04:44
27.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 581
00:15
27.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:10
27.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 15 razy ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Na terenie pięciu gmin odnotowano łącznie 70 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach. 

23:52
26.09.2023

Rozmowa ministrów obrony Polski i Ukrainy

Szef resortu obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. We wpisie w mediach społecznościowych następca Ołeksija Reznikowa napisał, że podziękował Polsce za pomoc udzielaną Ukrainie od początku inwazji Rosji.

23:38
26.09.2023

Mężczyzna ranny w wyniku eksplozji miny

W rejonie wsi Kałyniwśke w obwodzie chersońskim 44-letni mężczyzna został ranny w wyniku eksplozji pozostawionej przez Rosjan miny - podała miejscowa administracja.

23:19
26.09.2023

UEFA chce, by rosyjscy juniorzy wrócili do gry

"Dzieci nie powinny być karane za czyny, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie dorośli" - oświadczyła UEFA.

Czytaj więcej

UEFA podjęła korzystną dla Rosji decyzję. Chodzi o juniorów
22:58
26.09.2023

Ukraińskie wojsko o walkach w rejonie Bachmutu

Rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz powiedział, że ukraińscy żołnierze kontynuują operację ofensywną na południe od Bachmutu i odnoszą sukcesy na kilku odcinkach tego frontu. Jewłasz dodał, że w ciąg ostatniej doby doszło do 12 starć bojowych. Według jego relacji, żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy "pod ciężkim ostrzałem utrzymują obronę i okopują się na osiągniętych granicach".

22:40
26.09.2023

Zełenski: Dostawy amunicji to jedna z najważniejszych spraw

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zapewnienie armii dostaw amunicji to jedna z kluczowych spraw, którą władze kraju zajmują się "każdego dnia". - Dostawy od partnerów. Szukamy nowych możliwości na świecie - wiemy, jak zabezpieczyć dostawy. Stopniowo zwiększamy wielkość naszej produkcji. To jeden z naszych najważniejszych priorytetów - mówił Zełenski.

22:21
26.09.2023

Kanadyjczycy szkolą Ukraińców

Kanadyjskie Siły Zbrojne podały w mediach społecznościowych, że umiejętności nabyte od żołnierzy kanadyjskich wojsk inżynieryjnych pomogą ukraińskim saperom m.in. w ułatawianiu bezoiecznego przemieszczania się wojsk kraju.

Misje treningowe w ramach operacji UNIFIER, podczas których Kanadyjczycy szkolą Ukraińców, rozpoczęły się w 2015 roku.

21:59
26.09.2023

Łysak informuje o ostrzale Nikopola

We wtorek wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzelali z artylerii Nikopol - przekazał Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego dodając, że do ataków użyto także dronów. Odnotowano uszkodzenia mienia prywatnego, nie było ofiar w ludziach.

21:38
26.09.2023

Incydent z ukraińskim weteranem dywizji SS. Kanadyjski polityk ustępuje

Spiker kanadyjskiego parlamentu Anthony Rota podał się do dymisji. To pokłosie skandalu, do jakiego doszło w piątek, gdy na forum Izby Gmin Kanady Rota nazwał 98-letniego Jarosława Hunkę, byłego żołnierza niemieckiej dywizji SS-Galizien, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów, "bohaterem". Obecnego na sali Hunkę brawami nagrodzili kanadyjscy parlamentarzyści oraz składający wówczas wizytę w Kanadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Ukraiński weteran SS-Galizien oklaskiwany w Kanadzie. Jest dymisja spikera parlamentu
21:15
26.09.2023

Słynny piłkarz doradcą Zełenskiego

W serwisie internetowym prezydenta Ukrainy opublikowano dekret, z którego wynika, że Wołodymyr Zełenski mianował swoim doradcą Andrija Szewczenkę, byłego piłkarza i byłego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Ukrainy.

20:58
26.09.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie siedem ataków rakietowych i 73 uderzenia z powietrza, a także 37 ataków na pozycje wojsk i obszary zaludnione za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej byli zabici i ranni, odnotowano też zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej.

Dowództwo ukraińskich wojsk ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

20:42
26.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w cztery rosyjskie systemy artyleryjskie oraz trzy rejony koncentracji wojsk - brzmi komunikat. 

20:20
26.09.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo oświadczyło, że w ciągu ostatniej doby doszło do 20 starć bojowych, a wojska rosyjskie atakowały cele na Ukrainie także za pomocą bezzałogowych statków powietrznych typu Shaded.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, czernihowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali, że ich wojska prowadzą działania ofensywne na kierunku melitopolskim i w rejonie Bachmutu.

19:55
26.09.2023

Załużny: Sytuacja jest pod kontrolą

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych generał Wałerij Załużny poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącym amerykańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem. Zaznaczył, że podczas negocjacji obecny był gen. Charles Brown, który został wyznaczony przez prezydenta USA Joe Bidena na następcę Milleya.

Gen. Załużny podał, że podczas rozmowy omówił z partnerami sytuację na froncie, informując o przebiegu działań obronnych i ofensywnych. "Wszystko jest pod kontrolą" - zapewnił dodając, że ukraińscy żołnierze nie utracili żadnej z zajmowanych obecnie pozycji.

19:24
26.09.2023

Dodatkowa pomoc Norwegii dla Ukraińców

Norweski rząd przeznaczy dodatkowy miliard koron (402,5 mln zł) na pomoc humanitarną dla ukraińskiej ludności przed nadejściem zimy. Informację w tej sprawie opublikowano w oficjalnym serwisie internetowym rządu Norwegii.

19:00
26.09.2023

Doniesienia o eksplozjach w Berdiańsku

Szefowa administracji wojskowej miasta Berdiańsk w obwodzie zaporoskim podała, że lokalni mieszkańcy informują o dwóch głośnych eksplozjach, które było słychać we wszystkich częściach miasta.

Berdiańsk od marca 2022 r. jest okupowany przez wojska rosyjskie.

18:37
26.09.2023

Ukraiński dron zestrzelony nad Rosją

Ministerstwo obrony Rosji podało, że za pomocą systemów obrony powietrznej nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono ukraiński bezzałogowy statek powietrzny. Według doniesień, do zdarzenia doszło ok. godz. 18:00 czasu moskiewskiego.

18:15
26.09.2023

ONZ: Na wojnie na Ukrainie zginęło 9,7 tys. cywilów

Od początku rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 9701 cywilów, a 17 748 zostało rannych - wynika z danych wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka. Dane obejmują okres od 24 lutego 2022 r. do 24 września 2023 r.

Rzeczywista liczba ofiar może być wyższa, z niektórych obszarów informacje docierają z opóźnieniem, a raporty z części miejsc, gdzie zgłoszono ofiary cywilne, wymagają potwierdzenia.

17:58
26.09.2023

Doniesienia o "potężnych" eksplozjach w Chersoniu

"W Chersoniu doszło do potężnych eksplozji! Przebywajcie w bezpiecznych miejscach! Nie wychodźcie na otwartą przestrzeń" - zwrócił się do mieszkańców przewodniczący administracji miejskiej Roman Mroczko.

Szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin poinformował o wystrzeleniu kierowanych bomb lotniczych w kierunku Chersonia i Antoniwki.

17:42
26.09.2023

Ceny zboża w Polsce. Głos premiera Ukrainy

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że "rozmowy o ukraińskiej żywności szkodzącej polskim, słowackim czy węgierskim rolnikom to spekulacje". - Nasze zboże nie wpływa znacząco na ceny w sąsiednich krajach, natomiast nasi rolnicy są w znacznie gorszej i trudniejszej sytuacji niż ich zachodni koledzy - oświadczył szef ukraińskiego rządu.

17:21
26.09.2023

Zmiana w rządzie Ukrainy

Na dzisiejszym posiedzeniu Gabinet Ministrów Ukrainy podjął zarządzenie o odwołaniu Hanny Prorok ze stanowiska wiceminister polityki socjalnej ds. integracji europejskiej. Nową wiceszefową resortu została mianowana Iryna Postołowska.

16:59
26.09.2023

Agentka FSB skazana na Ukrainie na 15 lat więzienia

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że na 15 lat pozbawienia wolności skazana została zatrzymana w grudniu 2022 r. kobieta, która była oskarżona o przekazywanie stronie rosyjskiej informacji o miejscach dyslokacji wojsk ukraińskich oraz dokładnych danych o lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej w obwodzie donieckim.

Kobieta miała zostać zwerbowana przez FSB po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

16:43
26.09.2023

Chersoń ostrzelany, są ranni

W godzinach popołudniowych wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Chersoń. Uszkodzone zostały domy mieszkalne, budynek przedsiębiorstwa, samochody itd. - podał przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko. Według niego, rannych zostało dwóch mężczyzn, którym udzielono niezbędnej pomocy medycznej na miejscu. Kolejna ofiara trafiła do szpitala w umiarkowanym stanie.

16:20
26.09.2023

Po skandalu w parlamencie szefowa MSZ Kanady wzywa spikera do dymisji

Kolejni politycy wzywają spikera Izby Gmin Kanady Anthony'ego Rotę do podania się do dymisji. Chodzi o to, że w kanadyjskim parlamencie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowany został Jarosław Hunko, były żołnierz niemieckiej dywizji SS Galizien, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Ukraińscy żołnierze SS Galizien w lutym 1944 r. brali udział w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie, według różnych szacunków, wraz z członkami oddziałów ukraińskich nacjonalistów zamordowali ok. 850 Polaków.

Anthony Rota wyraził żal, że 98-letni Hunko został zaproszony do Izby Gmin i nazwany "bohaterem".

Do złożenia rezygnacji wezwali Rotę politycy opozycji. We wtorek głos w sprawie zabrała także minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly.

- To, co wydarzyło się w piątek, jest całkowicie nie do przyjęcia - oświadczyła w rozmowie z dziennikarzami. - To był wstyd dla Izby i Kanadyjczyków, i uważam, że spiker powinien wysłuchać członków Izby i ustąpić - dodała.

15:56
26.09.2023

Między styczniem a wrześniem do rosyjskiej armii wstąpiło ponad 325 tys. osób

Dane takie przekazał zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew. Miedwiediew powołał się przy tym na dane rosyjskiego resortu obrony.

15:22
26.09.2023

MSW Ukrainy opublikowało nagranie ze zniszczenia haubicy Hiacynt-S przez Gwardię Narodową

Nagranie zostało opublikowane ma profilu MSW na Facebooku.

15:12
26.09.2023

Szwajcarski parlament zatwierdził przekazanie 25 czołgów Leopard 2 Niemcom. Pod jednym warunkiem

Warunkiem, jaki Szwajcaria postawi Niemcom, będzie to, by przekazane Niemcom czołgi nie zostały w przyszłości przekazane Ukrainie. O sprawie pisze dziennik "Neue Zürcher Zeitung". Na przekazanie Niemcom 25 wycofanych z użycia czołgów Leopard 2, które zostaną sprzedane niemieckiej firmie Rheinmetall, zgodę miała wyrazić niższa izba szwajcarskiego parlamentu.

14:45
26.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe dane o ukraińskich stratach

Z przekazanych przez resort obrony Rosji danych wynika, że Ukraińcy stracili 479 samolotów, 250 śmigłowców, 7 172 bezzałogowych statków powietrznych, 438 zestawów przeciwlotniczych, 12 151 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 155 wyrzutni rakiet, 6 542 jednostki artylerii i moździerze, a także 13 477 jednostek sprzętu specjalnego.

14:40
26.09.2023

Deripaska: Zachód liczył, że sankcje doprowadzą do zakończenia wojny. Nie dojdzie do tego

Rosyjski oligarcha przyznał, że był zaskoczony, jak prywatny biznes poradził sobie mimo nakładanych na kraj sankcji. Uważa, że sankcje w obecnych czasach nie są narzędziem, które może doprowadzić do zmiany władzy.

Czytaj więcej

Oligarcha Deripaska: Zachodnie sankcje nie zakończą wojny na Ukrainie
14:04
26.09.2023

Dowódca Floty Czarnomorskiej, który miał zginąć w ukraińskim ataku, pojawił się na wideokonferencji z ministrem Siergiejem Szojgu

Nagranie z wideokonferencji pokazała rosyjska telewizja państwowa. Zdjęcia publikuje Ministerstwo Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Dowódca Floty Czarnomorskiej jednak żyje? Rosjanie publikują zdjęcia
13:51
26.09.2023

Grupa bułgarskich parlamentarzystów przygotowała projekt ustawy ws. przekazania niesprawnych zestawów S-300 Ukrainie

Ukraińcy mieliby przeznaczyć używane zestawy S-300 na części - informuje "The Sofia Globe".

13:49
26.09.2023

Eksperci wskazują na trzy czynniki, które mogą zdecydować o sukcesie ukraińskiej kontrofensywy

Zdaniem analityków, do przełamania pozycji obronnych na południu Ukrainy dojdzie, jeśli zostaną spełnione trzy warunki. Bez tego o sukces ukraińskiej armii będzie ciężko.

Czytaj więcej

Co musi się wydarzyć, aby Ukraina przełamała rosyjskie linie obronne
13:48
26.09.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o alarmie powietrznym na terenie całego kraju, po poderwaniu się z lotniska w Rosji ciężkich myśliwców MiG-31, które mogą przenosić hipersoniczne pociski Kindżał.

13:42
26.09.2023

W rejonie bachmuckim Rosjanie ostrzeliwali służby ratunkowe gaszące pożar, który wybuchł po wcześniejszym ostrzale

Informacje takie zamieszcza na swoim kanale Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, która publikuje też ilustrujące rosyjskie działania nagranie wideo. Służby ratunkowe miały zostać ostrzelane we wsi Sewernyje.

13:40
26.09.2023

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu

Putin rozmawiał z Ebrahimem Ra’isim na temat sytuacji w Górskim Karabachu i na temat normalizacji w relacjach między Azerbejdżanem a Armenią.

13:34
26.09.2023

Siergiej Szojgu poinformował, że Ukraina w ciągu miesiąca straciła w walkach 17 tysięcy żołnierzy

Ze słów Szojgu wynikało, że w ciągu miesiąca Ukraińcy stracili ponad 17 tys. żołnierzy i ponad 2 700 jednostek sprzętu wojskowego. Według niego zniszczonych zostało siedem bojowych wozów piechoty bradley, 77 zestawów artyleryjskich M777, oraz 51 samobieżnych haubic, m.in. z Niemiec, Francji, Polski i USA (polskie armatohaubice to prawdopodobnie Kraby).

Czytaj więcej

Szojgu twierdzi, że Ukraińcy tracą tysiące żołnierzy i sprzęt, m.in. haubice z Polski
12:50
26.09.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Operacyjne "Południe" na swoim kanale w serwisie Telegram. Łącznie na Morzu Czarnym Rosja ma mieć obecnie dziewięć okrętów, w tym dwa uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr.

12:42
26.09.2023

Siergiej Ławrow w październiku pojedzie do Korei Północnej

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w październiku odwiedzi Pjongjang - poinformował rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow zaznaczył jednocześnie, że termin wizyty Władimira Putina w Korei Północnej nie został jeszcze ustalony. Putina do Pjongjangu zaprosił, w czasie wizyty w Rosji, Kim Dzong Un. 

12:05
26.09.2023

Nieoficjalne doniesienia mówią, że na Ukrainę może trafić 61, a nie 31 abramsów

"The Messenger" cytuje swojego informatora, który twierdzi, że Amerykanie rozważają wysłanie na Ukrainę kolejnych 30 czołgów Abrams.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA mogą przekazać Ukrainie dwa razy tyle abramsów, ile obiecały
11:46
26.09.2023

Prezydent Mołdawii potępiła nocny atak Rosji na Ukrainę

Maia Sandu na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) podkreśliła, że "Rosja ponosi całą odpowiedzialność za konsekwencje wojny na Ukrainie".

11:30
26.09.2023

Łukaszenko spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem w połowie października

Przywódca Białorusi mówił o tym w czasie spotkania z gubernatorem obwodu leningradzkiego, Aleksandrem Drozdenko. W połowie października Putin miałby spotkać się z Drozdenką na szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w Kirgizji. 

11:15
26.09.2023

Rosja planuje rekordowe wydatki na armię

Tak dużego udziału wydatków publicznych pieniędzy na armię nie był w Rosji od czasu ZSRR.

Czytaj więcej

"Putin przygotowuje się do wiecznej wojny". Wydatki na armię wzrosną do rekordowego poziomu
10:52
26.09.2023

Donald Tusk: Wsparcie dla Ukrainy w jej wojennym wysiłku nie powinno podlegać dyskusji

- Mamy w Polsce poczucie i to nie dotyczy polityków, ale przede wszystkim milionów obywateli, że wahania czy brak strategii, brak przygotowania państwa polskiego do tej sytuacji, powoduje, że bardzo często działania na rzecz Ukrainy są ze szkodą czy ze stratami dla polskich obywatelach - ocenił lider KO Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Działania PiS ws. Ukrainy podbudowane są emocjami i interesem partii
10:41
26.09.2023

W mieście Taganrog w obwodzie rostowskim w Rosji rozległy się eksplozje

Informacje o eksplozjach podaje doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Andriuszczenki wynika, że w rejonie miasta aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

10:39
26.09.2023

Władimir Putin rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z Aleksandrem Łukaszenką

Łukaszenko ogłosił to w czasie rozmowy z gubernatorem obwodu leningradzkiego w Mińsku.

10:21
26.09.2023

W Sewastopolu przez kilkanaście minut obowiązywał alarm powietrzny

Informacje takie przekazał szef władz okupacyjnych Sewastopola, Michaił Razwożajew. Alarm ogłoszono ok. 10:37 czasu moskiewskiego. W tym samym czasie informację o alarmie powietrznym nadało radio i telewizja.

09:49
26.09.2023

Opinia: Polsko-ukraiński spór o zboże. Duch wypowiedzi Becka wisi nad naszą dyplomacją

W obecnym konflikcie istotny jest wymiar polityki wewnętrznej, gospodarczy, prawny, bezpieczeństwa, a nawet polityki historycznej. W debacie wokół sporu o zboże niemal całkowicie pominięto płaszczyznę prawną, a ta wygląda dla Polski niekorzystnie.

Czytaj więcej

Jaśkowiec, Jaworski: Zboże, WTO, Ukraina to lekcja dla polskiej dyplomacji
09:42
26.09.2023

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie używają aktywniej dronów różnego typu

Płk Jurij Ihnat mówił, że w nocnym ataku na Ukrainę Rosja użyła pocisków Iskander, pocisków Ch-59 oraz dronów różnego typu. Jak dodał płk Ihnat Rosjanie używają zarówno dronów uderzeniowych, jak i rozpoznawczych do korygowania ognia artyleryjskiego i rakietowego.

09:30
26.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 15,851 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 25,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 25,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 14,074 mln osób.

09:27
26.09.2023

Nikołaj Patruszew przebywa z roboczą wizytą w Egipcie

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, przybył do Egiptu z roboczą wizytą, gdzie będzie rozmawiał z doradcami egipskiego bezpieczeństwa.

09:05
26.09.2023

Były szef MSZ Ukrainy: Polska na pewno będzie opóźniać i stawiać warunki w sprawie Ukrainy w UE

- My też ponosimy część winy, ale znacznie mniejszą... Polacy próbują teraz zrzucić winę na kogoś innego - mówi o trwającym sporze między Warszawą a Kijowem Pawło Klimkin, były minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Czytaj więcej

Były szef MSZ Ukrainy: Spór pomaga polskim władzom przed wyborami. Poprawią swoje notowania
08:36
26.09.2023

Narodowe Centrum Oporu: Rosjanie wprowadzają godzinę policyjną i cenzurę w okupowanym obwodzie donieckim 

Na okupowanych przez Rosję obszarach obwodu donieckiego władze okupacyjne wprowadziły godzinę policyjną i rozpoczęły cenzurę komunikacji - poinformowało ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

Przekazano, że Denis Puszylin, mianowany przez Rosjan szef okupowanego obwodu donieckiego, zażądał wojskowej cenzury rozmów telefonicznych i korespondencji pisemnej.

Wprowadził również godzinę policyjną w regionie.

"Nawet po latach okupacji Rosjanie nie byli w stanie przejąć kontroli nad okupowanymi ziemiami" - stwierdzono w raporcie Centrum.

08:34
26.09.2023

Biały Dom oczekuje od Kijowa reform. Od tego zależy dalsze wsparcie

Do władz Ukrainy trafiło pismo, które zawiera listę niezbędnych do wprowadzenia reform. Od ich realizacji zależeć będzie dalsze wsparcie USA.

Czytaj więcej

USA stawiają warunki Ukrainie. Lista reform do wdrożenia w zamian za pomoc
07:59
26.09.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 26 z 38 dronów-kamikadze, którymi atakowała Rosja

Informacje takie podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

07:41
26.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Słowiańsk. Są zniszczenia

Wadym Liach, szef administracji wojskowej Słowiańska poinformował o skutkach ostrzału miasta przez Rosjan, do którego doszło ok. 3 rano. W wyniku ostrzału zniszczony został przystanek autobusowy, a uszkodzone - budynki sklepu i kawiarni.

07:33
26.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 276 670 żołnierzy, 4 672 czołgi, 8 946 pojazdów opancerzonych, 6 299 zestawów artyleryjskich, 792 wyrzutnie rakiet, 5 533 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 924 bezzałogowe statki powietrzne, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 763 pojazdy (w tym cysterny), 925 jednostek sprzętu specjalnego.

07:30
26.09.2023

Atak ukraińskiego drona na podstację elektryczną w obwodzie kurskim

W wyniku ataku siedem miejscowości zostało pozbawionych prądu - podaje gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt.

07:04
26.09.2023

Rosjanie ostrzelali Kiseliwkę w obwodzie chersońskim. Pięciu cywilów zostało rannych

Informacje o ostrzale Kiseliwki, do którego doszło 25 września ok. godziny 21:00, podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że ranne zostały cztery osoby - dwaj mężczyźni (w wieku 28 i 64 lat) i 67-letnia oraz 68-letnia kobieta. Kiseliwka została ponownie ostrzelana o świecie - w wyniku ostrzału jedna osoba została ranna. Tymczasem szef administracji wojskowej Krzywego Rogu podał, że w mieście rozległy się eksplozje.

06:59
26.09.2023

Sprzeczne doniesienia o przebiegu walk w rejonie miejscowości Werbowe

Rosyjskie źródła podawały, że ukraińska armia dotarła do Werbowego, ok. 18 km na południowy-wschód od Orichiwia, ale Rosjanie mieli odeprzeć natarcie i zepchnąć ukraińskie jednostki na wcześniej zajmowane pozycje. Tymczasem źródło, które ma być związane z rosyjskimi wojskami powietrzno-desantowymi podaje, że Ukraińcy kontrolowali 24 września połowę miejscowości Werbowe.

Czytaj więcej

Rosjanie tworzą nowe brygady, które mają przełamywać ukraińskie linie
06:23
26.09.2023

Redaktor zlikwidowanego radia Echo Moskwy o wyborach prezydenckich w Rosji: To nie będą wybory

To nie będą wybory, tylko plebiscyt. Putinowi zależy na tym, by pokazać całemu światu, ile milionów głosów poparcia zbierze prowadzona przez niego polityka. Bo to oznaczałoby akceptację tego, co robi w Ukrainie. Nie sądzę, by dopuszczono jakichś obcych kandydatów, zwłaszcza tych, którzy protestują przeciwko wojnie. Oprócz Putina będzie pewnie kilka niewiele znaczących nazwisk. Putin zbierze np. 70 mln głosów ze 100 mln wyborców -

Czytaj więcej

Aleksiej Wieniediktow: Krym jest dla Rosji jak Święty Graal
06:20
26.09.2023

Ukraiński ekspert wojskowy, były żołnierz batalionu Ajdar Jewhen Dikij tłumaczy, dlaczego Ukraińcy atakują obecnie Krym

– Rosyjska Flota Czarnomorska bardzo nam przeszkadza, stale nas ostrzeliwując rakietami Kalibr. Dopiero co znów trafili cywilną infrastrukturę Odessy – mówi Dikij.

Czytaj więcej

Ukraińska ofensywa zatrzymała się na lądzie. Teraz Ukraina atakuje z powietrza
05:46
26.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu kolejnego drona nad obwodem kurskim

Dron miał zostać strącony ok. 5:30 czasu moskiewskiego. W poniedziałek wieczorem resort obrony Rosji informował o strąceniu czterech dronów nad obwodem kurskim.

05:17
26.09.2023

W ciągu doby obwód sumski ostrzelany 20 razy

Sumska obwodowa administracja wojskowa poinformowała, że na terenie obwodu doszło do 77 eksplozji w wyniku rosyjskiego ostrzału z 25 września.

04:53
26.09.2023

Polscy biegli w śledztwie prowadzonym przez polską prokuraturę ustalili, że na Przewodów spadła ukraińska rakieta

Mimo braku współpracy ukraińskiej strony, która dotąd nie udostępniła Polsce żadnych materiałów, śledczy badający głośną tragedię dokonali własnych ustaleń o jej przyczynach. Opinia jest kategoryczna i wyklucza, by pocisk, który wieczorem 15 listopada ubiegłego roku spadł na suszarnię w dawnym pegeerze i eksplodował, zabijając dwóch rolników, mógł być wystrzelony z terenu Rosji.

Czytaj więcej

Coraz bliżej prawdy o rakiecie w Przewodowie. Wiadomo czyj był pocisk
04:37
26.09.2023

Zełenski: Weźmiemy odwet na Rosji za każde uderzenie na nasze miasta i wioski

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił o ataku powietrznym na cele na Ukrainie, zwłaszcza w obwodzie odeskim, który Rosja przeprowadziła w nocy z 24 na 25 września. Jak podkreślił w czasie ataku nad Ukrainą strącono 30 z 33 celów powietrznych - dronów-kamikadze Shahed oraz pocisków manewrujących Kalibr. - 30 celów z 33 zostało zneutralizowanych. To ważne, by mieć w pamięci, iż każdy zneutralizowany cel oznacza uratowane życia - mówił Zełenski dziękując żołnierzom Sił Powietrznych i przeciwlotnikom. - Weźmiemy odwet na Rosji za każde uderzenie na nasze miasta i wioski (...). Za Odessę, Berysław i Chersoń, za obwody doniecki, charkowski i sumski. Za wszystkie obwody - zapowiedział ukraiński prezydent.

04:34
26.09.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili 59 żołnierzy na froncie południowym

59 rosyjskich żołnierzy zabitych, 117 rannych, 38 jednostek zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego - to bilans poniedziałkowych walk na odcinku frontu na Ukrainie, na którym działa zgrupowanie "Tawria" (front południowy). Informacje takie przekazał Ołeksandr Tarnawskij, dowódca zgrupowania. Rosjanie mieli w poniedziałek atakować na tym odcinku frontu ukraińskie pozycje 19 razy i przeprowadzić 698 ostrzałów ukraińskich pozycji oraz 21 ataków z powietrza. W tym samym czasie ukraińska armia ostrzelała Rosjan 821 razy. Rosjanie stracili na froncie południowym w ciągu ostatniej doby czołg, siedem pojazdów opancerzonych, sześć zestawów artyleryjskich i moździerzy, dwie wyrzutnie rakiet i 18 dronów. Ukraińcy ostrzelali też cztery składy amunicji i dwa inne ważne obiekty wroga.

04:30
26.09.2023

W Niemczech jest obecnie 1,086 mln uchodźców z Ukrainy

Niemieckie MSW podało, że obecnie w Niemczech zarejestrowanych jest ok. 1,086 mln uchodźców z Ukrainy. Rzecznik MSW Niemiec podkreślił, że wojna Rosji z Ukrainą wywołała największe ruchy uchodźców w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej w krótkim okresie. W szczytowym momencie, w marcu-kwietniu 2022 roku, na dworcu w Berlinie codziennie pojawiało się 15-16 tys. Ukraińców.

04:26
26.09.2023

Ukraińcy: Rosjanie wysyłają "plany mobilizacyjne" do przedsiębiorstw w okupowanych częściach Ukrainy

Dmytro Łubiniec, komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka, na swoim profilu na Facebooku pisze, że "według dostępnych danych" Rosjanie "'wzywają' mieszkańców tymczasowo okupowanych części obwodów donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego, by ci odbyli 'służbę wojskową' w rosyjskiej armii". Jak dodał pojawiły się doniesienia, że plany mobilizacyjne trafiły do przedsiębiorstw na okupowanych częściach Ukrainy. W planach wskazano ile osób miałoby trafić do rosyjskiej armii.

04:23
26.09.2023

Od początku wojny Rosja całkowicie zniszczyła 190 placówek medycznych na Ukrainie

Informacje takie podało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Z podawanych przez nie danych wynika, że w wyniku działań wojennych uszkodzonych zostało 1 438 placówek medycznych. Najwięcej placówek medycznych zostało uszkodzonych i zniszczonych w obwodach charkowskim, donieckim, mikołajowskim, kijowskim i czernihowskim.

04:18
26.09.2023

Okręty Floty Północnej ćwiczyły desant morski w rejonie półwyspu Czeluskin

Służba prasowa Floty Północnej poinformowała, że okręty wchodzące w skład Floty ćwiczyły desant morski, a także przeprowadziły ćwiczenia ogniowe w rejonie półwyspu Czeluskin, najdalej wysuniętego na północ punktu Azji. Scenariusz ćwiczeń obejmował "wyparcie nielegalnych sił zbrojnych" w rejonie półwyspu. Ćwiczenia miały charakter ćwiczeń antyterrorystycznych. W ramach ćwiczeń najpierw dwa śmigłowce Ka-27 przerzuciły grupy szturmowe na ląd z pokładu niszczyciela rakietowego Wiceadmirał Kułakow, a następnie desant na półwysep został przeprowadzony z pokładu okrętu desantowego Aleksandr Otrakowski. Żołnierze mieli stworzyć przyczółek na półwyspie, a następnie wykryć, otoczyć i zniszczyć grupy sabotażowe i rozpoznawcze wroga oraz nielegalne formacje zbrojne.

04:15
26.09.2023

USA liczą, że dostawa abramsów na Ukrainę wzmocni działania ofensywne ukraińskiej armii

- Abramsy (...) dadzą ukraińskiej armii większą mobilność, szybkość i siłę ognia do dokonania przełamania - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, w rozmowie z agencją Bloomberg. Jednocześnie Kirby stwierdził, że użytkowanie tych czołgów wiąże się z dużymi kosztami ich utrzymania oraz dostaw części zamiennych. - Wszystkie te wyzwania są realne, spędziliśmy mnóstwo czasu upewniając się, że Ukraińcy są właściwie przygotowani nie tylko do wykorzystania czołgów, ale też na ich utrzymanie - dodał.

04:12
26.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o strąceniu dwóch ukraińskich dronów nad obwodem kurskim

Do strącenia dronów doszło w poniedziałek ok. 23:00 czasu moskiewskiego. Drony zostały zestrzelone przez zestawy obrony przeciwlotniczej. Wcześniej dwa drony zostały strącone nad obwodem kurskim ok. 22:30 czasu moskiewskiego.

04:10
26.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 579