04:48
28.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 582
00:09
28.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:45
27.09.2023

Departament Stanu USA: Rosja i Korea Północna poczyniły postępy w rozmowach w sprawie broni 

Waszyngton jest przekonany, że podczas wizyty przywódcy Korei Północnej w Rosji odbyły się negocjacje w sprawie dostaw broni do Rosji. 

- Wielokrotnie to powtarzaliśmy i ostrzegaliśmy, że rozmowy dotyczące uzbrojenia między Rosją a Koreą Północną niemal na pewno miały miejsce podczas podróży Kim Dzong Una do Rosji. Uważamy, że są one w toku - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

- Wzywamy Koreę Północną do trzymania się tego, co publicznie zapowiadała i powstrzymania się od dostarczania broni do Rosji - dodał.

23:21
27.09.2023

Ukraiński operator drona zniszczył rosyjski zestaw przeciwlotniczy Strieła-10. Armia udostępniła nagranie

Ukraińskie wojsko nie informuje kiedy i na jakim odcinku frontu doszło do zniszczenia samobieżnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

22:40
27.09.2023

W Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Rumunii i Ukrainy

Rumuński premier Marcel Ciolacu odwiedzi Kijów w październiku, aby wziąć udział we wspólnym posiedzeniu rządów Ukrainy i Rumunii.

Ciolacu wspomniał również o dyskusjach na temat importu ukraińskich produktów rolnych.

- Prowadzimy uczciwy dialog z ukraińskim premierem i znaleźliśmy najlepsze rozwiązania, aby rolnicy nie ucierpieli, a Ukraina mogła transportować swoje zboże - powiedział.

22:21
27.09.2023

Premier Kanady przeprosił za oklaski w parlamencie dla byłego nazisty

Justin Trudeau przyznał, że popełniono "straszny błąd" honorując ukraińskiego weterana II wojny światowej, Jarosława Hunkę, który służył w jednostce walczącej u boku nazistów.

Czytaj więcej

Nazistowski weteran oklaskiwany w parlamencie Kanady. Premier Justin Trudeau przeprasza
22:19
27.09.2023

Na Ukrainę znów trafili najemnicy z Grupy Wagnera

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk podkreśla, że obecność wagnerowców w Donbasie potwierdza ukraińskie rozpoznanie i przechwycone rozmowy Rosjan. 

Czytaj więcej

Najemnicy z Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie. Ukraińcy: Wiedzą co ich czeka
21:44
27.09.2023

Ukraina może wycofać skargę na Polskę. Stawia warunek

Ukraiński wiceminister gospodarki przedstawił, jaki warunek musi być spełniony, by Kijów wycofał skargę ze Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Czytaj więcej

Spór o eksport zboża. Ukraina mówi o warunku wycofania pozwu przeciw Polsce
21:03
27.09.2023

W piątek w nocy Most Krymski będzie zamknięty przez dziewięć godzin

Most Krymski ma być zamknięty w części drogowej między 21:00 28 września a 6:00 29 września w związku z pracami naprawczymi - podało Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej. 

20:54
27.09.2023

Scholz ma nadal obawy w sprawie przekazania Ukrainie pocisków Taurus

Kanclerz Niemiec uważa, że decyzja o dostarczeniu pocisków dalekiego zasięgu na Ukrainę może przybliżyć Niemcy do bezpośredniego konfliktu z Rosją - informuje "Wall Street Journal".

Czytaj więcej

Olaf Scholz wstrzymuje dostawę pocisków Taurus na Ukrainę. Dwie obawy kanclerza Niemiec
20:36
27.09.2023

Ambasadorowie sześciu krajów NATO rozpoczynają pracę na Ukrainie 

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjął listy uwierzytelniające ambasadorów Estonii, Francji, Słowenii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Kanady, co jest ostatnim formalnym krokiem w ich pracy na Ukrainie.

20:00
27.09.2023

"Czuję się jak zmęczona gwiazda rocka". Nawalny przeniesiony do pojedynczej celi

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny powiedział, że otrzyma "najsurowszą możliwą karę" po odrzuceniu apelacji od nowego wyroku 19 lat więzienia i czuje się jak "zmęczona gwiazda rocka na skraju depresji".

W oświadczeniu opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter) przekazał, że został przeniesiony do "pojedynczej celi" i będzie to "najsurowsza możliwa kara we wszystkich rodzajach więzień".

19:41
27.09.2023

Ambasador Rosji na Kubie zabrał głos ws. rekrutacji najemników do walki na Ukrainie w tym kraju

Kubański rząd poinformował we wrześniu, że młodzi mężczyźni z Kuby zaciągali się do rosyjskiej armii w ostatnich miesiącach jako najemnicy i ofiary domniemanego handlu ludźmi.

Czytaj więcej

Najemnicy z Kuby w rosyjskiej armii na Ukrainie. Rosja przerywa milczenie
19:23
27.09.2023

Alarm powietrzny w Sewastopolu

Michaił Razwożajew, szef władz okupacyjnych Sewastopola, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w mieście ogłoszono alarm powietrzny. O alarmie poinformowały też lokalne kanały telewizyjne i stacje radiowe. 

19:03
27.09.2023

W pobliżu Krzywego Rogu ukraińska armia zestrzeliła rosyjskiego drona

Informacje takie przekazuje mer Krzywego Rogu, Ołeksandr Wikuł, na swoim kanale w serwisie Telegram.    

18:55
27.09.2023

Ruch na Moście Krymskim tymczasowo wstrzymany

W środę wieczorem ruch na Moście Krymskim został tymczasowo wstrzymany - informuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na wjazdach na most. Poprzedni raz ruch na Moście został wstrzymany w środę rano - trwało to wówczas ok. 18 minut.

18:43
27.09.2023

Hillary Clinton: Putin sprowadził na siebie rozszerzenie NATO

Była sekretarz stanu USA zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina. Mówiła również o reakcji USA na wojnę na Ukrainie i relacjach z partnerami Waszyngtonu po prezydenturze Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Hillary Clinton zwróciła się do Władimira Putina: Szkoda, Władimirze. Sprowadziłeś to na siebie
18:27
27.09.2023

Ukraina powołała trzech wiceministrów obrony

W połowie września odwołano 6 wiceministrów obrony i sekretarzy stanu. Wcześniej ogłoszono dymisję ministra Ołeksija Reznikowa. Zastąpił go Rustem Umerow.

17:53
27.09.2023

Niemcy odkupią od Szwajcarów czołgi Leopard 2

Szwajcaria wydała zgodę na odsprzedaż czołgów Leopard 2. O możliwość zakupu czołgu zwrócili się Niemcy, którzy własne maszyny przekazali Ukrainie.

Czytaj więcej

Szwajcarzy sprzedadzą czołgi Leopard 2. Niemcy uzupełnią zapasy
17:36
27.09.2023

Wojskowy Ił-76 zarejestrowany na Białorusi rozbił się w Mali

Na pokładzie znajdowali się żołnierze malijskiej armii i rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Zginąć mogło nawet 140 osób.

Czytaj więcej

W Mali rozbił się samolot wojskowy. Kula ognia, zginęli rosyjscy najemnicy
17:28
27.09.2023

Parlament Bułgarii zatwierdził przekazanie Ukrainie starych rakiet S-300 wymagających naprawy

Bułgarski parlament zagłosował za zamkniętymi drzwiami za dostarczeniem Ukrainie pocisków rakietowych systemu S-300. Pociski mają być zdolne do wykorzystania po naprawie. 

16:50
27.09.2023

Mieszkańcy Chersonia wezwani do ukrycia się w schronach

Szef administracji wojskowej Chersonia wezwał mieszkańców do schronienia się po tym, jak w mieście doszło do eksplozji.

"Rosyjska armia ostrzeliwuje miasto z tymczasowo okupowanego lewego brzegu" - poinformowano.

"Udajcie się w bezpieczniejsze miejsca! Dbajcie o siebie i swoich bliskich!" - zaapelowano.

16:30
27.09.2023

The Guardian: Ukraina wysłała list do G7 w sprawie wykorzystania zachodnich części w dronach Shahed 

W liście ukraińskich władz do państw G7 stwierdzono, że niektóre komponenty używane do produkcji dronów typu Shahed pochodzą od firm, które swoje siedziby mają na Zachodzie.

W liście zarzucono, że ponad 50 komponentów elektrycznych pierwotnie pochodziło od firm zlokalizowanych w krajach, które są zarówno sprzymierzone z Ukrainą, jak i zaangażowane w sankcje przeciw Rosji. Wśród wymienionych krajów znalazły się Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Polska, Kanada i Japonia.

15:56
27.09.2023

Szmyhal: Ukraina potrzebuje 37 miliardów dolarów na rozminowanie

- Wróg celowo zaminowuje nasze miasta i wsie, nasze terytoria, lasy i pola, powodując straty nie tylko wśród wojska, ale także wśród cywilów. Dziś na Ukrainie potencjalnie zaminowany jest obszar o powierzchni 174 tys. kilometrów kwadratowych. To ogromny obszar, którego rozminowanie może zająć dziesięciolecia - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

- Według szacunków Banku Światowego, na oczyszczenie obszarów zaminowanych konieczne będzie wydanie ponad 37 miliardów dolarów - oświadczył szef ukraińskiego rządu dodając, że im dłuższa okupacja, tym więcej min, niewybuchów i bomb.

15:34
27.09.2023

Łotewskie drużyny nie będą grały z rosyjskimi

Łotewska federacja piłkarska ogłosiła, że łotewskie drużyny narodowe wszystkich szczebli nie będą grały przeciwko drużynom rosyjskim, niezależnie od miejsca rozgrywania takich meczów. Stanowisko to ma pozostać w mocy do zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Deklaracja łotewskiego związku to reakcja na decyzję Komitetu Wykonawczego UEFA o ponownym dopuszczeniu do rozgrywek rosyjskich juniorów.

15:19
27.09.2023

Ukraina: Mamy zasoby dla stabilnego bezpieczeństwa żywnościowego

Wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki oświadczył, że aby zapewnić stabilność bezpieczeństwa żywnościowego, kraj musi uprawiać znacznie więcej produktów niż potrzeba do konsumpcji krajowej oraz zapewnić, by ceny tych produktów były przystępne dla konsumentów. "Ukraina ma do tego wszystkie zasoby" - zapewnił oceniając, że ważną częścią bezpieczeństwa żywnościowego jest rozwój łańcuchów eksportowych.

14:59
27.09.2023

Litwa przekazała Ukrainie sprzęt radarowy

Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Litwy poinformowało, że w odpowiedzi na potrzeby i prośbę Ukrainy litewska marynarka wojenna przekazała marynarce wojennej Ukrainy zestawy sprzętu radarowego.

Resort zastrzegł, że nie może ujawnić szczegółów dotyczących transportu, w tym wartości przekazanego sprzętu.

14:41
27.09.2023

Rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus rozmawiał dziś ze swym ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Polityk poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. transportu i sprzedaży zboża z Ukrainy. Telus powiedział, że Polska apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) jako bezpodstawnej oraz że Ukraina zadeklarowała przemyślenie tej decyzji.

14:22
27.09.2023

Zełenski do zdrajców: Będzie odpłata

Prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych odniósł się do sukcesu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował, że funkcjonariusze SBU zatrzymali osoby, które tydzień temu korygowały nocny atak na Kijów. "To dobry sygnał dla wszystkich zdrajców: będzie odpłata" - podkreślił.

13:59
27.09.2023

UEFA chce przywrócić część rosyjskich piłkarzy do rozgrywek. PZPN reaguje

Do sprawy po wydanym przez UEFA oświadczeniu odniósł się prezes PZPN Cezary Kulesza.

Czytaj więcej

Jest reakcja PZPN na korzystny dla Rosji ruch UEFA. Cezary Kulesza zadecydował
13:40
27.09.2023

Minister rolnictwa ma pomysł na załagodzenie sporu z Ukrainą

Przeniesienie kontroli zboża z Polski - do portów w Niemczech i na Litwie, nowe mechanizmy wysyłania zboża na teren Polski.

Czytaj więcej

Polska chce „łagodzić emocje" z Ukrainą i przenieść kontrole zboża na Litwę
13:16
27.09.2023

Ukraina. Rolnik zginął w wyniku eksplozji miny

Ok. godz. 11:00 na polu w pobliżu wsi Nowoberysław w obwodzie chersońskim traktor wjechał na minę. W wyniku eksplozji kierujący pojazdem poniósł śmierć - poinformowała chersońska prokuratura okręgowa.

To kolejny przypadek, kiedy na Ukrainie w wyniku eksplozji miny rolnik ginie podczas wykonywania prac polowych.

12:52
27.09.2023

Andriuszczenko o kolejowych planach Rosji w obwodzie donieckim

Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola oświadczył w mediach społecznościowych, że Rosjanie chcą zbudować połączenie kolejowe z miastami Mariupol, Wołnowacha i Donieck, aby rozwiązać problemy swej logistyki wojskowej i cywilnej.

"To już nie tylko gadanie, rozpoczęli budowę mostu kolejowego w pobliżu wsi Hranitne nad rzeką Kalmius" - dodał.

Według Andriuszczenki, budowa trasy umożliwi połączenie z Rostowem nad Donem oraz zmniejszy uzależnienie Rosjan od połączenia kolejowego na moście Krymskim.

12:29
27.09.2023

KAS odpowiada na zarzuty ws. węgla z Rosji

Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała komunikat, w którym "w odpowiedzi na zarzuty formułowane w debacie publicznej" wyjaśniła, że "węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski".

12:13
27.09.2023

Giełda kryptowalut opuszcza Rosję

Binance poinformował, że sprzeda swój rosyjski biznes nowo uruchomionej giełdzie CommEX.

Czytaj więcej

Binance sprzeda swój biznes w Rosji. Nie chce ujawnić za ile
11:53
27.09.2023

Senator Koalicji Obywatelskiej: Węgiel z Rosji przypływa do Polski

Krzysztof Brejza stwierdził, że z rosyjskich portów przypływa do Polski węgiel. Transport ma być realizowany małymi jednostkami.

Czytaj więcej

Krzysztof Brejza ujawnia: Tony rosyjskiego węgla trafiają do Polski
11:30
27.09.2023

Nocny ostrzał Nikopolszczyzny

W nocy wojska rosyjskie za pomocą ciężkiej artylerii ostrzelał teren gminy myrowskiej oraz Nikopola - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, informując, że ranni zostali mężczyźni w wieku 44 i 68 lat.

11:09
27.09.2023

Więcej miejsc w pociągu na trasie Charków-Przemyśl

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia podały, że od 7 października w pociągu relacji Charków-Przemyśl ma być więcej miejsc dla pasażerów, skład pociągu ma ulec podwojeniu.

10:45
27.09.2023

Obwód chersoński. Wezwanie do ewakuacji części mieszkańców

Władze obwodu chersońskiego wezwały mieszkańców lewego brzegu obwodu z miejscowości znajdujących sią na linii ognia do ewakuacji. Szef lokalnych władz wezwał też Ukraińców do czasowego opuszczenia terenów kontrolowanych przez wojska rosyjskie, by nie mogli oni być "żywymi tarczami" dla sił okupacyjnych.

10:21
27.09.2023

Kołodziejczak z Agrounii: Ukraina walczy o swój interes, to normalne

Pytany, czy prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki są naiwni, Michał Kołodziejczak odparł "oczywiście, że tak" i dodał do tej listy Janusza Wojciechowskiego.

Czytaj więcej

Michał Kołodziejczak: Wołodymyr Zełenski mnie obraził
10:09
27.09.2023

Minuta ciszy na terenie całej Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w niedzielę 1 października, w Dniu Obrońców Ukrainy, w całym kraju odbędzie się minuta ciszy dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy.

"W tę niedzielę po raz pierwszy cała Ukraina zatrzyma się na minutę, aby w milczeniu uczcić wyczyn członków naszego narodu, którzy zginęli w obronie naszego państwa" - oświadczył.

09:46
27.09.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby w regionie Rosjanie przeprowadzili 130 uderzeń na teren 27 osad. W wyniku ostrzału zginął 66-letni mężczyzna, jedna osoba została ranna.

09:24
27.09.2023

Ukraina: Dwaj agenci Rosji zdemaskowani

Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że zdemaskowano dwóch agentów Federacji Rosyjskiej, którzy za pieniądze przekazali Rosji informacje o obiektach wojskowych i infrastrukturze krytycznej Kijowa. Według ustaleń, podejrzani mieli rozpocząć współpracę z wywiadem wojskowym Rosji w lipcu 2023 r.

09:03
27.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,877 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 25,4 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 14,097 mln - podaje Straż Graniczna.

08:46
27.09.2023

Think tank z USA pisze o napięciach etnicznych w rosyjskiej armii

Dowodem na napięcia etniczne ma być publikacja przez Arsena Temirajewa, zmobilizowanego żołnierza z Osetii Północnej, służącego w 70. Gwardyjskim Pułku Piechoty Zmechanizowanej, który twierdzi, że żandarmi z 70. Pułku pobili jego i dwóch żołnierzy z 71. Gwardyjskiego Pułku Piechoty Zmotoryzowanej w okupowanym Tokmaku, 24 września.

Czytaj więcej

Think tank: W rosyjskiej armii narastają napięcia. "Wśród nas są naziści"
08:24
27.09.2023

W Europie są 4 mln ukraińskich uchodźców

Wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk poinformowała na antenie ukraińskiej telewizji, że w Europie są obecnie 4 mln ukraińskich uchodźców.

08:03
27.09.2023

Ponad 2 200 ukraińskich dzieci rozpoczęło naukę w szkołach w Gruzji po 24 lutego 2022 roku

Takie dane podał premier Gruzji, Irakli Garibaszwili, przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

07:54
27.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali trzy razy obwód sumski

Informacje takie przekazuje sumska administracja obwodowa. W nocy na terenie obwodu sumskiego miało rozlec się 18 eksplozji.

07:50
27.09.2023

Były szef MSZ w rządzie PiS ws. sporu z Ukrainą o zboże: Duża wina po stronie polskiej

Prezydent (Wołodymyr) Zełenski musi bronić interesów swojego kraju, ja rozumiem, że to jest odpowiedź premiera na wystąpienie prezydenta Zełenskiego w Narodach Zjednoczonych (na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ - red.), natomiast tutaj trzeba te stosunki łagodzić i duża wina leży po stronie polskiej, bo my rzeczywiście blokujemy dostęp zboża ukraińskiego na polski rynek, czym osłabiamy potencjał gospodarczy Ukrainy, obiektywnie sprzyjamy interesom Moskwy. Trudno się na to obrażać - mówił w TVN24 były szef MSZ, Jacek Czaputowicz.

Czytaj więcej

Były szef MSZ w rządzie PiS o zbożu: Polska obiektywnie sprzyja interesom Moskwy
07:31
27.09.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty

Z informacji przekazywanych przez Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

07:24
27.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku rosyjska armia miała stracić na Ukrainie ok. 276 990 żołnierzy, 4 675 czołgów, 8 950 pojazdów opancerzonych, 6 337 zestawów artyleryjskich, 792 wyrzutnie rakiet, 534 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 948 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 792 pojazdy w tym cysterny, 927 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
27.09.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 12 zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu

Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały pięć zestawów artyleryjskich, trzy zgrupowania wojsk i sprzętu, jedno stanowisko dowodzenia i dwa składy amunicji - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:50
27.09.2023

Na Ukrainę trafiła lista reform, jakie wdrożyć mają Ukraińcy

Dotyczący takich reform list (publikują go ukraińskie media) został wysłany przez zastępcę doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Mike’a Pyle’a do Platformy Koordynacyjnej Darczyńców – ciała zrzeszającego państwa wspierające Ukrainę. Portal Ukraińska Prawda twierdzi, że pismo trafiło też na biurko ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala.

Czytaj więcej

Jak zmusić Kijów do reform? USA wskazują, co Ukraina powinna zmienić w systemie prawnym
06:33
27.09.2023

Rosyjskie media informują, że ruch na Moście Krymskim został tymczasowo wstrzymany

Do wstrzymania ruchu na Moście dochodzi często w wyniku ataku ukraińskich dronów na cele na Krymie.

06:04
27.09.2023

Sondaż: 47,2 proc. Polaków dobrze oceniło słowa szefa rządu, że Polska nie przekazuje już Ukrainie żadnego uzbrojenia

Nieco mniej, bo 44,5 proc., źle oceniło to stwierdzenie, z kolei nie ma zdania 8,3 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM.

Czytaj więcej

Sondaż: Broń dla Ukrainy dzieli Polaków. Słowa Mateusza Morawieckiego ciepło odebrane przez zwolenników prawicy
05:56
27.09.2023

Szef MSZ Białorusi przekonuje, że jego kraj nie przystąpi do wojny z Ukrainą

Rosyjska armia wykorzystywała terytorium Białorusi do ataku na Ukrainę rozpoczętego 24 lutego 2022 roku - tego dnia rosyjskie jednostki weszły na terytorium Ukrainy m.in. z terytorium Białorusi. Z terytorium Białorusi prowadzone były też ataki rakietowe i powietrzne na Ukrainie. Białoruska armia jak dotąd nie wzięła jednak bezpośredniego udziału w agresji przeciwko sąsiadowi. Na pytanie AP czy wyobraża sobie sytuację, w której Białoruś mogłaby aktywnie wesprzeć Rosję w wojnie z Ukrainą, Siarhij Alejnik odparł: "Moja odpowiedź brzmi, nie".

Czytaj więcej

Szef MSZ Białorusi: Mój kraj potrzebuje broni atomowej, bo Polska się zbroi
05:33
27.09.2023

W rozmowie z CNN minister obrony Ukrainy nie chce przesądzać czy admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął

Informację o śmierci Sokołowa, który miał być jednym z 34 oficerów zabitych w piątkowym ataku rakietowym Ukrainy na dowództwo Floty Czarnomorskiej w okupowanym Sewastopolu, przekazały w poniedziałek ukraińskie Siły Specjalne. Jednak we wtorek rosyjska telewizja państwowa pokazała mężczyznę przypominającego Sokołowa, który uczestniczył w spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu wraz z innymi dowódcami wojskowymi.

Czytaj więcej

Ukraińcy ustalają, czy zabili dowódcę Floty Czarnomorskiej
05:09
27.09.2023

Rosyjska armia informuje o zniszczeniu 21 ukraińskich dronów w obwodzie donieckim

Z komunikatu rosyjskiego zgrupowania wojsk "Południe" 21 ukraińskich dronów zostało zniszczonych na kierunku donieckim, a rosyjskie lotnictwo i artyleria uderzały tam na pozycje ukraińskich Sił Zbrojnych.

04:38
27.09.2023

Zełenski: Sankcje nie wystarczą. Będzie więcej działań Ukrainy przeciw Rosji

- Widzimy obszary, w których presja na Rosję musi być zwiększona, tak aby możliwości państwa terrorystycznego nie rosły. Sankcje nie wystarczą. Będzie więcej. Będzie więcej naszych działań. Ukraińskich działań przeciwko terrorystycznemu państwu. Tak długo jak trwa rosyjska agresja. Rosyjskie straty muszą być wymierne - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:37
27.09.2023

Ukraińska brygada obrony terytorialnej pokazała zniszczenie systemu Muron-P przy użyciu drona

Murom-P to autonomiczny mobilny kompleks nadzoru wideo. 101. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej pokazała na swoim profilu na Facebooku zniszczenie tego systemu za pomocą drona.

04:35
27.09.2023

Estoński parlament rozważa odejście od stosowania nazwy Kaliningrad

Komisja ds. zagranicznych parlamentu Estonii zasugerowała komisji językowej Towarzystwa Ojczystego Języka rozważenie możliwości odejścia od stosowania w języku estońskim nazwy Kaliningrad na rzecz nazwy Königsberg.

04:31
27.09.2023

W obwodzie kijowskim rozbito siatkę organizującą przerzut za granicę mężczyzn w wieku poborowym

Informacje takie podaje ukraińska prokuratura generalna na swoim profilu na Facebooku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura z rejonu browarskiego. Śledztwem objęto trzy osoby tworzące grupę, która nielegalnie przerzucała ludzi przez granicę - stojącą na czele grupy kobietę, prawniczkę i jej dwóch wspólników. Grupa oferowała mężczyznom w wieku poborowym możliwość wyjechania za granicę pod pretekstem transportu pomocy humanitarnej na potrzeby Sił Zbrojnych. Mężczyźni płacili za to od 900 do 4 tys. dolarów. Grupa mogła pomóc w opuszczeniu Ukrainy ponad 70 mężczyznom w wieku poborowym, z których 27 nie wróciło na terytorium Ukrainy - podaje prokuratura.

04:25
27.09.2023

Rosja zarzuca koalicji pod wodzą USA 13-krotne naruszenie przestrzeni powietrznej nad Syrią

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii powiedział, że koalicja międzynarodowa pod wodzą USA "nadal stwarza niebezpieczne sytuacje w przestrzeni powietrznej nad Syrią. - W ciągu ostatnich 24 godzin koalicja siedmiokrotnie naruszyła protokoły z 9 grudnia 2019 roku w związku z lotami bezzałogowych statków powietrznych nieskoordynowanymi ze stroną rosyjską - powiedział admirał Kulit. Jak dodał w rejonie Al-Tanf doszło do sześciu naruszeń w związku z przelotami dwóch par myśliwców F-16 i dwóch dronów wielozadaniowych MQ-1C.

04:25
27.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 580