Rosjanie tworzą nowe brygady, które mają przełamywać ukraińskie linie

Dziennik "Izwiestia" podaje, że rosyjskie siły zbrojne tworzą nowe brygady szturmowe oraz brygady, których zadaniem jest prowadzenie rozpoznania w ramach nowo formowanego korpusu armijnego - odnotowuje think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie na Ukrainie.

Aktualizacja: 26.09.2023 07:37 Publikacja: 26.09.2023 06:58

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 580

ISW pisząc o sytuacji na froncie zwraca uwagę na "niejasną sytuację taktyczną" w rejonie miejscowości Werbowe, na froncie południowym (melitopolski kierunek natarcia).

Kontrofensywa; Sprzeczne doniesienia o postępach ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Werbowe

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że ukraińskie siły kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim zadając Rosjanom straty w ludziach i sprzęcie i osłabiając rosyjskie formacje wzdłuż całej linii frontu.

Czytaj więcej

Ukraińska ofensywa zatrzymała się na lądzie. Teraz Ukraina atakuje z powietrza

Rosyjskie źródła podawały, że ukraińska armia dotarła do Werbowego, ok. 18 km na południowy-wschód od Orichiwia, ale Rosjanie mieli odeprzeć natarcie i zepchnąć ukraińskie jednostki na wcześniej zajmowane pozycje.

Tymczasem źródło, które ma być związane z rosyjskimi wojskami powietrzno-desantowymi podaje, że Ukraińcy kontrolowali 24 września połowę miejscowości Werbowe.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał rankiem 26 września nowe dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 276 670 żołnierzy, 4 672 czołgi, 8 946 pojazdów opancerzonych, 6 299 zestawów artyleryjskich, 792 wyrzutnie rakiet, 5 533 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 924 bezzałogowe statki powietrzne, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 763 pojazdy (w tym cysterny), 925 jednostek sprzętu specjalnego. Tylko w ciągu doby Rosja miała stracić 400 żołnierzy, pięć czołgów i 19 pojazdów opancerzonych oraz 39 zestawów artyleryjskich.

"Izwiestia": Rosja tworzy nowe brygady szturmowe, wyposaża je w czołgi

ISW zwraca następnie uwagę na doniesienia dziennika "Izwiestia", który podaje, że kierownictwo rosyjskich sił zbrojnych nadal stara się rozbudowywać rosyjską armię, aby odpowiedzieć na potrzeby jeśli chodzi o ilość wojsk niezbędnych do prowadzenia walk na Ukrainie.

Rosyjski dziennik pisze, że Rosjanie tworzą nowe brygady szturmowe i brygady wojsk rozpoznania w ramach nowo tworzonego korpusu armijnego, a brygady te mają już prowadzić rekrutację żołnierzy.

Według doniesień dziennika z Rosji brygady mają być złożone z pododdziałów szturmowych zdolnych do przełamywania kolejnych linii obrony i pododdziałów rozpoznania zdolnych prowadzić rozpoznanie "taktycznej głębi".

Każda z brygad - jak czytamy w dzienniku "Izwiestia" - ma być wyposażona w czołgi, pojazdy opancerzone, artylerię i drony.

Dziennik podkreśla, że nowe brygady mają za zadanie przełamanie pozycji obronnych Ukraińców, zwłaszcza w Donbasie, gdzie Ukraińcy rozbudowywali linie obronne od 2014 roku, gdy wybuchł konflikt między ukraińską armią a wspieranymi przez Moskwę prorosyjskimi separatystami.

Pułkownik Walery Jurjew, przewodniczący rosyjskiego Związku Spadochroniarzy, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że wojna "podkreśliła potrzebę posiadania wyspecjalizowanych jednostek zdolnych szturmować ufortyfikowane pozycje" oraz to, że "oddzielne jednostki i formacje szturmowe są niezbędne".

ISW zwraca jednak uwagę, że nie jest jasne jak rosyjska armia zamierza znaleźć rekrutów, wyszkolić ich i ukompletować sztab na poziomie brygady, armii i korpusu armijnego biorąc pod uwagę problemy z mobilizacją sił, z jakimi się obecnie mierzy.

ISW pisząc o sytuacji na froncie zwraca uwagę na "niejasną sytuację taktyczną" w rejonie miejscowości Werbowe, na froncie południowym (melitopolski kierunek natarcia).

Kontrofensywa; Sprzeczne doniesienia o postępach ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Werbowe

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Izolacjonizm Ameryki zabija Ukrainę
Konflikty zbrojne
Biden w Kongresie: Jeśli Putin zajmie Ukrainę, nie poprzestanie na tym
Konflikty zbrojne
Reuters: Protest na polskiej granicy opóźnia dostawy sprzętu dla ukraińskiej armii
Konflikty zbrojne
Rosja uzna Morze Azowskie za swoje wewnętrzne morze?
Konflikty zbrojne
Izrael opracował plan ws. tuneli Hamasu w Strefie Gazy. Mogą zostać zalane
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?