrzymaniu przesyłki na telefon komórkowy będzie obowiązkowe. Odpowiednią ustawę podpisał prezydent kraju Aleksander Łukaszenka. Dokument został opublikowany w sobotę na Krajowym Portalu Prawnym. Określa także możliwość doręczenia wezwania nie tylko w miejscu zamieszkania, ale także w miejscu pracy lub miejscu czasowego pobytu poborowych. Ponadto znowelizowana ustawa nakłada na operatorów komórkowych obowiązek „udzielenia informacji o numerach abonentów w ciągu tygodnia od dnia otrzymania wniosku z komisariatu wojskowego”.

11:26
06.04.2024

Zełenski podkreślił znaczenie wzmocnienia obrony powietrznej obwodu charkowskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie wzmocnienia obrony powietrznej dla obwodu charkowskiego. Jego zdaniem „rosyjski terror wobec Charkowa nie ustaje. Miał miejsce kolejny atak na miasto i region. Zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna”. „Niestety 6 osób zginęło. Rodzinie i przyjaciołom składam szczere kondolencje. Ponad 10 osób zostało rannych” – dodał.

10:57
06.04.2024

W obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału zginęło małżeństwo

Rosyjscy okupanci zbombardowali wieś Żmijówka w obwodzie berysławskim – poinformował szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin. „W wyniku uderzenia budynek uległ zniszczeniu. Pod gruzami ratownicy znaleźli ciała dwóch ofiar – mężczyzny urodzonego w 1957 r. i kobiety urodzonej w 1965 r.” – napisał Prokudin na kanale Telegram.

10:25
06.04.2024

W obwodzie rostowskim wysadzony został rurociąg tłoczący produkty naftowe do tankowców

Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowała, że ​​w obwodzie rostowskim w Federacji Rosyjskiej wysadzony został rurociąg służący do pompowania produktów naftowych do tankowców w celach wojskowych.

09:55
06.04.2024

Jednoczesny atak na cztery bazy lotnicze stanowi zwrot w możliwościach Ukrainy

Po kolejnym ataku ukraińskich dronów na co najmniej cztery rosyjskie bazy lotnicze Rosjanie mogły stracić kilkanaście samolotów i myśliwców – wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW). „Należy zauważyć, że zdjęcia satelitarne z 4 kwietnia wskazują, że w bazie lotniczej Engels znajdowały się trzy bombowce strategiczne Tu-160, pięć bombowców strategicznych Tu-95, samolot transportowy Ił-76 i bombowiec Tu-22; dziesięć samolotów szkolenia bojowego L-39, pięć samolotów transportowych An-26, samolot transportowy An-74, samolot transportowy An-12, cztery samoloty Su-27, cztery samoloty Su-25, jeden samolot Su-30, kilka śmigłowców Ka-52 i Mi-8 w bazie lotniczej Yeisk; oraz 29 samolotów , głównie Su-34, na lotnisku w Morozowsku” – czytamy w raporcie.

09:18
06.04.2024

Siły obrony powietrznej zniszczyły w nocy trzy rakiety manewrujące i 28 dronów

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę 32 bezzałogowcami typu Shahed-131/136 z obwodów Primorsko-Achtarsk i Kursk oraz sześcioma rakietami różnych typów: trzema przeciwlotniczymi rakietami kierowanymi S-300 z obwodu Biełgorodu, dwoma pociskami manewrującymi Ch-101/X, samolotami lotnictwa strategicznego 555 z obwodu Saratowa i jednym pociskiem manewrującym Kalibr z Morza Czarnego. Siły obronne zestrzeliły dwie rakiety manewrujące Kh-101/Kh-555 , rakietę manewrującą Kalibr oraz 28 dronów typu Shahed-131/136.

09:00
06.04.2024

Armia rosyjska straciła na Ukrainie w ciągu jednego dnia 790 żołnierzy

Łączne straty bojowe armii rosyjskiej na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. do 6 kwietnia 2024 r. wynoszą około 446 690 osób, w czyli o 790 więcej niż w poprzednim dniu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:28
06.04.2024

Federacja Rosyjska utrzymuje na Morzu Czarnym lotniskowiec Kalibr

Rosyjska marynarka wojenna utrzymuje w służbie bojowej na Morzu Czarnym jeden lotniskowiec Kalibr z łączną salwą do 4 rakiet – ogłosiły Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy. „Stan 07:30 w dniu 06.04.2024 r. na Morzu Czarnym (...) 1 lotniskowiec rakietowy Kalibr z łączną salwą do 4 rakiet; na Morzu Azowskim nie ma okrętów wroga; na Morzu Śródziemnym (...) 1 lotniskowiec rakietowy „Caliber” z łączną salwą do 8 rakiet” – czytamy w komunikacie. Według Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu dnia w interesie Federacji Rosyjskiej przez Cieśninę Kerczeńską przepłynęło: na Morzu Azowskim – 9 statków, z czego 6 płynęło z Cieśniny Bosfor ; na Morzu Czarnym - 14 statków, z czego 4 kontynuowały ruch w kierunku Cieśniny Bosfor.

07:54
06.04.2024

Dziesięć rakiet zniszczonych nad regionem biełgorodzkim

Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły dziesięć rakiet nad obwodem Biełgorodu – twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Dziesięć rakiet zostało zniszczonych nad obwodem Biełgorodu przez pełniące służbę systemy obrony powietrznej” – czytamy w oświadczeniu. Według resortu 6 kwietnia rano zatrzymano próbę ataku na cele na terytorium Federacji Rosyjskiej przy użyciu systemu rakiet wielokrotnego startu RM-70 Vampire.

07:11
06.04.2024

W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę dronami-kamikadze i pociskami manewrującymi oraz balistycznymi

Ukraińcy strącili 28 z 32 dronów-kamikadze Shahed, a także dwie rakiety manewrujące Ch-101/555 i jeden pocisk Kalibr. Rosjanie do ataku użyli też trzech pocisków balistycznych z zestawów S-300.

07:07
06.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 446 690 żołnierzy, 7 057 czołgów, 13 497 pojazdów opancerzonych, 11 262 zestawy artyleryjskie, 1 032 wyrzutnie rakiet, 749 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 895 bezzałogowych statków powietrznych, 2 060 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 992 pojazdy (w tym cysterny), 1 854 jednostek sprzętu specjalnego.

07:00
06.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 772 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 772 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 772 dniu wojny

PAP

06:45
06.04.2024

W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dziesięć rakiet nad obwodem biełgorodzkim

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji.

06:30
06.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 772