Najemnicy z Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie. Ukraińcy: Wiedzą co ich czeka

Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie, z której wcześniej, po zajęciu Bachmutu, wycofał ich nieżyjący już Jewgienij Prigożyn, twórca tej prywatnej organizacji wojskowej. O powrocie wagnerowców na Ukrainę pisze Politico.

Publikacja: 27.09.2023 22:17

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Pułkownik Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że kilkuset najemników z Grupy Wagnera widziano walczących w różnych rosyjskich jednostkach na froncie wschodnim.

Grupa Wagnera walczyła na Ukrainie o Sołedar i Bachmut

Grupa Wagnera odegrała ważną rolę w czasie zimowej ofensywy z początku 2023 roku, gdy Rosjanie po ciężkich walkach zajęli Sołedar. Stanowili też trzon sił toczących przez 11 miesięcy walki o Bachmut, zakończone zdobyciem miasta w maju, kosztem ogromnych strat poniesionych przez nacierających Rosjan, głównie najemników Jewgienija Prigożyna.

Po zajęciu Bachmutu Prigożyn wycofał Grupę Wagnera na tyły, a 24 czerwca zorganizował jednodniowy bunt, w czasie którego najemnicy maszerowali na Moskwę. Bunt zakończył się dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez Aleksandra Łukaszenkę, na mocy którego Prigożyn i wierni mu najemnicy mieli trafić na Białoruś.

Dwa miesiące po buncie Prigożyn zginął, w niejasnych okolicznościach, w katastrofie lotniczej między Moskwą a Sankt Petersburgiem.

Po buncie Prigożyna wagnerowcy pojawiali się na Białorusi i w krajach Afryki, w których swoje interesy ma Rosja. Dotychczas nie było jednak doniesień, jakoby znów pojawili się na Ukrainie.

Grupa Wagnera "wykończona w Bachmucie"

Teraz Czerewaty mówi, że pojawienie się najemników na froncie wschodnim wskazuje, iż Rosja "potrzebuje nowego mięsa do swojej maszynki".

- Grupa Wagnera, jako organizacja, została wykończona w Bachmucie. Teraz, szczęśliwsi z ich żołnierzy są wysyłani do Afryki, gdzie jest więcej pieniędzy. Mniej szczęśliwi trafiają z powrotem na Ukrainę - dodaje.

Płk Czerewaty przekonuje, że na pojawienie się wagnerowców na Ukrainie, w Donbasie, wskazują przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy Rosjan oraz rozpoznanie. - Wszystko o nich wiemy - podkreśla.

Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu podawało wcześniej, że mniej niż 1 000 najemników z Grupy Wagnera pozostaje na Białorusi.

200 z tych najemników ma być instruktorami jednostek specjalnych białoruskiego MSW i resortu obrony Białorusi. Resztę stanowią ci, którzy nie chcą się zaciągać do innych oddziałów najemnych lub do regularnych rosyjskich jednostek.

Już wcześniej o powrocie najemników z Grupy Wagnera na Ukrainę informowało CNN, cytując ukraińskich żołnierzy walczących w rejonie Bachmutu. Na kanałach związanych z Grupą Wagnera nie ma informacji, by wagnerowcy pojawili się na Ukrainie - kanały te umieszczają informacje z Białorusi, Nigru i Mali.

- Nie widzę niczego szczególnego w ich powrocie. Grupa Wagnera nie jest już znaczącą siłą. Ci, którzy wrócili, są dalecy od bycia w dobrym nastroju bojowym, ponieważ wiedzą, co ich tu czeka - mówi płk Czerewaty. - Ponadto są obecnie pod kontrolą Ministerstwa Obrony - dodaje.

Pułkownik Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że kilkuset najemników z Grupy Wagnera widziano walczących w różnych rosyjskich jednostkach na froncie wschodnim.

Grupa Wagnera walczyła na Ukrainie o Sołedar i Bachmut

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojska obok amerykańskich w wojskowej bazie w Nigrze
Konflikty zbrojne
Ukraińska poczta uczciła topienie rosyjskich okrętów znaczkiem
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798
Konflikty zbrojne
Krwawy ślad wracających z wojny. Byli żołnierze zabijają w Rosji
Konflikty zbrojne
Marder i Leopard na „wystawie” w Moskwie. Kreml chwali się zdobyczami
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił